Pretraga

Danak održivog razvoja: Pustinja Mojave nestaje pod fotonaponskim panelima

A- A+

Solarna energija čini oko 3% opskrbe električnom energijom u SAD-u, ali Bidenova administracija ima plan da taj postotak do 2050. godine dosegne 45%. Plan uključuje izgradnju golemih elektrana diljem praznih ravnica u zemlji, prije svega pustinjama. No, pri tomu se ne uzima u obzir da u njima ipak ima života, stanovnika i životinjskih vrsta koji se već sada osjećaju ugroženo solarnom industrijom. Šalju poruku: ‘Žrtvovani smo’.

pustinja u južnoj Californiji | foto: Freepik

pustinja u južnoj Californiji | foto: Freepik

Tijekom posljednjih nekoliko godina, pustinju Mojave u američkoj državi Californija prekrila je jedna od najvećih svjetskih koncentracija solarnih elektrana, tvoreći prostrano fotonaponsko more. Zona solarne energije Riverside East proteže se na 150.000 hektara, što je čini 10 puta većom od Manhattana. S aspekta stvaranja obnovljivih izvora energije zvuči odlično, zar ne? No, nije sve tako sunčano.

Izdvojeni članak

Tisuće građevinaca u pustinji grade najveću solarnu elektranu na svijetu, vidjet će se iz svemira

Pustinje nisu prazne

Na to upozoravaju stanovnici pustinje Mojave i udruge za zaštitu prirode koji ističu kako solarna industrija grabi naprijed na uštrb ljudi, životinja i njihovih zajednica. Naime, čini se, američki federalni Ured za upravljanje zemljištem zadužena za olakšavanje ovih projekata na javnom zemljištu nije u potpunosti uzeo u obzir da ova pustinja nije baš tako prazna kao što se mislilo.

Možda izgleda kao neplodna divljina, ali ovaj dio rijeke Mojave bogato je i krhko stanište za ugrožene vrste i dom tisućama godina starih šuma koje hvataju ugljik, drevnih domorodačkih kulturnih mjesta – i stotina domova ljudi, izvještava theguardian.com. Tu su i stanovnici koji godinama  samo skrušeno promatraju kako se solarne elektrane šuljaju preko horizonta, donoseći buku i zagađenje koje narušava način života u njihovom pustinjskom utočištu.

‘Žrtvovani smo’

– Osjećamo se kao da smo žrtvovani, kaže Mark Carrington, koji živi u odmaralištu Lake Tamarisk, zajednici za starije od 55 godina u blizini Desert Centera koji je okružen solarnim farmama.

-Mi smo zajednica starijih osoba i pola nas sada ima poteškoća s disanjem zbog sve prašine koju je podigla gradnja. Doselio sam se ovamo zbog čistog zraka, ali ponekad moram ići vani sa zaštitnim naočalama. Ono što je bila oaza postalo je mali otok u mrtvom solarnom moru, kaže Carrington.

Stanovnici tvrde da je prekomjerna upotreba vode u solarnim postrojenjima doprinijela isušivanju dva lokalna bunara, dok je vrijednost njihove imovine teško pogođena. Nekoliko njih sada pokušava prodati svoje domove.

Smrtonosne zamke za životinje

Kevin Emmerich radio je za Službu nacionalnih parkova više od 20 godina prije nego što je 2008. osnovao neprofitnu organizaciju Basin & Range Watch koja se zalaže za očuvanje života u pustinji. On kaže da solarne elektrane stvaraju bezbroj ekoloških problema, uključujući uništavanje staništa i ‘smrtonosne zamke’ za ptice, koje zaranjaju na panele, greškom ih misleći o vodi.

Kaže da je jedan projekt buldožerom uništio 600 hektara određenog kritičnog staništa za ugroženu pustinjsku kornjaču, dok su populacije Mojave resastih guštera i tolstoroge ovce također pogođene. ‘Pokušavamo riješiti jedan ekološki problem stvaranjem toliko drugih’, poručuje Emmerich. I to ne samo Bidenu, već cijelom svijetu.

Pogledajte ovdje kako izgleda gradilište ‘Linije’, 170 km dugog nebodera u Saudijskoj pustinji.

Copy link
Powered by Social Snap