Pretraga

Najveći projekt u povijesti Zagreba ponovno u javnom savjetovanju, jefiniji i u manjim gabaritima

A- A+

Grad Zagreb još jednom pokreće ‘najveći projekt u povijesti Grada’. Zamjena starih i ugradnja novih vodovodnih cijevi diljem Zagreba bio je golemi projekt kojeg je gradonačelnik Tomislav Tomašević velebno najavio na proljeće prošle godine. No, kako se radovi prema procjeni skuplji od 320 milijuna eura koji su trebali biti sufinancirani EU sredstvima na Pozivu nisu probili ni među prvih 15, čitava stvar je neslavno propala. Projekt se sada pojavljuje u prethodnom savjetovanju, u manjim gabaritima, a uključuje rubove grada.

‘Projekt Zagreb’ u prethodnom je savjetovanju | foto: Freepik/Grad Zagreb

Projekt Zagreb bio je najveći pothvat gradonačelnika Tomislava Tomaševića u prošlom mandatu koji je neslavno propao. Najavljen kao ‘najveći projekt u povijesti Grada Zagreba’ obećavao je generacijski iskorak u ulaganje u vodoopskrbu i odvodnju u vrijednosti od 323 milijuna eura.

Trebao je pokrenuti zamjenu i dogradnju prastarih gradskih cijevi od kojih neke nisu mijenjane od posljednjih desetljeća 19. stoljeća i tako spasiti grad od bespotrebnog pucanja cijevi i gubitaka vode. No, nakon što je ubrzo poslije grandiozne najave u travnju 2024. godine ‘propao’, gradonačelnik je obećao da će taj projekt kad-tad ispuniti. Izgleda da je došlo vrijeme za novi pokušaj jer su u prethodnom savjetovanju četiri grupe projekta koji bi trebao spasiti glavni grad, a znatno snižene procijenjene vrijednosti radovi se odnose na nešto manji obuhvat od očekivanog.

Izdvojeni članak

Ova elitna zagrebačka naselja guše se od smrada septičkih jama dok čekaju kanalizaciju

Najveći projekt u povijesti grada

– Najstarije cijevi u mreži datiraju još iz 1878. godine što jasno ilustrira koliko je nužna modernizacija i obnova vodovodne infrastrukture. Stoga smo se odlučno suočili s ovim izazovom te pokrećemo Projekt Zagreb – najveću infrastrukturnu investiciju u vodoopskrbu i odvodnju u povijesti Zagreba. To je ujedno i najveći gradski projekt u vrijednosti od čak 4 sljemenske žičare, najavio je gradonačelnik Tomašević predstavljajući nove važne zahvate na vodoopskrbnom sustavu na proljeće prošle godine.

Ciljevi i komponente bili su jasno definirani, te je prikupljena sva potrebna dokumentacija kako bi se projekt prijavio na prioritizacijski poziv Ministarstva gospodarstva, naglasio je tada Tomašević. Dodao je kako su ishođene i potrebne dozvole, a u tom je trenutku bilo riješeno i skoro 100 posto imovinsko-pravnih odnosa. Ipak, do kraja godine ispostavilo se da nije baš sve bilo toliko dobro pripremljeno, budući da se Zagreb na natječaju nije uspio probiti ni među 15 najviše bodovanih projekata koji će biti sufinancirani od strane EU tako da je projekt barem u tom trenutku – propao.

Dugoročni plan uređenja vudoopskrbnog i odvodnog sustava na području Zagreba | foto: ViO

Bez odustajanja

No, iz Zagreba se ‘nisu dali’, već su odmah po ‘propasti’ tog prvog pokušaja čvrsto najavili da će projekt na koncu biti realiziran. U svibnju prošle godine istaknuli su da su vezano za projekt u komunikaciji s resornim Ministarstvom, zbog visokog iznosa projekta koji je skoro pa dosezao alokaciju EU za cijelu državu.

Poručili su da će se na nove pozive prijavljivati i da je pitanje trenutka kad će sve kretati ispočetka. U skladu s tim obećanjem, Projekt Zagreb netom je osvanuo u prethodnom savjetovanju, no u nešto ograničenim gabaritima i s nižim iznosom procijenjene vrijednosti.

Predviđene lokacije

Projekt je osvanuo u postupku prethodnog savjetovanja, procijenjen na 147.392.663 eura i podijeljen u četiri grupe. Prva grupa podrazumijeva širenje mreže odvodnje naselja Stupnik i Kolektor II., paralelu s rekonstrukcijama u naseljima Odra, Hrašće, Mala Mlaka i Veliko Polje te u produženoj Islandskoj što bi se prema procjeni moglo izvesti za nešto manje od 35 milijuna eura.

Izdvojeni članak

Sedam ulica u Zagrebu dobiva nove vodovodne cijevi, više od 3 kilometra ceste bit će raskopano

Slijede širenje odvodnje na području Resnika, Sesvetskih Sopnica i Popovca te spoj Sesveta na Centralni uređaj za pročistač otpadnih voda u Zagrebu koji je procijenjen na 23,5 milijuna eura, te rekonstrukcija vodoopskrbe i odvodnje na području Sesveta što bi moglo koštati 53,4 milijuna eura. Konačno, u četvrtoj grupi planira se izgradnja sustava odvodnje aglometacije Glavničica te nadogradnja i rekonstrukcija sustava na području Sesveta od oko 36 milijuna eura. Sudeći po navedenom, sve ovo neće pokriti zamjenu prastarih vodovodnih cijevi s kraja 19. stoljeća u središnjim dijelovima Zagreba gdje su, unatoč zamjenama na pojedinim lokacijama, pucanja cijevi i dalje učestala.

Detalji – što se sve sprema?

Na stranicama Vodovoda i odvodnje (ViO) može se pročitati više o Projektu Zagreb u skladu s prijavom na EU odonda kada ju je gradonačelnik najavio. Podsjećamo, kao svrha navedeno je proširenje mreže vodoopskrbe prema Direktivi o vodi za piće, proširenje mreže odvodnje u skladu s Direktivom o pročišćivanju te poboljšanje operativne učinkovitosti.

– Prema postojećoj studijskoj dokumentaciji i aplikacijskom paketu projekt obuhvaća aglomeraciju Zagreb i aglomeraciju Glavničica, stoji uz napomenu da je provedba predviđena za razdoblje između 2025. i 2029. godine, ali taj će se rok u svakom slučaju zbog financiranja morat odužiti.

Planovi na radovima odvodnje | ViO

Pod ciljevima navedeni su povećanje priključenosti, smanjenje gubitaka u sustavu koju je spominjao još Tomašević te smanjenje učestalosti kvarova. Od lokacija, spominju se one navedene u projektu u prethodnom savjetovanju, ali i izgradnja vodospreme Šalata te pripadajućih dovodnih cjevovoda1. zone vodoopskrbe. Piše da se za sustav vodoopskrbe na uslužnom području u sklopu projekta namjerava izgraditi i rekonstruirati ukupno 25 kilometara cjevovoda.

Što se tiče sustava odvodnje, trebalo bi se izgraditi i rekonstruirati ukupno 220 kilometara mreže, uključujući 28 crpnih stanica i 5 preljevnih građevina, 8 retencijskih bazena, te dograditi uređaj za pročišćivanja otpadnih voda na 3. stupanj pročišćivanja.

Rok za izvedbu

Rok za izvođenje, stoji u opisu predmeta nabave, počinje teći s datumom od dana uspješno provedenog internog pregleda. Trajanje ugovora za ovaj dio predviđenih radova predviđeno je na razdoblje između 24 mjeseca odnosno dvije godine pa sve do 35 mjeseci – ovisno o predmetu nabave, s okvirnim početkom u veljači dogodine.

Način financiranja za svaku grupu projekta, može se iščitati u dokumentaciji, je iz Programa konkurentnosti i kohezije u trajanju od 2021. do 2027. godine. Građevinski radovi na cjevovodima, odnosno na izgradnji i obnovi vodovodne mreže izvodit će se u okviru EU programa Kohezijski fond 2021. godine. Ovdje pročitajte koje ulice na krajnjem jugozapadu Zagreba dobiti kanalizaciju.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap