Pretraga

Ozbiljan problem: Stručnjaci potvrdili zabrinjavajuće stanje, zgrade na obali ‘tonu’ u zemlju

A- A+

Urušavanje Champlain Towers South stambenog kompleksa 2021. godine u Miamiju, Floridi izazvalo je strahove stanara luksuznih nebodera duž obale grada, ali i zainteresiralo brojne znanstvenike. Odmah su prionuli na posao i istražili što se događa s pješčanim tlom grada subtropske klime i može li se ista tragedija ponoviti. Sakupivši podatke od 2016. godine došli su do zabrinjavajućeg otkrića koje bi moglo ozbiljno prodrmati sektor nekretnina u ovom i nekim drugim obalnim gradovima Sjedinjenih Država.

Miami, Florida | foto: pixabay

Dok je Miami možda privlačna destinacija u saveznoj državi Floridi, ovaj grad subtropske klime ima ozbiljan problem koji bi mogao prodrmati tržište nekretnina. Naime, čini se da je sada i službeno potvrđeno kako luksuzni neboderi na obali ovog grada ‘propadaju’ u tlo. Zbog toga se postavlja ozbiljno pitanje o budućnosti gradnje u tom jugoistočnom kutku Sjedinjenih Država.

Izdvojeni članak

London će uskoro dobiti najviši neboder u gradu, bit će iste visine kao ‘The Shard’

Neboderi tonu

Pod visokim stambenim i poslovnim tornjevima duž obale Miamija pojavila se zabrinjavajuća prirodna pojava – tlo sliježe te se čini kako s njime milimetar po milimetar polako propadaju i luksuzne građevine. Ova pojava nije novost jer brine stanovnike američkog grada još od 2021. kada je došlo do jezivog urušavanja kompleksa Champlain Towers South u kojemu je 98 ljudi izgubilo živote.

Nakon te katastrofe, stručnjaci su krenuli pomnije pratiti što se događa sa tlom obale Miamija i imaju li stanari ostalih nebodera uz ocean također razloga za zabrinutost. Najnoviji rezultati istraživanja otkrivaju otkriće koje ne daje razloga za pretjerani optimizam. Pokazuju da kod brojnih nebodera u Miamiju postoji neočekivana razina propadanja u zemlju, piše theguardian.com.

Izdvojeni članak

Ruši se litica, vire temelji kuća na rubu, a stanari odbijaju iseliti iz domova koji bi mogli pasti kao domino

Najviše ugrožena novogradnja

Koristeći podatke prikupljene između 2016. i 2023., znanstvenici su otkrili da su zgrade na samoj obali grada potonule u zemlju od 2 do čak 8 centimetara. Posebno na jednom dijelu obale, uzduž plaže Sunny Isles, zabilježeno je kontinuirano slijeganje kod više od 70 posto novogradnje! Nevjerojatni zabrinjavajući podaci objavljeni su u znanstvenom radu koji opisuje da su u većini slučajeva najviše ugrožene bile visoke zgrade.

Stručnjaci su zaključili kako njihovo otkriće može značiti samo jedno – da je upadanje u tlo ni manje ni više uzrokovano vrstom konstrukcije. Navode kako skup ‘teških’ nebodera, vibracije na gradilištu, tok podzemnih voda vjerojatno u kombinaciji utječu na gibanja pod zemljom. Vrijedi napomenuti da su najviše zahvaćena područja gdje se ispod pješčanog površinskog sloja pod neboderima krije vapnenačko tlo.

Osim što je istraživanje izazvalo zabrinutost oko postojeće novogradnje, postavilo je važno pitanje održivosti visoke gradnje na obalnom području Miamija, ali i šire. Naime, isti ili sličan problem bio je zabilježen i u preostalim obalnim područjima, primjerice u Californiji.

Ovako izgleda arhitektonski najbolja bolnica na svijetu koja se nalazi u Melbourneu u Australiji.
Copy link
Powered by Social Snap