Pretraga

Za dodatnih 4,6 milijuna EU novca, dvorac u Svetoj Nedelji postat će prava atrakcija

A- A+

Nakon što je u studenom 2023. godine kraju uspješno privedena konstrukcijska obnova Dvorca Kerestinec, potpisuje se Ugovor o radovima na cjelovitoj obnovi ovog objekta. Konstrukcijska obnova bila je nužna zbog vidljivih pukotina i drugih oštećenja nastalih u potresu, a ojačanje konstruktivni i nekonstruktivnih elemenata prostorije će učiniti sigurnima za daljnje korake. Kod cjelovite obnove izvođač ostaje Spektar gradnja s kojom je Grad Sveta Nedelja i ranije surađivao, a kraj radova vrijednih nešto više od 4,6 milijuna eura očekuje se krajem lipnja iduće godine, dokad valja iskoristiti dodijeljena sredstva za obnovu.

Dvorac Kerestinec

Dvorac Erdödy u Kerestincu | Foto: Grad Sveta Nedelja

Nakon uspješno izvedene konstrukcijske obnove dvorca Kerestinec pred kraj 2023. godine, potpisivanje novog ugovora označava početak cjelovite obnove. Za ovaj renesansno-barokni kaštel na prostoru Svete Nedelje koji ujedno nosi status spomenika kulture 1. kategorije, Grad Sveta Nedelja je u čak dva navrata ostvario bespovratna sredstva iz Fonda solidarnosti, a cjelovita obnova provest će se za 4,6 milijuna eura. U četvrtak, 5. rujna potpisuje se ugovor s tvrtkom Spektar gradnja koja je s gradom surađivala i na prethodnoj fazi obnove te se kraj radova očekuje se do kraja lipnja 2026. godine.

Ne mijenja se izvođač

Cjelovita obnova kreće nakon konstrukcijske, a Grad Sveta Nedjelja je potpisao Ugovor o radovima na cjelovitoj obnovi dvorca Kerestinec vrijedan 4,621,266,28 eura s PDV-om sa tvrtkom Spektar gradnja d.o.o. Ponuditelj je odabran nakon provedbe otvorenog postupka javne nabave za radove na obnovi.

Izdvojeni članak

Dvorac Erdödy uskoro će biti lokacija koju morate posjetiti – više je razloga za to

Radovima koji će uslijediti nakon završene konstrukcijske obnove dvorac će se u potpunosti renovirati te će postati siguran za korištenje. Pritom vrijedi napomenuti kako se Grad Sveta Nedelja na Poziv Ministastva kulture i medija za provedbu projekta prijavio za dodjelu bespovratnih financijskih sredstava Provedba mjera zaštite kulturne baštine oštećene u seriji potresa s epicentrom na području Sisačko-moslavačke županije s projektom ‘Izrada projektne dokumentacije i provedba mjera zaštite dvorca Kerestinec, Sveta Nedelja’.

Grad je, naime, za isti projekt čak u dva navrata ostvario bespovratna sredstva iz Fonda solidarnosti Europske unije u iznosu od ukupno 13,7 miljuna eura, prvo za projektnu dokumentaciju i mjere zaštite, a potom i za potpunu obnovu dvorca. Ovo je najveći gradski EU projekt sufinanciran u 100-postotnom iznosu, a svi radovi trebali bi se privesti kraju s 30. lipnja 2026. godine.

Vidljive horizontalne i vertikalne pukotine

Podsjećamo, dvorac smješten u mjestu Kerestinec na lokaciji jugoistočno od Samobora usred prostranog perivoja počelo se konstrukcijski obnavljati u veljači 2023. godine. Obnova je bila prijeko potrebna zbog vidljivih horizontalnih i vertikalnih pukotina, kako na konstruktivnim tako i na nekonstruktivnim elementima. Oštećeni su bili i dilatacijski elementi konstrukcije, kao i dijelovi dimnjaka i vijenca.

Uoči potpisivanja ugovora s izvođačem, također Spektrom, 6. veljače 2023. godine za izvođenje radova na konstrukcijskoj obnovi projektna dokumentacija već je bila spremna. Dok je gradonačelnik Grada Svete Nedelje Dario Zurovec prilikom potpisivanja kraj radova predvidio za početak ljeta iste godine, oni su se nešto otegnuli te je konstrukcijska obnova u potpunosti završena u studenom 2023.

Direktorica tvrtke izvođača Biljana Čondić svojevremeno je izrazila zadovoljstvo u vezi suradnje s gradom na konstrukcijskoj obnovi pa je detaljnije opisala proces sanacije karbonskim vlaknima s armirano-betonskim pojačanjima kojima se dvorac ojačao. U konstrukcijsku je obnovu, pisali smo, uloženo 3, 3,411,419,63 eura, a najkompleksniji element projekta bila je obnova kula.

Kurija s početka 16. stoljeća

Gradnja dvorca Kerestinec počela je oko 1575. godine, na temelju građevine (kurije) koja je na tom mjestu bila podignuta u prvoj polovici 16. stoljeća. Na temelju katastarske karte iz 1862. godine i fotografija nastalih nakon potresa iz 1880. godine, uočljivo je kako je kaštel bio oblika zatvorenog četverokuta, s četiri ugaone kule.

Kupoprodajom posjeda u Kerestincu između Petra II. Erdödyja i Petra Herepinca, posjed i zatečena kurija prelaze u vlasništvo obitelji Erdödy, u čijem će se vlasništvu zadržati do 1852. godine. Zbog financijskih razloga, obitelj je tada morala prodati dvorac sudskim putem te je pripao obitelji Pallavicini, a potkraj stoljeća ga preuzima Franjo Aurel pl. Türk koja je provela najveće zahvate obnove dvorca.

Traži se tvrtka koja će hrvatski dvorac iz 19. stoljeća transformirati u moderni hotel i wellness centar. O čemu je riječ pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap