Nakon što se srušila na komadiće, mještani su spremni opeku po opeku vratiti život džamiji iz 12. stoljeća
Prije godinu dana Maroko je pogodio snažan potres. Smrtno su stradale tisuće, te je srušeno gotovo 60.000 domova. Ukupnu štetu vlada je procijenila na 12,3 milijuna dolara, a između ostalog, kolabirala je i legendarna džamija u Tinmelu iz 12. stoljeća. Dok nastoje čim prije vratiti svoje domove, mještani istovremeno pomno pretražuju ruševine džamije kako bi ju opeku po opeku vratili u nekadašnje stanje.
U rujnu 2023. godine Maroko je pogodio snažan potres koji se osjetio i u okolnim zemljama. Magnitude 6,8 i maksimalne jačine prema Marcallijevoj ljestvici intenziteta (VIII) pogodio je regiju Marakeš-Safi. S epicentrom 73,4 kilometra jugozapadno od Marakeša, ova katastrofa ubila je gotovo 3.000 ljudi, srušila gotovo 60.000 domova te sravnila sa zemljom 585 škola, a uništila je i džamiju koja se krenula graditi u 12. stoljeću.
Palo zaštićeno dobro UNESCO-a
U pitanju je džamija u Tinmelu za koju se procjenjuje da je krenula nastajati 1148. godine, oko dva desetljeća nakon što su prvi stanovnici krenuli naseljavati to područje. Tinmel je inače malo planinsko selo u Visokom Atlasu 100 km od Marakeša, a džamija je njen najveći adut i simbol područja. Građevinu koja je od 1995. godine UNESCO-vo zaštićeno dobro, potres je snažno oštetio, no Maroko je čvrsto naumio vratiti joj stari sjaj.
Nakon potresa oglasilo se Ministarstvo kulture u Maroku koje je kao svoj cilj istaknulo kompletnu obnovu džamije, kao i da se očekuje stručan UNESCO-v tim kako bi utvrdio točnu procjenu štete. Valja napomenuti kako je prije potresa građevina bila u posljednjim fazama obnove.
Obnova domova i džamije
U razdoblju koje je uslijedilo poslije potresa, nakon gotovo 900 godina, velika je džamija ležala u komadićima, urušenog minareta. Dok je molitveni hodnik bio zasut ostacima, a vanjski zidovi u potpunosti srušeni. No, i nakon nesreće ruševine su za mještane ostale svete, prenio je apnews.com.
Godinu dana kasnije, mještani su već bili voljni i spremni ne samo izgraditi iznova svoje domove već i vratiti sjaj džamiji u Tinmelu. Potvrdili su kako ju smatraju mjestom ponosa i lokacijom koja je doprinijela razvoju regije, gdje je nedostajalo infrastrukture i manjkalo posla dugo prije nego se dogodio potres.
Provjerom koja je uslijedila nakon potresa u listopadu 2023. godine procijenjeno je kako je 75 posto zgrade bilo oštećeno, a da konstrukcija nije u potpunosti kolabirala, budući da je pod ostao ‘čitav’. Mještanima su činovnici izdali više od 55.000 dozvola za rekonstrukciju kako bi izgradili nove domove, a većina domova u Tinmelu traži obnovu.
Ogromna šteta
Godinu dana nakon potresa, šteta potresa koja će ukupno koštati 12,3 milijuna dolara kreće i to i u nekima od najsnažnije pogođenih područja. Pritom je vlada podijelila financijsku pomoć u stadijima. Odnosno, većina kućanstava koja su ostala bez doma dobili su početnu pomoć u iznosu od 2.000 dolara.
Što se tiče obnove same džamije, radnici trenutno prolaze kroz ruševine kako bi pronašli svaki djelić. U potrazi su za svakom i posljednjom ciglom, te pronalaze ostatke dekorativnih elemenata kako bi s vremenom iznova sagradili džamiju, ciglu po ciglu, luk po luk. Uz velika stradanja, obnova džamije u Tinmelu jedan je od prioriteta u Maroku.
Više o tome zašto je Zagrebačka katedrala ostala bez tornjeva pročitajte ovdje.