Kvadratura nije jedino što određuje koju klimu trebate za svoj dom. Krivi odabir znači visoke račune, slabije hlađenje i kraći vijek trajanja uređaja.
13:30 1 d 14.05.2026

maketa imunološkog zavoda | foto: Ministarstvo zdravstva
Vlada Republike Hrvatske u svibnju je dala suglasnost Imunološkom zavodu za potpisivanje ugovora s odabranim najpovoljnijim ponuđačem za izgradnju tvornice za proizvodnju antitoksina protiv ugriza zmija otrovnica. Sada je ugovorena i izrada projektne dokumentacije i obavljanje projektantskog nadzora nad izgradnjom upravne zgrade.
Posao je dobila zajednica ponuditelja čije je nositelj tvrtka JAM-ING, dok su članovi Design office, F.I.L.D. projekt i SO-RA ING. Vrijednost ugovora iznosi 150.000 eura.
Prema dokumentaciji dostupnoj u Elektroničkom glasniku javne nabave (EJON) upravna zgrada Imunološkog prostirat će se na približno 1.448,58 kvadrata bruto površine, te će biti građena u formi P+1, odnosno imat će prizemlje i jedna kat. Uz zgradu je, na sjevernoj strani, planirana i konstrukcija parkirališnog prostora koje će imati 29 parkirnih mjesta.
Planirana upravna zgrada kvadratnog je tlocrta, oblikovana kao suvremena uredska zgrada s ravnim krovom. Građevina je karakterizirana pravilnim rasporedom prozora i lođa na pročelju s ventiliranom fasadom.
Zgrada će biti organizirana tako da se u središtu nalazi jezgra sa stubištem, liftom, sanitarijama i pomoćnim prostorima, dok bi se obodno trebali konstruirati uredi koji imaju izlaze na lođe. Građevina je planirana s ravnim krovom i izlazom na krov preko jezgre.
Upravna zgrada Imunološkog zavoda imat će i fotonaponsku elektranu za vlastitu potrošnju električne energije. Proizvedena energija će se primarno trošiti za potrebe objekta, ali bit će ugovoreno isporučenje viška u mrežu.
Zelene površine planirane su oko zgrade i na rubu čestice, a njihova ukupna površina zelenih iznosi 1.904 kvadrata. Na zelenim površinama sadit će stabla i ostale grmolike i ukrasne biljne vrste.
Doznajte ovdje o novim tvornicama Imunološkog zavoda.
Kvadratura nije jedino što određuje koju klimu trebate za svoj dom. Krivi odabir znači visoke račune, slabije hlađenje i kraći vijek trajanja uređaja.
13:30 1 d 14.05.2026
Na njega je najviše utjecao njegov prvi šef mehanizacije, a mladi mehaničari 'izrastaju u jako dobre meštre', misli Zoran Žmire iz STRABAG BMTI-ja.
11:25 2 d 13.05.2026
Bosch i portal bauštela.hr nagrađuju najbolje 'sam svoj majstor' projekte od nule. Prijavite svoj projekt do 13. lipnja i osvojite bogate nagrade.
11:40 2 d 13.05.2026
Građevinski dio projekta temelji se na izvedbi lagane čelične konstrukcije sa stupovima i gredama koje će nositi platformu i vodilice dizala.
17:15 12 h 15.05.2026
Oko 10 mjeseci nakon otvaranja ponuda za dvije od tri poddionice najskuplje autoceste u Hrvatskoj, umjesto odabira, stiže poništenje! Zna se i zašto.
16:58 12 h 15.05.2026
Od vojnog aerodroma do regionalnog čvorišta: Kreće velika modernizacija hercegovačke zračne luke
Osim izgradnje novog terminala, u planu su i modernizacija piste te uvođenje dodatnih sadržaja za charter i redovne linije.
16:36 12 h 15.05.2026
Uskoro se zaključuje Vladin Poziv najmoprimcima u okviru Programa priuštivog stanovanja. Broj prijava otprilike se poklapa s prijavama vlasnika.
11:53 17 h 15.05.2026
U planu novo gradilište na zapadu Zagreba: Gradit će se još jedan pothodnik, opet ispod kolosijeka
Nakon otvaranja pothodnika Trokut-Savski gaj, ovo prvo naselje sad će dobiti poveznicu s još jednim kvartom. Radovi bi trebali biti jeftiniji.
10:01 19 h 15.05.2026