O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026

Projekt Surrey Langley Skytrain, Vancouver, Kanada | Foto: Ledcor
Ljeto nije zaustavilo bauštelu, već se po cijelom svijetu gradi punom parom. Tako je i u Kanadi, gdje građevinski div Ledcor trenutno ostvaruje značajan napredak na dva velika tranzitna projekta: projektu Surrey Langley SkyTrain u Surreyu, Britanska Kolumbija, i proširenju linije Capital Line South LRT u Edmontonu, Alberta. Zanimljivo, ovi projekti ujedinjuju više odjela – uključujući infrastrukturu, temelje i gradnju, kako bi pružili visokokvalitetna, održiva prometna rješenja koja poboljšavaju javni prijevoz i povezanost zajednice.
Projekt Surrey Langley Skytrain u provinciji Britanska Kolumbija produžetak je postojeće linije Expo od 16 kilometara, koja se proteže prvenstveno duž autoceste Fraser od stanice King George u Surreyu do ulice 203 u centru Langleyja. Ovo proširenje ‘uvest’ će osam stanica, tri tranzitne centrale i devet pogonskih trafostanica. Ledcor – kao dio konzorcija SkyLink Guideway Partners uz FlatironDragados Canada, SYSTRA International Bridge Technologies, McElhanney, Rizzani de Eccher i Con-Force Structures Ltd. – projektira, gradi i financira povišenu putnu traku, pripadajuće cestovne radove, komunalne usluge i aktivne transportne elemente prema modelu Projektiraj-Izgradi-Financiraj.
Opseg projekta uključuje izgradnju dubokih temelja i betonskih konstrukcija poput kapica pilota i stupova. Povišena vodilica bit će izgrađena korištenjem prefabrikovanih betonskih segmenata, postavljenih s četiri specijalizirana lansirna portala. U Campbell Heightsu u Surreyju izgrađen je prilagođeni pogon za proizvodnju ovih betonskih segmenata. Projekt također uključuje postavljanje podzemnog sustava energetskih vodova, nadogradnju autoceste Fraser, dodavanje nove višenamjenske staze za pješačenje i biciklizam, premještanje komunalnih usluga i upravljanje prometom s novom uličnom rasvjetom i signalima.
S planiranim dovršetkom krajem 2029., Surrey Langley SkyTrain će svakodnevno prevoziti 56.000 putnika, a do 2050. godine broj će se povećati na 80.000. Dio projekta koji se odnosi na vodilicu zaposlit će više od 900 zaposlenika u vrijeme vrhunca izgradnje. Ovaj projekt značajna je prekretnica za Metro Vancouver, s ciljem poboljšanja javnog prijevoza i regionalne povezanosti.

Projekt Surrey Langley Skytrain, Vancouver, Kanada | Foto: Ledcor
Proširenje linije Capital Line South LRT u Edmontonu je 4,5 kilometara dugo produženje južno od stanice Century Park do Ellerslie Roada, integrirajući se u najdulju postojeću liniju LRT-a u Edmontonu. Ledcor je odabran kao izvođač radova za ovaj projekt projektiranja i izgradnje, a AECOM je bio projektni partner.
Proširenje linije Capital Line je projekt po principu ‘ključ u ruke’ gdje Ledcor isporučuje sve elemente projekta, uključujući podvožnjak na 23. aveniji, mostne prijelaze na Blackmud Creeku i Anthony Henday Driveu, novi objekt za operacije i održavanje južno od Anthony Henday Drivea, tri komunalna kompleksa i jednu vučnu trafostanicu.
Projektom će se izgraditi dvije nove LRT stanice, jedna u Twin Brooksu i jedna koja se spaja na tranzitni centar Heritage Valley i Park & Ride sjeverno od Ellerslie Roada. Također će uključivati integraciju s postojećim sustavima Capital Linea, opskrbu električnom energijom, instalaciju komunikacijskih sustava i ublažavanje utjecaja na okoliš.
Čim je mobilizacija započela krajem 2024. godine, projektni tim uspješno je premjestio jedno od najprometnijih raskrižja u Edmontonu kako bi započeo radove na podvožnjaku LRT-a za samo dva dana uz minimalne poremećaje. To osigurava da će promet nastaviti teći dok se sve aktivnosti na tuneliranju sigurno dovršavaju ispod. Na vrhuncu gradnje, projekt će zapošljavati preko 550 zaposlenika. Izgradnja je započela 2024. godine, a završetak je planiran za 2028. godinu.

Capital Line South LRT proširenje, Edmonton, Kanada | Foto; Ledcor

Capital Line South LRT proširenje, Edmonton, Kanada | Foto; Ledcor
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026
Kreće val uređenja plaža na jugu Hrvatske: Ronioci će pod morem imati pune ruke posla
Plaže treba redovito održavati. Novi val radova kojima će se povećati kvaliteta kupališta pred novu turističku sezonu planira se i u Dubrovniku.
10:21 19 h 25.04.2026
Jedna nadbiskupija u Slavoniji ostala je bez 13.000 hektara zemlje, šuma i zgrada. Vlada RH upravo je donijela odluku o zamjenskim kvadratima.
10:19 19 h 25.04.2026
Radi poboljšanja kvalitete prometa, državna cesta DC76 treba alternativu. Nakon odbijanja žalbe koju je podnio ZG-Projekt kreće projektiranje 20 km.
10:18 19 h 25.04.2026
Svugdje u Hrvatskoj fali stanova za mlade: U ovoj županiji traže se i zbog brakova i zbog razvoda
U jednoj županiji u Hrvatskoj stanovi se traže i zbog razvoda i zbog brakova. Koliko jeftinih kvadrata treba za mlade obitelji pokazat će studija.
10:18 19 h 25.04.2026
Povratak građevinskog diva: Tehnika dobila ogroman posao blizu Zagreba, gradit će nove bazene
Novo kupalište u Sisku gradit će se na lokaciji koja je nekima kontroverzna. Milijunsko gradilište bilo bi između starog lječilišta i poznatog jezera.
15:15 1 d 24.04.2026
Novi pothodnik zamijenio bi opasni prelazak preko pruge. Na kobnom prijelazu prije nešto više od godinu dana tragično je stradao 14-godišnjak.
15:10 1 d 24.04.2026
Hrvatska dobiva još jednu obilaznicu: Na trasi će biti 3 rotora i 2 kilometarska vijadukta
U kombinaciji s postojećim i planiranim prometnicama, uključujući autocestu A3, obilaznica će omogućiti učinkovitije povezivanje regionalnih pravaca.
12:40 1 d 24.04.2026