Pretraga

Bespravna gradnja u Istri: Izdana 124 rješenja za rušenje, bageri u akciji

A- A+

Možda najveća pošast koja muči istarski teritorij bespravna je gradnja. U Istri je proteklih godina zamijećeno kako broj bespravnih objekata raste, a pojedina područja bila su posebno ugrožena. Tako je u posljednjih pet godina nakon obavljena 2.344 inspekcijska nadzora pokrenuto čak 1.325 inspekcijskih postupaka zbog povrede propisa u području gradnje. Dok je inače obavljanje nadzora vrlo sporo zbog manjka djelatnika, nakon što su oko najkritičnijeg područja oko Umaga ove godine izdana čak 124 rješenja za rušenje, do danas se situacija ipak pomaknula s mrtve točke. Vlasnici su dosad sami uklonili jedan, doduše manji dio, ilegalno sagrađenih objekata.

devastacija bespravnom gradnjom | Foto: screenshot Istarska županija

Zamijećeno je kako je bespravna gradnja u Istri već neko vrijeme trend u porastu. Na konferenciji za novinare održanoj prije skoro godinu i pol dana, istarski župan Boris Miletić i ravnateljica Javne ustanove Natura Histrica upozorili su o sve žešćem širenju bespravne gradnje i pozvali na djelovanje kako bi se ista spriječila. Isti problem primijećen je u više mjesta, no nedavno je posebno dobio maha u okolici Umaga.

Uzurpacija obale

Podsjetimo, za rješavanje ovog vrlo ozbiljnog problema okupacije šuma, poljoprivrednih površina, plaža i ostalih površina zadužena je građevinska inspekcija. No, nerijetko preopterećenost ograničenog broja inspektora nedovoljna je da bi oni na vrijeme reagirali na novu bespravnu gradnju. Na prostoru cijele Istarske županije mogu se pronaći primjeri bespravne gradnje, a kao glavni problem nameću se infrastrukturna neuređenost takvih naselja ili pojedinačnih građevina.

Izdvojeni članak

Umag kolijevka bespravnih građevina, čak 241 objekt čeka rušenje

Iz Grada Umaga pak, u ožujku ove godine javio se očajnički vapaj jer je zamijećeno kako se na području tog grada stihijska gradnja ne zaustavlja. Kao najveći problem istaknuto je 8 kilometara obale koju su pojedinci, u velikom broju stranci, tada uzurpirali. Osim 8 kilometara okupirane obale prisvojile su privatne osobe koje su gradnjom zapriječile prolaz, a bila su uzurpirana i poljoprivredna i šumska područja u zaleđu. No, čini se kako se situacija ipak pomaknula s ‘mrtve točke’.

devastacija bespravnom gradnjom | Foto: screenshot Istarska županija

Neki objekti uklonjeni

Dok se inspekcija potencijalne bespravne gradnje nerijetko odvija vrlo sporo, inspektori Državnog inspektorata u nedavnom su obilasku područja za koja su ovo proljeće donijete odluke o rušenju, bili iznenađeni uočivši da su neki bespravni objekti bili uklonjeni, piše glasistre.hr.

– U ovoj godini, inspekcijski nadzor Građevinske inspekcije Državnog inspektorata u suradnji s predstavnicima Grada Umaga obuhvatio je sva najkritičnija krizna područja krajnjeg sjeverozapada Istre za koja je postojala osnovana sumnja u bespravnu gradnju. Na području naselja Seget, Babići, Ravne doline, Crveni Vrh, Kanal-Babići i Lovrečice ukupno je obavljen 231 nadzor nakon čega su izdana 124 rješenja, uglavnom stranim državljanima, vlasnicima nezakonitih građevina. Posljednjom provjerom utvrđeno je da su vlasnici sami uklonili 28 ilegalno sagrađenih objekata, dok će sve one građevine koje investitori nakon zaprimanja rješenja ne uklone sami, uklonit građevinska inspekcija o trošku investitora, nakon upita o provedenom nadzoru, rekli su iz Državnog inspektorata.

Na području Istarske županije, dodajemo, u razdoblju od 1. travnja 2019. godine do 1. srpnja 2024. godine obavljeno je ukupno 2.344 inspekcijska nadzora te je pokrenuto 1.325 inspekcijskih postupaka zbog povrede propisa u području gradnje. Podnesene su 43 prijave zbog nezakonitog građenja u zaštićenim  područjima te 62 optužna prijedloga nadležnim prekršajnim sudovima.

Ovdje pročitajte zašto je građevinski nadzor često (pre)spor da bi bespravnu gradnju nadzirao i izdavao rješenja za rušenje čim takve građevine krenu nicati.

Copy link
Powered by Social Snap