Nakon posljednje oluje, Croatia osiguranje je prve štete isplatilo već u satima nakon prijave, a brojne su riješene istoga dana.
13:48 2 d 13.07.2026

Ilustracija, foto: Unsplash; Romain Dancre
Novi Kolektivni ugovor za graditeljstvo je stupio na snagu 1. studenog 2022. godine. Sklopili su ga HUP – udruga poslodavaca graditeljstva i Sindikat graditeljstva Hrvatske 15. rujna, a novi iznosi osnovnih plaća su raspodijeljeni u 13 različitih kategorija. Najniža plaća tako sada iznosi 5.100 kn, sa satnicom od 29,31 kn. Više o svim razradama plaća pročitajte ovdje.
Iz udruge Glas poduzetnika, smatraju da novi Kolektivni ugovor nije najbolje rješenje, a posebno upozoravaju na promjenu za grupi XI., koju sačinjavaju Član Uprave, direktor, vlasnik obrta i druge osobe ovlaštene za zastupanje gospodarskog subjekta, a čija minimalna osnovna bruto plaća od 01.11.2022. mora iznositi 15.000,00 kn (86,21 kn/sat). Smatraju da se time radi kontra produktivnosti i konkurentnosti, ali i da će utjecati na višu cijenu gradnje i obnove.
– U svim sektorima, pa tako i u sektoru građevine plaće se moraju definiraju na tržištu, naročito kada se suočavamo s manjkom radne snage, a samim time i rastom. Tko danas hoće raditi u građevinskoj industriji ima puno bolje uvjete nego što ih je imao prije nekoliko godina, te će svaki direktor, ako dobro i odgovorno radi svoj posao, zasigurno zaraditi dobru plaću kod svog poslodavca i dobiti normalnu (dobru, tržišnu) plaću za svoj rad na tržištu, rekli su iz Glasa poduzetnika.
Također su napomenuli da smatraju da direktor koji je ujedno i vlasnik svoje tvrtke ima pravo isplatiti si plaću na temelju svojih mogućnosti i prihoda, a ne zato što mu određeni zakon/ugovor to određuje. Rekli su kako je sva ta regulacija, pa i ova o minimalnoj direktorskoj plaći, teroriziranje poduzetnika, slobodnog tržišta, te konkurentnosti i produktivnosti ekonomije.
Smatraju da se ovakvim ugovorima ide na ruku velikim građevinskim tvrtkama, dok će imati negativan utjecaj na male poduzetnike, koji će se teško nositi s tako visokim izdatcima. Zapitali su se i i je li moguće da netko namjerno istiskuje male poduzetnik s tržišta, jer smatraju da je mali broj onih koji će to moći izdržati i preživjeti.
– Osim minimalnih plaća za direktore, Kolektivnim ugovorom definirane su minimalne plaće za cijeli niz drugih radnih mjesta kao što su samostalni projektant ili voditelj gradilišta. Smatramo da je to besmislica jer se te plaće moraju definirati na tržištu i da svatko mora svoju plaću zaraditi, a ne da samom definicijom radnog mjesta radnik ima pravo na relativno visoku minimalnu plaću. Očekujemo da će ovakav kolektivni ugovor utjecati na to da će se mali poduzetnici preseliti u neku drugu zemlju EU, čime će Hrvatska izgubiti prihod od poreza, ali i radnu snagu u građevinskom sektoru koji je trenutno pod pritiskom zbog manjka radne snage, kaže Hrvoje Kvasnička, član Odbora za graditeljstvo i arhitekturu UGP-a.
Nakon posljednje oluje, Croatia osiguranje je prve štete isplatilo već u satima nakon prijave, a brojne su riješene istoga dana.
13:48 2 d 13.07.2026
Hrvatska digitalizirala sustav prijevoza opasnih tvari
Predstavljen je novi digitalni sustav za praćenje prijevoza opasnih tvari. Projekt eADR donosi sigurniji i učinkovitiji nadzor cestovnog prometa.
15:10 6 d 08.07.2026
Čitajte bauštela.hr cijelo ljeto uz posebnu cijenu: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:10 21 d 24.06.2026
Na cesti kolone turista, a uz nju mega bauštela: Gradi se novi ulaz u Pulu od 19 milijuna eura
Jedna od najvećih posebnosti gradilišta jest činjenica da se radovi trenutno izvode uz svakodnevni intenzivan promet.
16:59 20 h 14.07.2026
Veliko slavlje u novom dalmatinskom tunelu! Nakon dvije godine iskopa probijen Kozjak
Tunel Kozjak predstavlja središnji objekt buduće brze ceste koja će povezati čvor Vučevica na autocesti A1 s Kaštelima i Splitom.
14:18 1 d 13.07.2026
Sprema se produžetak ulice na Bundeku: Rotor koji je vodio u zelenilo napokon će dobiti puni smisao
Kod Bundeka se priprema nastavak Ulice Vojina Bakića, s novom cestom, parkiralištima, nogostupima, rasvjetom i boljom prometnom povezanošću cijelog na
12:41 2 d 13.07.2026
Trebala bi postati novo 'južno prometno čvorište' prema koridoru Torino - Milano - Rim - Salerno.
17:13 4 d 10.07.2026
Bauštelska reportaža: Bili smo u neboderu koji mijenja vizuru važnog prometnog raskrižja u Zagrebu
Novi poslovni neboder na raskrižju Heinzelove i Vukovarske u Zagrebu gradi VMD. Prošli smo nekoliko etaža i dobili predivan pogled na Medvednicu.
12:29 10 d 05.07.2026