Kvadratura nije jedino što određuje koju klimu trebate za svoj dom. Krivi odabir znači visoke račune, slabije hlađenje i kraći vijek trajanja uređaja.
13:30 1 d 14.05.2026

Kran | Unsplash, Heye Jensen
U maloj općini Seget nadomak Splita gradilište je do gradilišta. Netom je izgrađeno, u tijeku radova ili u pripremi više je od 80 projekata sa stotinama stanova i apartmana, piše slobodnadalmacija.hr. Radovi uvelike dominiraju u Segetu Donjem gdje nema gdje se ne gradi, od kuća u prvom redu uz more, prostoru oko turističkog kompleksa ‘Medena’, uz dužobalno šetalište, preko Seget Vranjice, pa sve do dojučerašnjih polja, vinograda i padina brda Vlaška.
Među vlasnicima, investitorima i kupcima stanova ima privatnih osoba iz Njemačke, Švedske, Nizozemske, Slovačke, Rumunjske, Kanade. No među njima ne zaostaju ni domaći.
Iako gradnja nije tipska, namjena jest. Uglavnom su to stambene ili stambeno-poslovne zgrade koje u pozadini imaju mahom apartmanizaciju lokalaca ili uživanje u mirovini stranaca.
U nastavku starog dijela magistrale koja povezuje Trogir, Seget Donji i Vranjicu, planira se poslovno-stambena zona. Radi se projekt zgrade s poslovnim prostorom i pet stambenih. Na susjednom terenu još je jedna stambeno-poslovna zona, kao i s druge strane ulice s dvije stambene i jednom poslovnom jedinicom tihe djelatnosti tipa ured ili prodaja. Između njih još su dvije zgrade s 11 stambenih jedinica na prizemlju i četiri kata dok je prijavljena rekonstrukcija zgrade za povremeno stanovanje.
Uz obiteljski posjet bivšeg lokalnog moćnika, Vilima Zulima, izgrađena je zgrada s 13 stanova, a odmah na njezinoj zapadnoj međi podiže se druga, s 26 stambenih jedinica. Sam Zulim, piše slobodnadalmacija.hr planira svoje parcele od 125 i 45 četvornih metara na ovoj lokaciji spojiti u jedan objekt uz stari dio Jadranske magistrale, za što je podnio zahtjev za izmjenu i dopunu građevinske dozvole,
Odmah preko puta, s južne strane glavne ceste, planira se pak gradnja stambenog bloka s 13 stanova, a iza njega zgrade s 18 stanova i bazenom na parceli od 2.000 kvadrata. Do nje, tik uz more, lokacija je za pet jedinica stambene namjene i zgrada poslovne namjene.

Stambena zgrada | foto: Unsplash
Nešto dalje od trase državne ceste, treba se uzdići zgrada s 13 stanova, pored nje druga s 15, odnosno, devet stanova nakon dopune građevinske dozvole. Do njih, između postojećih obiteljskih kuća s jednim do dva kata, niknuo bi objekt s 25 stanova i građevina sa sedam stambenih jedinica. Dok bi se niže, prema administrativnoj granici s Trogirom, usred ničega, na velikim parcelama uz nerazvrstanu cestu i Ulicu svetog Danijela, trebali graditi objekti za gotovo stotinjak stanara.
Dodatno, uz staru dionicu magistrale postoje planovi za izgradnju 15 stanova na 1.010 kvadrata, te zgrada s 18 stambenih jedinica s bazenom za što je u tijeku obrada predmeta za ishodovanje lokacijske dozvole kao i za izgradnju stambene zgrade s bazenom.
Paralelno u blizini Osnovne škole kralja Zvonimira već je izdana uporabna dozvola za zgradu sa šest stambenih jedinica i građevinska dozvola za manju stambenu zgradu bruto površine 202 četvorna metra. Također, vrlo je živo i na poluotoku Vranjica, posebno u uvali Medena gdje je, iako se čini da igla više nestane, planirana izgradnja nekoliko objekata s bazenima.
Na Putu Jakova Rotonda dobivena je građevinska dozvola za zgradu s prizemljem i dva kata za tri stana s bazenom i garažom dok je u obradi zahtjev za izgradnjom stambene građevine s bazenom na susjednoj parceli.
Sve navedeno samo je dio velikog građevinskog poligona u ovoj maloj općini gdje je, čini se, trenutno koncentrirana građevinska operativa s juga. O razmjeru izgradnje, prema pisanju lokalnih medija, najbolje je uvid može steći s visine, odnosno obližnjih brežuljaka.
Doznajte ovdje koja će velika gradilišta u Hrvatskoj obilježiti 2024. godinu.
Kvadratura nije jedino što određuje koju klimu trebate za svoj dom. Krivi odabir znači visoke račune, slabije hlađenje i kraći vijek trajanja uređaja.
13:30 1 d 14.05.2026
Na njega je najviše utjecao njegov prvi šef mehanizacije, a mladi mehaničari 'izrastaju u jako dobre meštre', misli Zoran Žmire iz STRABAG BMTI-ja.
11:25 2 d 13.05.2026
Bosch i portal bauštela.hr nagrađuju najbolje 'sam svoj majstor' projekte od nule. Prijavite svoj projekt do 13. lipnja i osvojite bogate nagrade.
11:40 2 d 13.05.2026
Galerija: Novi kralj gradilišta stigao u Pariz, najmoćniji kran sa šest osovina pokazao pravu snagu
Riječ je o novom modelu nosivosti 400 tona koji je izvođače odmah osvojio izuzetno brzom montažom te sustavom samostalnog postavljanja Y-ovješenja.
16:36 11 h 15.05.2026
Galerija: Novi dom hrvatskog nogometa raste iz dana u dan, otvorenje zakazano za dogodine
Koncept obloge s vizualnim prodorima osmišljen je s prepoznatljivim simbolima u obliku grba i crvenih i bijelih kvadratića.
16:35 11 h 15.05.2026
Konačno su ugovoreni radovi i za drugu fazu uređenja odmorišta na autocesti A3. Prethodno je izgrađen nadvožnjak na mjestu legendarnog motela.
15:56 1 d 14.05.2026
Radovi vrijedni 17,7 milijuna eura trebali bi biti završeni početkom 2027. godine.
15:54 1 d 14.05.2026
Gradilište najdužeg željezničkog tunela u Europi: Stroj od 144 metra započeo veliko bušenje
Posebno je projektirana za zahtjevnu geologiju Alpa te može raditi u dva načina, dok joj je promjer glave za bušenje doseže gotovo 10 metara.
15:06 1 d 14.05.2026