Estetika Ovakvu banku još niste vidjeli! Nalazi se na obali jezera s dnevnim boravkom za klijente

Ovakvu banku još niste vidjeli! Nalazi se na obali jezera s dnevnim boravkom za klijente

Ivana Solar
Ivana Solar

10. rujan 2025.

Google Dodajte Bauštela.hr kao željeni izvor na Googleu

Zakrivljena, ostakljena fasada obložena vitkim stupovima karakterizira sjedište švicarske privatne banke Lombard Odier u Ženevi, koju je dizajnirao arhitektonski studio Herzog & de Meuron kako bi se stvorio osjećaj transparentnosti. Nazvana One Roof (Jedan krov), poslovna zgrada nalazi se sjeverno od centra grada pored željezničkog kolodvora i gleda na Ženevsko jezero kroz svoje prostrane staklene fasade. Prostori dostupni klijentima nalaze se na strani zgrade okrenutoj prema jezeru, a interijere je dizajnirao francuski dizajner interijera Rodolphe Parente. Izgleda fantastično.

One Roof

One Roof | foto: Maris Mezulis

Renomirani arhitektonski studio Herzog & de Meuron napravio je veličanstveni projekt za privatnu banku Lombard Odier u Ženevi koji nadilazi sve vizije o zgradama ove namjene. Za početak lokacija je top, odmah uz Ženevsko jezero, ali arhitektura u kontekstu funkcije stvarno oduševljava.

Zgrada nosi ime One Roof (Jedan krov), što joj i pristaje obzirom da je zakrivljena krovna ploha dominantna značajka projekta. No, svakako treba istaknuti i zanimljivo pročelje.

One Roof

One Roof | foto: Maris Mezulis

Bez ograda u svakom smislu

Pročelje zgrade strši prema Ženevskom jezeru, sa zakrivljenim betonskim pločama istaknutim iz ostakljene ovojnice kako bi zasjenile unutarnje prostore i vanjske terase. Dok vitki stupovi od bijelog čelika podupiru ploče, te su dizajnirani tako da se stapaju s drugim vertikalnim elementima, poput cijevi za kišnicu i vodilica za platnene rolete.

– Potaknuli smo se da se zapitamo koliko transparentna banka danas može biti? Zašto biste trebali ograditi ljude? Morate ograditi i osigurati zlato, ali ne i ljude. Koliko god je bila važna transparentnost iznutra prema van, htjeli smo i maksimizirati percepciju krajolika, rekla je za dezeen.com partnerica Herzog & de Meuron, Christine Binswanger.

One Roof

One Roof | foto: Maris Mezulis

Savršena unutrašnjost

Središnji atrij u obliku lista ispunjava zgradu prirodnim svjetlom, osvjetljavajući sobe za sastanke koje ga okružuju. Prostori dostupni klijentima nalaze se na strani zgrade okrenutoj prema jezeru, a interijere je dizajnirao francuski dizajner interijera Rodolphe Parente. To uključuje predvorje za klijente u prizemlju.

Iznad se nalaze sobe za sastanke dvostruke visine, restoran i sobe za sastanke klijenata s pogledom na Ženevsko jezero. Na drugom kraju zgrade, auditorij u prizemlju pruža prostor za razgovore i ležerne sastanke, a otvara se na vanjski amfiteatar.

One Roofu ima i podzemnu teretanu, te kafić s proširenom vanjskom terasom. Dodatno, na krovu su postavljeni solarni paneli, a voda koja se crpi iz Ženevskog jezera koristi se za grijanje i hlađenje zgrade.

One Roof

One Roof | foto: Maris Mezulis

6u1

S kapacitetom od 2.600 radnika, uključujući 2.000 zaposlenika tvrtke Lombard Odier koji su prethodno radili na šest lokacija u Ženevi, unutarnji prostori OneRoofa imaju za cilj poticanje suradnje. Zato su Herzog & de Meuron dizajnirali zgradu bez jasnog prednjeg ili stražnjeg dijela, primjenjujući sličan dizajn na svaku fasadu i dodajući ulaze sa svake strane.

– Imamo više ulaza, što je sjajno jer znači da je otvoreno sa svih strana – ne znači da netko radi straga. Svi imaju iste uvjete, ali kroz oblik svaka strana izgleda drugačije, rekla je Binswanger.

One Roof

One Roof | foto: Maris Mezulis

Doznajte ovdje sve o građevini koja krasi jedna od najfunkcionalnijih sustava za obranu od poplava.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.