Gradi se prvi svjetski ‘grad šuma’ u kojem vozila padaju u drugi plan: Evo kako će izgledati prava ubrana džungla
Prvi ‘grad šuma’ svjetlo dana ugledat će u Singapuru. Novi projekt održive gradnje otočnog grada-države u smještenog u jugoistočnoj Aziji uključuje izgradnju prvog pametnog grada prepunog tehnologije budućnosti i brojnih zelenih značajki.
Poseban novitet prvog svjetskog ‘grada šume‘ bit će i prijevoz vozilima za koja je namijenjen poseban dio grada.
Tengah, singapurski ‘grad šuma’ prvi je takav projekt na svijetu koji je zamišljen kao kreiranje urbane džungle u samom gradu. Razvoj Tengaha temeljit će se na konceptima održive gradnje pametnih gradova te brojnih zelenih značajki koje će biti na raspolaganju prvim stanovnicima zelene oaze.
Kao jedan od najvažnijih razloga izgradnje ovog zelenog grada budućnosti navodi se i kreiranje domova i radnih mjesta u cilju razvoja cijele zone zapadnog Singapura.
Gradski suživot s prirodom
Razvoj nove gradske zone Singapura zamišljen je kao kreiranje posve novog identiteta Tengaha kao prvog svjetskog ‘grada šume’ koji će svojim stanovnicima pružiti brojne mogućnosti kako za svakodnevne zadatke, tako i za slobodno vrijeme i rekreaciju.
U ‘gradu šumi’ sve će se temeljiti na konceptu povezivanja prirode i zajednice u suvremenu urbanu džunglu. Time će više od 40.000 domova u pet jedinstvenih četvrti Tengaha nastojati ostvariti ideju gradskog suživota s prirodom.
Središte ‘grada šume’ bit će četvrt imena ‘Park‘ koja će biti i prva singapurska zona bez automobila. Posebnu ulogu u kreiranju ove četvrti imala je krajobrazna arhitektura, kao i hortikultura, prema kojima su nastale vizure bogatog krajobraza četvrti, kao i šumskog koridora.
Druga četvrt nosit će ime ‘The Brickland District‘, a zamišljena je kao evokacija bogate industrijske prošlosti Tengaha. Budući stanovnici ovoga dijela ‘grada šume’ moći će uživati u brojnim zelenim vizurama svoga novog doma.
No, povezivanje čovjeka s prirodom posebno će doći do izražaja u četvrti ‘Forest Hill‘ u će bujna vegetacija urbane džungle dolaziti doslovno do svakog kućnog praga ostvarujući tako u potpunosti koncept života usred prirode.
‘Plantation District‘ svojevrsni je trbuh budućeg ‘grada šume’. U proizvodnoj četvrti Tengaha nalazit će se brojne farme i objekti koji će omogućavati uzgoj hrane potičući time koncept ‘od farme do stola’ kao još jedne zelene značajke ‘grada šume’. Peta u nizu četvrti ‘Garden District‘ bit će jedinstvena urbana zona upotpunjena posebnim zelenim površinama koje bi stanovnike trebale poticati na što aktivniju svakodnevicu i uživanje u prirodi ‘grada šume’.
Ideja biofilnog grada nastala je kao način osvješćivanja o važnosti zdravog životnog stila, dobrostanja te poticanja na što bolje standarde života stanovnika singapurskog ‘grada šume’.
Održiva gradnja Tengaha 'grada šume':
S obzirom na brojne značajke koje će Tengah napraviti zelenim gradom budućnosti ne iznenađuje odluka o promjenama načina prijevoza, a posebice ona o zoni bez automobila. No, automobili neće sasvim nestati iz ‘grada šume’- sav će se promet premjestiti pod zemlju kako bi prometne površine ostale oslobođene za pješake ili bicikliste.