O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026

Leon Ladišić u podcastu Bauštela | Foto: Mia Brdarić
Arhitekt Leon Ladišić je u Bauštela.hr podcastu spomenuo da kvalitetna arhitektonska interpolacija mora imati dijalog, a ona u zagrebačkom Donjem gradu ga nema. Po njemu je dobra interpolacija zapravo razmjena ideja. U arhitekturi je to postupak gradnje objekata na mjestima gdje nema ničega ili se mijenja postojeća građevina, obično zbog dotrajalosti.
– Svaki put kad vidim novu interpolaciju u Donjem gradu, gdje je prizemlje jedna zatvorena ploha s ulazom u garažu i ulazom u zgradu. Po meni bi autori takvih rješenja, neovisno o tome kakvi su bili lokalni uvjeti, o tome tko je bio investitor, trebali sankcionirati od Hrvatske komore arhitekata jer to je nanošenje čistog zločina nad životom Donjeg grada, izjavio je Ladišić.
On smatra i da je Donji grad zapravo pravi centar grada. Kao takav zahtjeva živi urbani prostor koji se manifestira kroz lokale i, u najmanju ruku, prozore na razini prizemlja. Usporedio je to s Trgom bana Jelačića, primijetivši da nitko ne bi tamo boravio da je svaka njegova strana zatvorena garaža.
– Te zgrade se ne mogu izgraditi bez da ih ne potpiše neki arhitekt, a svi arhitekti u Hrvatskoj su pod ovlasti Hrvatske komore arhitekata i ja mislim da tu struka mora jasno reći da imaju disfunkcionalne lokalne planove, disfunkcionalne investitore. Stvarno postoje dijelovi grada koje izbjegavam jer su permanentno uništeni, dodao je Ladišić.
Zapratite nas na Facebooku, Instagramu, YouTubeu i Tik Toku te uskoro očekujte još ovakvih edukativnih podcasta i zanimljivog sadržaja s vašeg digitalnog glasa gradilišta. Cijelu epizodu Bauštela.hr podcasta u kojoj je gostovao inženjer arhitekture Leon Ladišić pogledajte ovdje.
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026
Kreće val uređenja plaža na jugu Hrvatske: Ronioci će pod morem imati pune ruke posla
Plaže treba redovito održavati. Novi val radova kojima će se povećati kvaliteta kupališta pred novu turističku sezonu planira se i u Dubrovniku.
10:21 15 h 25.04.2026
Jedna nadbiskupija u Slavoniji ostala je bez 13.000 hektara zemlje, šuma i zgrada. Vlada RH upravo je donijela odluku o zamjenskim kvadratima.
10:19 15 h 25.04.2026
Radi poboljšanja kvalitete prometa, državna cesta DC76 treba alternativu. Nakon odbijanja žalbe koju je podnio ZG-Projekt kreće projektiranje 20 km.
10:18 15 h 25.04.2026
Svugdje u Hrvatskoj fali stanova za mlade: U ovoj županiji traže se i zbog brakova i zbog razvoda
U jednoj županiji u Hrvatskoj stanovi se traže i zbog razvoda i zbog brakova. Koliko jeftinih kvadrata treba za mlade obitelji pokazat će studija.
10:18 15 h 25.04.2026
Povratak građevinskog diva: Tehnika dobila ogroman posao blizu Zagreba, gradit će nove bazene
Novo kupalište u Sisku gradit će se na lokaciji koja je nekima kontroverzna. Milijunsko gradilište bilo bi između starog lječilišta i poznatog jezera.
15:15 1 d 24.04.2026
Novi pothodnik zamijenio bi opasni prelazak preko pruge. Na kobnom prijelazu prije nešto više od godinu dana tragično je stradao 14-godišnjak.
15:10 1 d 24.04.2026
Hrvatska dobiva još jednu obilaznicu: Na trasi će biti 3 rotora i 2 kilometarska vijadukta
U kombinaciji s postojećim i planiranim prometnicama, uključujući autocestu A3, obilaznica će omogućiti učinkovitije povezivanje regionalnih pravaca.
12:40 1 d 24.04.2026