Ozbiljan problem: Stručnjaci potvrdili zabrinjavajuće stanje, zgrade na obali ‘tonu’ u zemlju
Urušavanje Champlain Towers South stambenog kompleksa 2021. godine u Miamiju, Floridi izazvalo je strahove stanara luksuznih nebodera duž obale grada, ali i zainteresiralo brojne znanstvenike. Odmah su prionuli na posao i istražili što se događa s pješčanim tlom grada subtropske klime i može li se ista tragedija ponoviti. Sakupivši podatke od 2016. godine došli su do zabrinjavajućeg otkrića koje bi moglo ozbiljno prodrmati sektor nekretnina u ovom i nekim drugim obalnim gradovima Sjedinjenih Država.
Dok je Miami možda privlačna destinacija u saveznoj državi Floridi, ovaj grad subtropske klime ima ozbiljan problem koji bi mogao prodrmati tržište nekretnina. Naime, čini se da je sada i službeno potvrđeno kako luksuzni neboderi na obali ovog grada ‘propadaju’ u tlo. Zbog toga se postavlja ozbiljno pitanje o budućnosti gradnje u tom jugoistočnom kutku Sjedinjenih Država.
Neboderi tonu
Pod visokim stambenim i poslovnim tornjevima duž obale Miamija pojavila se zabrinjavajuća prirodna pojava – tlo sliježe te se čini kako s njime milimetar po milimetar polako propadaju i luksuzne građevine. Ova pojava nije novost jer brine stanovnike američkog grada još od 2021. kada je došlo do jezivog urušavanja kompleksa Champlain Towers South u kojemu je 98 ljudi izgubilo živote.
Nakon te katastrofe, stručnjaci su krenuli pomnije pratiti što se događa sa tlom obale Miamija i imaju li stanari ostalih nebodera uz ocean također razloga za zabrinutost. Najnoviji rezultati istraživanja otkrivaju otkriće koje ne daje razloga za pretjerani optimizam. Pokazuju da kod brojnih nebodera u Miamiju postoji neočekivana razina propadanja u zemlju, piše theguardian.com.
Najviše ugrožena novogradnja
Koristeći podatke prikupljene između 2016. i 2023., znanstvenici su otkrili da su zgrade na samoj obali grada potonule u zemlju od 2 do čak 8 centimetara. Posebno na jednom dijelu obale, uzduž plaže Sunny Isles, zabilježeno je kontinuirano slijeganje kod više od 70 posto novogradnje! Nevjerojatni zabrinjavajući podaci objavljeni su u znanstvenom radu koji opisuje da su u većini slučajeva najviše ugrožene bile visoke zgrade.
Stručnjaci su zaključili kako njihovo otkriće može značiti samo jedno – da je upadanje u tlo ni manje ni više uzrokovano vrstom konstrukcije. Navode kako skup ‘teških’ nebodera, vibracije na gradilištu, tok podzemnih voda vjerojatno u kombinaciji utječu na gibanja pod zemljom. Vrijedi napomenuti da su najviše zahvaćena područja gdje se ispod pješčanog površinskog sloja pod neboderima krije vapnenačko tlo.