Kvadratura nije jedino što određuje koju klimu trebate za svoj dom. Krivi odabir znači visoke račune, slabije hlađenje i kraći vijek trajanja uređaja.
13:30 1 d 14.05.2026

Vlak Hrvatskih željeznica | Foto: screenshot Klc-Marin Railfan/YouTube
Na najvećem svjetskom sajmu transportne industrije InnoTrans u Berlinu, hrvatska tvrtka Končar je u sklopu vanjskog izložbenog prostora predstavila dva svoja najnovija vlaka, baterijski motorni i mjerni. Baterijski motorni vlakovi koristit će se za prijevoz putnika na neelektrificiranoj mreži željezničkih pruga. Riječ je o jednom od prvih baterijskih vlakova u Europi, piše poslovni.hr.
Ovi vlakovi razvijeni su u pogonu hrvatske tvrtke Končar. Za pogon se koriste ugrađene pogonske baterije koje se pune isključivo pomoću stabilnih energetskih priključaka za punjenje pogonskih baterija. Ukupan kapacitet putnika u baterijskim vlakovima je 216. Ostvaruju najveću dopuštenu brzinu od 120 km/h u baterijskom načinu rada i 160 km/h prilikom napajanja iz kontaktne mreže.
Nadalje, vlakovi su ekološki prihvatljiviji, a istovremeno tiši i učinkovitiji u vožnji. Mogu se koristiti na različitim prugama, a njihova autonomija ovisi o kapacitetu baterije i brzini kretanja. Sukladno sveopćem zelenom trendu u sektoru transporta, Končarevi baterijski vlakovi također mogu pomoći u smanjenju troškova održavanja i operativnih troškova željezničkih vozila, stoji na službenim stranicama tvrtke.
Podsjetimo, vlakovi odnedavno opet voze 16 kilometara dugom obnovljenom dionicom željezničke pruge od Zaboka do Krapine. Izvedeni radovi obuhvatili su kompletnu zamjenu tračnica i pragova, obnovu podloge na 22 željezničko – cestovna prijelaza, ugradnju novih pružnih oznaka te prateće radove na elektroinstalacijama. Investicija financirana iz državnog proračuna vrijedna je približno 16 milijuna eura.
Na kojim dvjema dionicama željezničke pruge vlakovi u Hrvatskoj jedino mogu postići brzinu od 160 km/h saznajte ovdje.
Kvadratura nije jedino što određuje koju klimu trebate za svoj dom. Krivi odabir znači visoke račune, slabije hlađenje i kraći vijek trajanja uređaja.
13:30 1 d 14.05.2026
Na njega je najviše utjecao njegov prvi šef mehanizacije, a mladi mehaničari 'izrastaju u jako dobre meštre', misli Zoran Žmire iz STRABAG BMTI-ja.
11:25 2 d 13.05.2026
Bosch i portal bauštela.hr nagrađuju najbolje 'sam svoj majstor' projekte od nule. Prijavite svoj projekt do 13. lipnja i osvojite bogate nagrade.
11:40 2 d 13.05.2026
Građevinski dio projekta temelji se na izvedbi lagane čelične konstrukcije sa stupovima i gredama koje će nositi platformu i vodilice dizala.
17:15 12 h 15.05.2026
Oko 10 mjeseci nakon otvaranja ponuda za dvije od tri poddionice najskuplje autoceste u Hrvatskoj, umjesto odabira, stiže poništenje! Zna se i zašto.
16:58 12 h 15.05.2026
Od vojnog aerodroma do regionalnog čvorišta: Kreće velika modernizacija hercegovačke zračne luke
Osim izgradnje novog terminala, u planu su i modernizacija piste te uvođenje dodatnih sadržaja za charter i redovne linije.
16:36 12 h 15.05.2026
Uskoro se zaključuje Vladin Poziv najmoprimcima u okviru Programa priuštivog stanovanja. Broj prijava otprilike se poklapa s prijavama vlasnika.
11:53 17 h 15.05.2026
U planu novo gradilište na zapadu Zagreba: Gradit će se još jedan pothodnik, opet ispod kolosijeka
Nakon otvaranja pothodnika Trokut-Savski gaj, ovo prvo naselje sad će dobiti poveznicu s još jednim kvartom. Radovi bi trebali biti jeftiniji.
10:01 19 h 15.05.2026