Još jedan nekretninski div pred propasti, za spas im treba 11 milijardi eura
Sve su snažnije glasine kako kineske banke pokušavaju spasiti jednog od najvećih poduzetnika u zemlji nakon što mu je Moody’s početkom tjedna snizio kreditni rejting na status ‘smeće’. Riječ je o tvrtki China Vank, vodećoj u kineskom sektoru nekretnina. Osnovan prije 40 godina, Vanke je bio drugi najveći developer u zemlji po prodaji prošle godine, ali je pogođen padom potražnje za stanovima i padom cijena kuća.
Peking se bori da vrati povjerenje u posrnulu nekretninsku industriju u zemlji. Čini se da sve radi kako bi spriječio China Vanke da krene putem Evergrandea i Country Gardena, koji nisu platili svoje dugove i prijeti im likvidacija, izvještava cnn.com. iz Hong Konga. Također, kineski državni mediji izvijestili su da je 12 velikih banaka, uključujući šest najvećih zajmodavaca u državnom vlasništvu, pregovaralo o osiguranju zajma za Vanke u vrijednosti od čak 80 milijardi juana (približno 11 milijardi eura) kako bi se tvrtki omogućilo da ispuni nadolazeće rokove otplate.
Uz to, nekoliko osiguravajućih društava poslalo timove u Vankeovo sjedište na novu rundu pregovora o dugu. Sve s ciljem da se izbjegne neispunjavanje obveza. Osnovan prije 40 godina, Vanke je bio drugi najveći developer u zemlji po prodaji prošle godine, ali je pogođen padom potražnje za stanovima i padom cijena kuća. Vankeove dionice skočile su u Hong Kongu i Shenzhenu nakon izvješća o potencijalnom novom financiranju.
Početkom tjedna dionice ove tvrtke uvrštene na burzu u Hong Kongu porasle su za 10,3%, dok su dionice kojima se trguje u Shenzhenu završile s rastom od 5,7%. No još uvijek su u negativnom području ove godine. Istovremeno, Moody’s je smanjio Vankeov rejting na Ba1, što se često naziva i junk rejting. Treba i spomenuti kako su druge međunarodne rejting agencije S&P i Fitch zadržale su Vankeov rejting na investicijskoj razini. Vlada glavni dioničar
Vanke je vodeća tvrtka u kineskom sektoru nekretnina. U 2017., kako bi se obranila od neprijateljske ponude za preuzimanje od strane kineskog aktivističkog investitora, tvrtka je dopustila vladi Shenzhena da uskoči kao njen glavni dioničar. Trenutačno je 33,4% Vankea u vlasništvu Shenzhen Metroa, koji je pod kontrolom grada, prema Refinitiv Eikon.Prije nego što je njezina novčana kriza krajem prošle godine postala javna, tvrtka je bila jedan od rijetkih developera koje su međunarodne rejting agencije smatrale financijski zdravima.
Doznajte ovdje sve o poslovnom krahu kineskog Evergrandea.