Pretraga

Degradirane građevine na Hreliću podsjećaju na stari sajam: ‘Otišao’ je nakon izgradnje kolodvora

A- A+

Iako se Hrelić nije počeo ozbiljnije naseljavati do druge polovice 20. stoljeća, u njemu je i davno, davno prije bilo života. Dok se kao prigradsko selo spominje i stoljećima prije nego je pripojen Zagrebu, lokacija starog stočnog sajmišta svjedoči o tome da se ondje ponešto događalo i prije izgradnje Mosta slobode. To mjesto danas je svedeno na jednu derutnu i nekoliko urušenih zgrada te tablu koja priča o prošlosti.

Staro sajmište na Hreliću simbol je prošlog vremena | foto : screenshot Zagreb_pulse (Instagram)

Zagreb je pun iznenađenja. Nekada lokacije koje su nam poznate po jednoj stvari kriju neku manje poznatu znamenitost koja nas može oduševiti.

Tako primjerice Kajzerica skriva Napoleonovu stražarnicu iz 19. stoljeća, Sesvete kriju bunkere građene sredinom prošlog stoljeća, a izgleda, i Hrelić ima svoj tajni stari kompleks za koji rijetki znaju. U kvartu zapadno od odlagališta Jakuševac nalazi se prostor nekadašnjeg stočnog sajmišta koji ostaje podsjetnik na prošla vremena.

Izdvojeni članak

Od tekstila do bureka: Kako bi zaboravljena tržnica mogla postati novo društveno središte

Od sela – kvart

Neće pogriješiti onaj tko Hrelić opiše kao specifično mjesto. Iako nam je svima prva asocijacija na taj naziv popularna tržnica, odnosno najveći sajam rabljene robe u gradu, Hrelić je mjesni odbor, odnosno kvart na prostoru današnje četvrti Novi Zagreb – istok. Jedno je od naselja koja su se stoljećima spominjala kao prigradska sela stoljećima prije nego su postali dijelom Zagreba.

Područje doživljava značajniji razvoj i širenje nakon gradnje mosta slobode 1959. godine, no to ne znači da ondje i prije nije bilo života. Jedan od spomenika povijesti na Hreliću za koji mnogi vjerojatno ne znaju ruševni su objekti nekadašnjeg stočnog sajmišta – a o svemu svjedoči i tabla.

Sajmište ‘Otok’

Na ove građevine na Instagramu je podsjetio profil Zagreb pulse koji nerijetko objavljuje o povijesnim tajnama Zagreba. Među zaboravljenim gradskim lokacijama istaknuli su i prostor bivšeg stočnog sajmišta u nekadašnjem selu Hrelić pored Dugava. Iz videa se vidi da je lokacija prepuna degradiranih građevina, dok na staroj izblijedjeloj tabli na jednoj zgradi piše: Komunalno poduzeće ‘Tržnica Zagreb’, sajmište Otok.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Zagreb Pulse (@zagreb_pulse)

– Na jugu Hrelića, u današnjoj Miškininoj ulici, 1950-ih godina formiralo se sajmište Otok. Na staroj trošknoj kući i dalje postoji tabla kao uspomena na minula vremena. Otvaranjem Ranžirnog kolodvora 1978. godine sajam seli na Jakuševec, iako stari lokalci kažu kako je sajam radio povremeno 1980-ih, prepričava se u videu.

Selidba zbog kolodvora

U tekstu na stranicama Mapiranje Trešnjevke o povijesti sajmova u Zagrebu također se pojavljuje ova lokacija. Spominje se općenito povijest stočnih sajmova u gradu, gdje se navodi kako se nakon Heinzelove gdje je bio od 30-ih godina 20. stoljeća, sajam preselio na novo mjesto uz Ranžirni kolodvor. Potvrđuju da je službeni naziv sajmišta bilo ‘Sajmište Otok’ te da je poslovalo u okviru Tržnica Zagreb.

Uz sajmište, pišu, nalazio se i lokal ‘Dva goluba, a u blizini su se prodavale i rabljene stvari, što za Hrelić ostaje tradicija sve do danas. Izgradnjom Ranžirnog kolodvora 1970. godine buvljak se preselio na prostor obližnjega sela Hrelić.

Izdvojeni članak

Bauštelska reportaža: Zahuktava se gradnja južnog ulaza u Zagreb, ovako danas izgleda Sarajevska

Novi kolodvor u Novom Zagrebu

Ideja o izgradnji zagrebačkog Ranžirnog kolodvora zbog kojeg je sajam promijenio lokaciju javila se početkom 1950-ih godina, iako su radovi krenuli tek 1968. godine. Izgradnja novog kolodvora razmatra se stoga što su kolodvori dotad bili ranžirani u pet kolodvora oko središta grada koji više nisu mogli podnositi porast kapaciteta.

Stoga se odabire nova lokacija na jugoistoku grada. Projekt Zagreb Ranžirni kolodvor izgrađen je po uzoru na ranžirni kolodvor u Sottovilleu, a svečano je pušten u rad 27. svibnja 1978. godine. Podsjećamo, uslijed radova na rekonstrukciji Sarajevske ulice, sada se sprema i rekonstrukcija tog kolodvora u vrijednosti 4,2 milijuna eura, a sve o tome pročitajte ovdje.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap