Pretraga

Solari od plastike: Budućnost koja će čistu energiju približiti svima ili loša zamjena za silicij

A- A+

Silicij je najčešće korišteni materijal za solarne ćelije zbog snažnog fotonaponskog učinka koji proizvodi. On ubrzava elektrone sunčeve svjetlosti unutar ćelije kako bi se stvorila električna struja. Zbog toga do nedavno za njega nije bilo adekvatne, a posebno ne jeftinije zamijene. No to bi se uskoro moglo promijeniti. Razvijaju se rješenja za solarne panele od plastike koja, ako se pokažu uspješna, jamče globalan značajan rast korištenja energije iz obnovljivih izvora u svakodnevici.

Muškarac postavlja solarne panele na krov

solarni paneli | izvor: Unsplash

Osnovni razlog zašto kućne solarne elektrane nisu na više krovova je cijena solarnih panela koju pak određuje cijena silicija, a ona nije beznačajna. No, što kada bi silicij, barem jednim dijelom zamijenila plastika? Zaključak je da bi se zasigurno globalno povećala dostupnost korištenja električne energije iz solarnih elektrana. Dobra je vijest kako ovo nije utopija, već rad u nastajanju.

Izdvojeni članak

Solarna elektrana na balkonu: Možete ju sami postaviti, a ušteda energije je zajamčena

Sastav solarnih panela

Solarni paneli obično imaju monokristalnu ili polikristalnu strukturu. Monokristalna struktura znači da u radu koriste jedan kristal silicija. To je najučinkovitija struktura, ali može biti i najskuplja. Polikristalna struktura znači pak da se u radu koristi više kristala silicija. Ove strukture nisu baš tako učinkovite kao monokristalne, ali općenito su isplativije i proizvode manje otpada od silicija tijekom procesa proizvodnje.

Sve donedavno plastika je imala sporednu ulogu u proizvodnji solarnih panela. Na primjer, plastične ploče ili folije za solarne panele mogu se koristiti za smanjenje unutarnje vlažnosti ili za zaštitu staklenih i silikonskih panela ispod od okoline. Sada plastika se uglavnom koristi za spajanje komponenti, uključujući potisne podloške, električne izolatore, cijevi, ventile i druge priključke.

Međutim, zahvaljujući suvremenom razvoju, razvijaju se plastične solarne ćelije koje mogu same poslužiti kao fotonaponski materijal, umjesto da koriste elemente od silicija i stakla. To će pomoći da solarni paneli i solarna energija budu još pristupačniji, izdržljiviji i dostupniji nego ikad prije, piše acplasticsinc.com.

Kako bi to funkcioniralo?

Što se tiče fotonaponske plastične solarne ploče, jedinstvena mješavina organskih polimera i drugih malih molekula dizajnirana je da apsorbira svjetlost i prenosi je kroz ćeliju kako bi proizvela električnu energiju. Ove su mješavine još uvijek u eksperimentalnoj fazi, tako da još nisu naširoko korištene u standardnim solarnim energetskim nizovima.

No, u ne tako dalekoj budućnosti, oni bi mogli zamijeniti staklo solarnih panela ili plastičnu foliju s kojom smo upoznati. Međutim, treba još jednom istaknuti, plastika se koristi za širok izbor drugih komponenti solarnih ploča.

4 vrste plastike

Najčešće vrste plastike koja se koristi za solarne ploče uključuju: akrilonitril butadien stiren (ABS), akril/pleksiglas, polikarbonat i polipropilen.

Akrilonitril butadien stiren (ABS) je čvrsta plastika koja se koristi za nosače i dodatke za solarne ploče. Kao što je pričvršćivanje solarne ploče na neki objekt. Akril/pleksiglas se koristi za zaštitne i izolacijske folije kako bi ploče bile izdržljivije i smanjile unutarnju vlažnost.

Polikarbonat u upotrebi je kao glazura za zaštitu stakla i drugih lomljivih elemenata od udaraca. Također se može koristiti za čvrste komponente kao što su rotacijske čahure i ležajevi. Polipropilen se pak često se koristi kao film za zaštitu staklenih ploča ili kao osnovni materijal za plastične solarne ćelije.

Ova solarna elektrana reflektira zrake sunca u vrh tornja: Opskrbljuje preko 200.000 kućanstava

Copy link
Powered by Social Snap