Pretraga

Najbolji opločnici za vas: Granitne, betonske ili kocke od opeke?

A- A+

Opločnici dolaze u raznim oblicima i bojama, a rade se i od različitih materijala. Prilikom uređenja terase, dvorišta ili kolnog prilaza treba uzeti puno toga u obzir, ali posebno obratite pažnju na stil objekta, odnosno okoline i na vrstu površinu koju želite popločiti. Treba voditi i računa o tome hoće tom površinom prolaziti vozila.

Kameni opločnik | Foto: Unsplash

Opločnici mogu biti kvadratni, pravokutni, šesterokutni, posebnih oblika ili kombinacija više oblika. Dimenzije opločnika mogu biti vrlo različite – najčešće veličine su od 10 cm do 30 cm, a veće podne ploče imaju dimenzije od 60 cm naviše. Prednost većih opločnika je njihovo brže postavljanje, ali su skuplji i teži. Debljina opločnika je uglavnom oko 5 cm.

Cijene opločnika variraju o vrsti. Za granitne kocke sigurno ćete odvojiti oko 32 EUR/m2, za betonske opločnike između 10 i 30 EUR/m2, a za opločnike od opeke oko 20 EUR/m2. Prilikom odabira vrste opločnika, cijena ne treba biti najvažnija stavka po kojoj ćete se ravnati.

Primarno trebate voditi računa o vrsti i krajnjoj svrsi površine koju popločavate. Ako živite u mediteranskim predjelima, razmislite o kamenoj podlozi, a ako živite u predjelima u kojima često pada kiša, razmislite o podlozi od opeke.

Opločnici – Prirodni kamen

Odličan izbor za popločavanje je kamen zato što je izdržljiv, dolazi u različitim bojama i lako se održava. Najpoznatija vrsta prirodnog kamena koji se koristi kao opločnik je granit. Ovo je pravi izbor za vas ako živite negdje gdje je često sunčano i toplo jer granit odbija vrućinu.

Ako pak živite u području gdje su zime duge i hladne, vlažne i snježne, pravi izbor za vas su ploče od pješčenjaka. Na njih se ne prima led, a ako ih pazite i održavate, mogu trajati cijeli život.

Granitne kocke | Foto: Unsplash

Opločnici – Beton

Betonski opločnici kvalitetan su i povoljan izbor za popločavanje dvorišta. Betonske kocke otporne su na vlagu i pritisak, a njihovo polaganje brzo je i jednostavno. Prednost opločnika je i ta što ih možete bilo kada jednostavno ukloniti te ponovno položiti.

Postoje i betonske prane ploče koje su napravljene po posebnom postupku ispiranja cementnog mlijeka kako bi gornja struktura došla do izražaja. Osim lijepog izgleda, prana ploča zadržava sve dobre karakteristike betonskih opločnika.

Opločnici – Opeka

Klinker opeka je sačinjena od pečene gline. Na temperaturi višoj od 1.000 stupnjeva tijekom procesa pečenja zatvaraju se pore materijala pa gotove (pečene) opeke skoro da i ne upijaju vodu. To ih čini ekstremno otpornim i neosjetljivim na visoke temperature, led ili čak i neke kemijske materijale.

Od cigle se mogu raditi i različiti oblici. Dolaze u različitim bojama, a kasnije se mogu i ponovno preslagivati ako vam dizajn dosadi.

Pločnik od opeke | Foto: Unsplash

Važna je i podloga

Bez obzira koju vrstu opločnika odabrali, prije postavljanja potrebno je prikladno učvrstiti podlogu. Ako će se po prostoru koji popločavate odvijati vožnja, poput kolnog prilaza, treba se obratiti posebna pozornost. Takve podloge su u slučaju loše pripreme sklone ulegnućima. O tome koji su trenutni trendovi možete saznati više ovdje.

Prema stručnjacima, površinu predviđenu za popločavanje potrebno je iskopati do dubine 40 cm. Potom slijedi sloj pijeska manje granulacije, približno 2 cm i sloj posteljice, koja je obično debljine od 25 do 45 cm, u kojoj je također i pijesak veće granulacije. Na posteljicu je potrebno položiti i drenažnu foliju i na kraju drenažni sloj pijeska, 4 cm debljine. U procesu popločavanja treba paziti na razmak opločnika, tj. prostor koji će se fugirati, a fuge na kraju treba popuniti pijeskom.

Copy link
Powered by Social Snap