Od garaže na škrapi do plovila izrađenog bez nacrta, ovo su najimpresivniji projekti koji su pobijedili na natječaju portala bauštela.hr i Boscha.
14:00 5 d 19.06.2026

Uređenje imovinsko – pravnih odnosa na turističkim zemljištima
Novim uredbama koje je donijela Vlada Republike Hrvatske, uredit će se zakup na turističkim zemljištima na kojima su izgrađeni hoteli i turistička naselja te na dijelovima kampova u vlasništvu države.
Uredbom o hotelima i turističkim naseljima propisuje se naknada za korištenje zemljišta u turističke svrhe u iznosu od 1,50 eura po četvornome metru zemljišta godišnje. Ostavlja se mogućnost jedinicama lokalne samouprave da odrede i veći iznos naknade do najviše 3,00 eura. Iznos naknade korištenja turističkog zemljišta na kontinentu kreće se od 0,20 do 1,00 eura po četvornome metru godišnje.
Uređenje zakupa na dijelovima kampova u vlasništvu RH propisuje se uredbom koja nalaže početnu cijenu naknade korištenja zemljišta kampovima u rasponu od 1,26 eura do najviše 2,00 eura po četvornome metru zemljišta godišnje, ovisno o lokaciji i kategoriji kampa.
Iz resornog ministarstva poručuju da je u obje uredbe propisano ograničenje visine zakupnine na način da najviši iznos zakupa ne prelazi 4 posto prometa zakupoprimaca. Time se ograničava mogućnost da cijena zakupa bude prevelik teret za poslovanje zakupoprimca. Neki ipak nisu zadovoljni novim odlukama.
– Tko bi bio zadovoljan što će nakon donošenja novog akta plaćati sedam – osam puta više za nešto nego što plaća sada. Konkretno, riječ je o hotelima koji plaćaju prosječnu cijenu od oko 3 kune po kvadratu godišnje na temelju prošlog zakona, a sada će plaćati maksimalno 3 eura, rekao je direktor Hrvatske udruge turizma Veljko Ostojić.
Zakupnina se u hotelima i turističkim naseljima dijeli na Fond za turizam kojemu pripada 40 posto naknade za korištenje zemljišta, zatim općinama i gradovima isto 40, a županijama 20 posto. Kod kampova, Fondu ide također 40 posto, državni proračun uzima 30, dok općine i gradovi dobivaju 20, a županije 10 posto.
Prezentaciju koju je objavilo Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstvo i državne imovine o uređenju imovinsko – pravnih odnosa na turističkim zemljištima pogledajte ovdje.
Od garaže na škrapi do plovila izrađenog bez nacrta, ovo su najimpresivniji projekti koji su pobijedili na natječaju portala bauštela.hr i Boscha.
14:00 5 d 19.06.2026
Čitajte bauštela.hr cijelo ljeto uz posebnu cijenu: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:10 22 h 24.06.2026
Hrvatske ceste traže izvođača za održavanje sutava koji osiguravaju protok zraka i kontrolu dima u slučaju požara. Znamo lokacije.
16:15 15 h 24.06.2026
Ako se nešto planiralo 50 godina kao ovaj most, sigurno je užasno važno: 'Veselim se, kako ne!'
Jedan od ocjenjivača, točnije predsjednik imenovanog ocjenjivačkog suda za novo tehničko-oblikovno rješenje Jarunskog mosta priča o važnosti projekta.
16:11 15 h 24.06.2026
Kraj ljetnim kolonama kroz dalmatinsko naselje! Planira se obilaznica s četiri trake i dva vijadukta
Ministarstvo je pokrenulo zahtjev za provedbu procjene utjecaj na okoliš, što znači da je projekt koračić bliže realizaciji.
10:59 21 h 24.06.2026
Najpoznatije zagrebačke stube sada su neprepoznatljive! Bauštelci su sve 'pozlatili'
Nakon rekonstrukcije vrijedne 1,7 milijuna eura otvorene su Schlosserove stube, jedna od važnih pješačkih veza u središtu Zagreba.
16:18 1 d 23.06.2026
Nova obala pred Modrićevom kućom: Nakon postavljanja cijevi, duž 340 metara sve će se promijeniti
Pred ljetnom rezidencijom Luke Modrića u zadarskom naselju Kožino sprema se preuređenje obalnog pojasa. Dodat će se zelenilo i urbanu opremu.
12:17 1 d 23.06.2026
Posao druge faze rekonstrukcije koji je upravo završen vrijedan je 6.670.000 eura, a izvela su ga Projektgradnja plus i Osijek-Koteks.
10:26 1 d 23.06.2026