O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 23 h 13.04.2026

obrana od poplava | foto: ilustracija / unsplash
Kada se u rujnu 2010. godine rijeka Sava izlila iz korita i zaprijetila domovima, infrastrukturi i sigurnosti građana, postalo je jasno da sustav obrane od poplava ima ozbiljne slabosti. Taj vodni val bio je prekretnica nakon koje su pokrenute opsežne analize, ali i dugoročna strategija sanacije i modernizacije savskih nasipa.
Hrvatske vode preuzele su ključnu ulogu u planiranju i provedbi zahvata koji su se, korak po korak, provodili tijekom sljedećih petnaest godina. Cilj nije bio samo sanirati štetu, već izgraditi otporniji i sigurniji sustav.
Veliki vodni val iz 2010. godine razotkrio je niz konstrukcijskih i organizacijskih nedostataka u obrani od poplava uz Savu. Stručne analize pokazale su da su pojedini nasipi preniski, statički nestabilni ili nedovoljno zaštićeni od procjeđivanja vode.
Hrvatske vode tada su započele dugoročan proces planiranja, koji nije podrazumijevao samo hitne popravke, već cjelovitu rekonstrukciju sustava. Tijekom petnaest godina provedeni su brojni zahvati ojačavanja i nadvišenja postojećih nasipa.
Paralelno su dovršavani dijelovi sustava koji ranije nikada nisu bili u potpunosti izgrađeni. Time je obrana od poplava dobila kontinuitet koji joj je godinama nedostajao. Ovaj sustavni pristup postavio je temelje za sigurniju budućnost područja uz Savu.

rekonstrukcija savskih nasipa | foto: Hrvatske vode
Rekonstrukcija savskih nasipa nije bila ograničena samo na Zagreb, već je obuhvatila široko savsko područje. U organizaciji Hrvatskih voda izvedeni su infrastrukturni zahvati na brojnim lokacijama, od samoborskog područja do istočnih dijelova Zagrebačke županije.
Obnavljani su i građeni nasipi te obaloutvrde na dionicama Donje Bukevje – Strmec Bukevski, Donje Bukevje – Drnek i Drnek – Suša. Posebna pažnja posvećena je i područjima Prevlake, Oborova, Rugvice, Okunšćaka te Hrušćice – Nardskih Novaka. Svaka od ovih dionica imala je svoje specifične izazove, od geoloških uvjeta do blizine naseljenih područja.
Radovi su izvođeni fazno, uz stalni nadzor i prilagodbu tehničkih rješenja. Time je obrambeni sustav Save dobio znatno veću pouzdanost na regionalnoj razini, izvještavaju Hrvatske vode.

rekonstrukcija savskih nasipa | foto: Hrvatske vode
Na urbanom području Zagreba identificirane su tri najkritičnije dionice savskih nasipa na temelju geotehničkih istraživanja iz 2013. godine. Riječ je o dionicama Jankomir – Jarun, Jadranski most – Jarun i Most Slobode – Jadranski most, gdje je postojala povećana opasnost od nestabilnosti i procjeđivanja vode.
Za svaku dionicu izrađena su posebna tehnička rješenja usmjerena na dugoročnu sigurnost. Rekonstrukcija je uključivala izvedbu berme s drenažnim sustavom na dvije dionice te ugradnju talpi s armiranobetonskom naglavnom gredom na trećoj.
Treba reći da je ukupno obnovljeno 2,77 kilometara nasipa unutar grada. Radovi su provedeni od 2024. do 2025. godine uz snažnu potporu Europske unije kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti. Investicija vrijedna više od 3,6 milijuna eura danas predstavlja ključnu liniju obrane Zagreba od budućih poplava.

rekonstrukcija savskih nasipa | foto: Hrvatske vode

rekonstrukcija savskih nasipa | foto: Hrvatske vode
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 23 h 13.04.2026
Stare zgrade troše i do 3 puta više energije od novih, a dobra izolacija fasade može prepoloviti račune i za grijanje zimi i za klimu ljeti.
10:30 2 d 11.04.2026
Velik iskorak domaće tvrtke: Postali zastupnici jedne od najnaprednijih tehnologija za rad na visini
Tvrtka Telescopic Peršić postala ekskluzivni zastupnik Magni strojeva za manipulaciju teretom i rad na visini za tržišta Hrvatske i Slovenije.
10:20 5 d 09.04.2026
Ne trebate iskustvo: Za ove radove u kući nije potreban majstor, a dovoljan vam je samo jedan alat
Brtvilo i ljepilo u jednom, elastičan i otporan na temperaturu, a koristiti ga mogu i amateri. Zato se treba naći u kutriji s alatom svakog majstora.
15:00 6 d 07.04.2026
Orban je 'pao', njegova ostavština su i stadioni: Dva u Hrvatskoj i jedan u Srbiji, ali to nije sve
Mađarske investicije nisu ostale unutar granica države, već su bile usmjerene i prema klubovima u susjednim zemljama, osobito ondje gdje žive Mađari.
16:56 17 h 13.04.2026
Most Posedarje prolazi poviše grada Zadra, a dio je Jadranske magistrale i kao takav važan za protočnost prometa, posebno u sezoni.
09:03 2 d 12.04.2026
Digitalizirano priznavanje inozemnih 'papira' za majstore: Nema više šaltera, sve u par klikova
Postupak priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija od uvijek je predstavljao pravu muku za građevince, a sada je tomu kraj.
09:01 2 d 12.04.2026
Split između odluka i nasljeđa: Sudbinu Poljuda presudit će stručnjaci za lexan, beton i armaturu
Grad Split je rekao svoje, osniva se stručne skupine za armirano-betonsku i krovnu konstrukciju, nakon toga će se znati sve.
08:59 2 d 12.04.2026