Video: Željeznica budućnosti testira se u malom alpskom selu, na željezničke pragove postavili solarne panele
Švicarski start-up Sun-Ways započeo je testiranje sustav postavljanja solarnih panela između željezničkih tračnica. Postavljeno je prvih 100 metara solarnih panela na tračnice u Buttesu, malom selu u kantonu Neuchâtel. Posebno dizajnirani vlak, razvijen u suradnji sa švicarskom tvrtkom za održavanje tračnica Scheuchzer SA bio je ključan za proces ugradnje. Ovako to izgleda.

postavljanje solarnih ploča između tračnica | foto: screen shot You Tube
Ovo nije prvi put da se solarna energija integrira u željezničku infrastrukturu. Projekti u Njemačkoj, Italiji, Francuskoj i Japanu testiraju solarne ploče između tračnica, piše teitimes.com. No, švicarski start-up Sun-Ways je prvi koji je dizajnirao i implementirao odvojivi sustav koji se može postaviti na željezničke pruge koje su otvorene za promet.
– Postavili smo solarne ploče kao što bismo to učinili na krovu kuće, rekao je osnivač Sun-Waysa, Joseph Scuderi.
Instalacija Buttes sastoji se od 48 solarnih panela postavljenih na željezničke pragove. Električna energija koju proizvode paneli dovodi se u lokalnu električnu mrežu. Solarna željeznička elektrana u Buttesu proizvodit će do 16 MWh godišnje.
Dosjetljivost i vrhunska tehnologija
Posebno dizajnirani vlak, razvijen u suradnji sa švicarskom tvrtkom za održavanje tračnica Scheuchzer SA bio je ključan za proces ugradnje. Ovaj vlak koristi klipni mehanizam za odmotavanje panela širine jednog metra na tračnice, omogućujući brzo postavljanje do 1.000 kvadratnih metara solarnih panela dnevno.
Ističe se kako je uklonjiva priroda solarnih panela ključna je značajka projekta jer omogućuje jednostavno održavanje i osigurava neprekinut rad željeznice. Također, treba reći, paneli su opremljeni antirefleksnim premazima za sprječavanje odsjaja, a sustavi za čišćenje, kao što su cilindrične četke postavljene na vlakove, pomažu u održavanju učinkovitosti uklanjanjem prašine i krhotina.
Načini proizvodnje struje
Iz tvrtke kažu kako snaga koju proizvodi ovaj sustav može se koristiti na tri različita načina, ovisno o tome kako je postavljen.
– Postoje tri načina korištenja proizvedene fotonaponske struje. Može se ponovno ubrizgati u niskonaponsku mrežu željezničke tvrtke za napajanje željezničke infrastrukture (skretnice, signali, stanice). Također je moguće ponovno ubrizgati struju u električnu mrežu najbližeg lokalnog GRD-a ili ponovnim ubrizgavanjem struje u vučnu energetsku mrežu koja napaja lokomotive. Ovo posljednje mogućnost je ona koja se idealno uklapa u mehanizirani i industrijski proces koncepta instalacije Sun-Ways, jer izbjegava ugradnju zemaljskih izmjenjivača, a ubrizgana struja se također može obnoviti putem trafostanica. Objašnjavaju iz tvrtke.

vlak za postavljanje solarnih ploča | foto: Sun-Ways
Tri godine ispitivanja
Tijekom sljedeće tri godine, Sun-Ways će provesti sveobuhvatna ispitivanja kako bi procijenio trajnost panela, njihovu otpornost na prljanje i njihov ukupni utjecaj na željezničku infrastrukturu. Ove evaluacije imaju za cilj utvrditi izvedivost skaliranja tehnologije na širokoj švicarskoj željezničkoj mreži.
Pratiti će se kako sustav radi u stvarnim uvjetima, od istrošenosti do toga koliko prašine i prljavštine utječu na učinak. Ako sve bude u redu, tvrtka sanja velike snove: pokrivanje cijele švicarske željezničke mreže od 5317 kilometara moglo bi proizvesti do 1 TWh električne energije godišnje, ili oko 2% ukupnih potreba zemlje za električnom energijom, piše cleantechnica.com.

solarni paneli između tračnica | foto: screen shot You Tube
Doznajte ovdje sve o danskom eksperimentu, životom u 7 održivih kućanstva dokazali su kako se štedi gomila novca.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.