Ovih 6 hrvatskih osnovnih škola sada ima top sustave za uštedu energije
Šest osnovnih škola Grada Varaždina došlo je do visokog stupnja održivosti. Na njima su instalirane fotonaponske elektrane koje će u buduće proizvoditi električnu energiju za vlastitu potrošnju. Ukupna snaga svih elektrana iznosi 182 kW vršne snage, što će dati godišnju proizvodnju od oko 220.000 kWh električne energije uz uštede CO2 od oko 43 t godišnje.
Na I., II., III., IV. i V. osnovnoj školi Varaždin fotonaponske elektrane su puštene početkom svibnja, dok elektrana VII. osnovne škole Varaždin za priključak još samo čeka dovršetak izgradnje nove trafostanice. Iz Grada Varaždina poručuju kako je u pripremi i izrada projektne dokumentacije za elektranu na VI. osnovnoj školi. Izvođač radova bila je tvrtka Solektra.
Regionalna energetska agencija Sjever, kao središnje tijelo za nabavu, provela je objedinjenu javnu nabavu za sve škole kroz jedan postupak čime je ostvarena niža cijena. Naime, početna procijenjena vrijednost nabave iznosila je približno 150.000 eura, a ostvarena cijena približno 119.000 eura.
Velika ušteda
Sufinanciranje projekta osigurano je od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost s učešćem od 40% ukupno prihvatljivih troškova postavljanja fotonaponskih elektrana na temelju prijave Grada Varaždina na Javni poziv za poticanje obnovljivih izvora energije.
– Sukladno zelenoj agendi modernog europskog grada koji teži što više energije dobivati iz obnovljivih izvora, Grad Varaždin je proveo projekt ugradnje solarnih elektrana na naše osnovne škole. Obuhvaćene su sve škole osim trenutno 6. osnovne i Centra za odgoj i obrazovanje Tomislav Špoljar za koje je u tijeku projektiranje. Njih nismo mogli prijaviti za sufinanciranje jer nije protekao određeni period od kada su korištena prethodna sredstva, rekao je gradonačelnik te istaknuo kako će projekt rezultirati značajnim uštedama.
– Ukupna snaga svih elektrana iznosi 182 kW vršne snage, što će dati godišnju proizvodnju od oko 220.000 kWh električne energije uz uštede CO2 od oko 43 t godišnje. Novčane uštede na električnoj energiji su godišnje oko 30.000 eura. Ovim projektom nastavljamo ono što smo započeli na sportskim objektima, na Graberju i Srednjoškolcu, a zatim ćemo obuhvatiti i naše ostale javne ustanove, predstavio je projekt gradonačelnik, Neven Bosilj dodavši kako je postavljanje solarnih elektrana na javne ustanove dio nastojanja da Grad Varaždin postane energetski neovisan.
Energetski neovisan grad
– Grad Varaždin radi sve na tome da bude energetski neovisan. Već smo u potrazi za zemljištem gdje bi se pokrenuo novi projekt svojevrsne komunalne elektrane čime bi se i naši sugrađani kroz energetsku zadrugu mogli uključiti u proizvodnju besplatne električne energije, rekao je pak ovom prilikom zamjenik gradonačelnika, Miroslav Marković.
Ravnateljica V. osnovne škole, Nikolina Kovačić, ističe kako se već primjećuju prvi pozitivni rezultati koje je ovoj obrazovnoj ustanovi donijela nova elektrana.
– Vjerujemo da ćemo u sljedećim sunčanim mjesecima bilježiti velike uštede. Ravnatelji škola imaju mogućnost praćenja proizvodnje i rezultata kroz specijalizirane programe, odnosno web portal i mobilnu aplikaciju, kaže ravnateljica.
U pogonu je sortirnica otpada Varaždina koja će godišnje obrađivati 7.000 tona otpada, doznajte ovdje detalje.