Nakon posljednje oluje, Croatia osiguranje je prve štete isplatilo već u satima nakon prijave, a brojne su riješene istoga dana.
13:48 2 d 13.07.2026

Opća bolnica Dubrovnik | Foto: DNZ
Opća bolnica Dubrovnik napokon kreće u veliku obnovu, raspisan je natječaj za izvođača radova. Realizacijom ove investicije središnja zdravstvena ustanova u Dubrovačko-neretvanskoj županiji ostvarit će značajne energetske uštede, poboljšat će se pristup osobama s invaliditetom, ozelenit će se okolne površine bolnice te će se realizirati niz drugih infrastrukturnih poboljšanja. Natječaj je otvoren do 26. ožujka.
Dubrovačka bolnica bit će u potpunosti energetski obnovljena. Bolnička zgrada, izgrađena krajem 80-ih godina prošlog stoljeća, zahtijeva temeljitu obnovu jer dijelovi bolnice nemaju dostatan sustav hlađenja, stolarija je u lošem stanju, a neke prostorije nemaju odgovarajuću zaštitu od vremenskih uvjeta ili je ona oštećena. S obzirom na to da prosječni mjesečni troškovi za električnu energiju iznose između 80.000 i 100.000 eura, ukupna ušteda energije nakon završetka obnove trebala bi biti veća od 60 posto.
Projekt uključuje novu fasadu, solarnu elektranu, zamjenu otvora te strojarske radove. Planirana je i obnova ovojnice bolnice te sanacija krova, što podrazumijeva toplinsku izolaciju pročelja, zamjenu vanjske stolarije, montažu kliznih aluminijskih grilja, toplinsku i hidroizolaciju ravnih krovova te oborinsku odvodnju. Osim toga, predviđena je zamjena unutarnje i vanjske rasvjete, modernizacija klimatizacijskog sustava, ozelenjivanje okoliša te instalacija fotonaponske elektrane na nadstrešnicama parkinga. Realizacijom projekta poboljšat će se i pristup bolnici osobama s invaliditetom.
Projekt, čija je vrijednost 20.211.338,65 eura, najavljen je u ljeto 2024. godine. Dubrovačko-neretvanska županija iz vlastitih je sredstava sufinancirala izradu zahtjevne projektno-tehničke dokumentacije za cjelokupni zahvat energetske obnove u iznosu od 475.000 eura, temeljem koje je projekt prijavljen za financiranje iz Mehanizma za oporavak i otpornost.
Bespovratna sredstva dodijeljena su iz Mehanizma za oporavak i otpornost u okviru instrumenta EU sljedeće generacije i iznose 7.364.913,12 eura. Ostatak sredstava do ukupne investicije osigurala je Vlada Republike Hrvatske kroz Državni proračun u sljedeće dvije godine.
– Zahvaljujem Vladi RH, Ministarstvu zdravstva te Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, posebno predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću te ministrima Bačiću i Berošu, kao i svima koji su sudjelovali u realizaciji ovog projekta i prepoznali važnost energetske obnove naše ustanove, koja je izgrađena 80-ih godina prošlog stoljeća i nužno je trebala obnovu u brojnim segmentima, istaknuo je ljetos ravnatelj Opće bolnice Dubrovnik Marijo Bekić.
U obrazloženju odluke navedeno je kako Vlada Republike Hrvatske podupire unaprjeđenje zdravstvene zaštite te podizanje dostupnosti i kvalitete zdravstvenih usluga stanovnicima Dubrovačko-neretvanske županije kroz realizaciju projekta energetske obnove Opće bolnice Dubrovnik.
Što se tiče dinamike utroška sredstava, u 2025. godini bit će osigurano 4.038.403,33 eura, od čega je 1.469.697,88 eura osigurano iz bespovratnih sredstava. Preostalih 2.568.705,45 eura planirat će se u državnom proračunu.
U 2026. godini potrebno je osigurati 16.172.935,32 eura, od čega 5.895.215,24 eura dolazi iz bespovratnih sredstava, a 10.277.720,08 eura bit će planirano u državnom proračunu. Kreću obnova i proširenje zelene bolnice na istoku grada, start je ‘težak’ 150 milijuna eura, a više o svemu pročitajte ovdje.
Nakon posljednje oluje, Croatia osiguranje je prve štete isplatilo već u satima nakon prijave, a brojne su riješene istoga dana.
13:48 2 d 13.07.2026
Hrvatska digitalizirala sustav prijevoza opasnih tvari
Predstavljen je novi digitalni sustav za praćenje prijevoza opasnih tvari. Projekt eADR donosi sigurniji i učinkovitiji nadzor cestovnog prometa.
15:10 6 d 08.07.2026
Čitajte bauštela.hr cijelo ljeto uz posebnu cijenu: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:10 21 d 24.06.2026
Osim tunela, gradit će se i vijadukt dug 210 metara, cestovni podvožnjak duljine 12 metara te dva nadvožnjaka, svaki duljine 35 metara.
12:54 1 h 15.07.2026
Zagreb priprema natječaj za megaprojekt od 51 milijun eura: Na šljunku niče kompleks s 8 dvorana
Prostor bi bio namijenjen različitim događanjima, od kongresa, konferencija i poslovnih skupova do koncerata, predstava, izložbi, banketa i svadbi.
10:34 3 h 15.07.2026
Nakon desetljeća ovisnosti o skelama i dugim obilascima, novi most trebao bi povezati obale Save te znatno olakšati svakodnevni život.
17:00 21 h 14.07.2026
Novo sjedište službeno bi trebalo biti otvoreno 21. srpnja 2026. godine.
17:00 21 h 14.07.2026
Ovo će biti najveći projekt željeznice u Hrvatskoj: Pruga od 175 kilometara do mora i najduži tunel
Najveći projekt željeznice u Hrvatskoj bit će nizinska pruga Zagreb-Rijeka. Prvi korak je ugovaranje tehničke pomoći za nabavu i provedbu ugovora.
16:59 21 h 14.07.2026