O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026

Foto: Unsplash; ilustracija
Ovo jamstvo omogućit će HBOR-u odobravanje kredita pod još povoljnijim uvjetima, uz niže kamatne stope ili blaže zahtjeve za instrumente osiguranja. Krediti po ovim uvjetima bit će dostupni malim i srednjim te malim srednje kapitaliziranim poduzećima koja posluju i u najteže pogođenim sektorima hrvatskog gospodarstva, uključujući i turizam te proizvodnju.
Roger Havenith, zamjenik izvršnog direktora Europskog investicijskog fonda, izjavio je: – Drago mi je što sam u roku kraćem od dva mjeseca potpisao treće jamstvo EGF-a u Hrvatskoj, čime se oslobađa daljnjih 50 milijuna eura za pomoć bržem oporavku hrvatskih malih i srednjih poduzeća pogođenih ekonomskom krizom uzrokovanom pandemijom bolesti COVID-19. To još jednom pokazuje našu predanost gospodarskom i socijalnom razvoju Hrvatske i naglašava našu spremnost u pružanju podrške hrvatskim financijskim institucijama kod stvaranja novih kreditnih linija za mala poduzeća u kontekstu oporavka od krize COVID-19. EIF se raduje daljnjem povećanju ove podrške u narednim danima i tjednima te želi zahvaliti HBOR-u, našem dugogodišnjem partneru, na suradnji, stoji na stranicama HBOR-a.
Tamara Perko, predsjednica Uprave HBOR-a, izjavila je: – Veliko nam je zadovoljstvo što smo postali partner EIF-a u provođenju ovog instrumenta. HBOR će ovo jamstvo koristiti za izravno odobrene kredite u okviru postojećih programa kreditiranja kako bi omogućio još povoljnije uvjete našim poduzetnicima: odobrenje kredita uz kamatne stope snižene za 0,403 p. b. u odnosu na redovne ili uz manje zahtjeve za instrumente osiguranja, odnosno odobrenje kredita bit će omogućeno samo uz mjenice i zadužnice. Ove pogodnosti poduzetnici će moći koristiti za kreditiranje obrtnih sredstava i investicija.
Jamstvo EIF-a proistječe iz Europskog jamstvenog fonda (EGF), 25 milijardi eura vrijednog jamstvenog instrumenta koji je EIB Grupa uspostavila 2020. radi ubrzanja oporavka europskoga gospodarstva od krize izazvane pandemijom bolesti COVID-19, očuvanja radnih mjesta i osiguravanja prijeko potrebne likvidnosti za europske MSP-ove, priopćio je HBOR.
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026
Kreće val uređenja plaža na jugu Hrvatske: Ronioci će pod morem imati pune ruke posla
Plaže treba redovito održavati. Novi val radova kojima će se povećati kvaliteta kupališta pred novu turističku sezonu planira se i u Dubrovniku.
10:21 13 h 25.04.2026
Jedna nadbiskupija u Slavoniji ostala je bez 13.000 hektara zemlje, šuma i zgrada. Vlada RH upravo je donijela odluku o zamjenskim kvadratima.
10:19 13 h 25.04.2026
Radi poboljšanja kvalitete prometa, državna cesta DC76 treba alternativu. Nakon odbijanja žalbe koju je podnio ZG-Projekt kreće projektiranje 20 km.
10:18 14 h 25.04.2026
Svugdje u Hrvatskoj fali stanova za mlade: U ovoj županiji traže se i zbog brakova i zbog razvoda
U jednoj županiji u Hrvatskoj stanovi se traže i zbog razvoda i zbog brakova. Koliko jeftinih kvadrata treba za mlade obitelji pokazat će studija.
10:18 14 h 25.04.2026
Povratak građevinskog diva: Tehnika dobila ogroman posao blizu Zagreba, gradit će nove bazene
Novo kupalište u Sisku gradit će se na lokaciji koja je nekima kontroverzna. Milijunsko gradilište bilo bi između starog lječilišta i poznatog jezera.
15:15 1 d 24.04.2026
Novi pothodnik zamijenio bi opasni prelazak preko pruge. Na kobnom prijelazu prije nešto više od godinu dana tragično je stradao 14-godišnjak.
15:10 1 d 24.04.2026
Hrvatska dobiva još jednu obilaznicu: Na trasi će biti 3 rotora i 2 kilometarska vijadukta
U kombinaciji s postojećim i planiranim prometnicama, uključujući autocestu A3, obilaznica će omogućiti učinkovitije povezivanje regionalnih pravaca.
12:40 1 d 24.04.2026