Pretraga

Digitalizacija katastra: Sve o SKI sustavu u kojemu je evidentirano oko 15 milijuna objekata

A- A+

Sustav katastra infrastrukture predstavlja jedinstvenu bazu podataka na razini države koja sadrži podatke o infrastrukturi vođene u evidencijama vlasnika. Iako su se podaci ove vrste sakupljali još u 1970-im godinama, zbog manjka sredstava jedinice lokalne samouprave ovaj su posao nerijetko radile netemeljito i neujednačeno. No, nakon uvođenja potrebne regulative 2018. godine i uz pomoć europskih sredstava krenula je opća sistematizacija i digitalizacija sustava koji je kao takav bio primjenjiv već 2020. Trenutno su uneseni podaci o 143.130 km elektroenergetske, 182.000 km elektroničko-komunikacijske, 210 km toplovodne, 16.400 km plinovodne, 620 km naftovodne, 13.280 odvodne i 36.600 vodovodne infrastrukture na području Republike Hrvatske.

Hrvatska je kroz godine digitalizirala katastarski sustav | pexels

Digitalni elaborat o katastru infrastrukture pušten je u javnost prvi put s početkom 2022. godine, a kako se pokazalo, prijem ovakvog sustava bio je prilično uspješan. Inače, održavanje sustava katastra od važnosti je jer pruža kvalitetnije prostorno planiranje, održivi razvoj jedinica regionalne i lokalne samouprave, doprinosi prevenciji rizika, a ima i ostale benefite. Između ostalog, kako je sažeo ravnatelj Državne geodetske uprave Antonio Šustić, temelj je za stvaranje održivih društava.

– Sustav katastra infrastrukture predstavlja jedinstvenu bazu podataka na razini države koja sadrži podatke o infrastrukturi koji se vode u evidencijama vlasnika, odnosno upravitelja infrastrukture i koja je javno dostupna svim građanima, rekao je Šustić.

Jedinstvena baza podataka

Osnivanje pak, vođenje, ali i održavanje katastra infrastrukture, kao i uspostava informacijskog Sustava katastra infrastrukture (SKI), u nadležnosti je Geodetske uprave. Pritom, uspostava Jedinstvene informacijske točke (JIT-a), javnog dijela sustava katastra infrastrukture proizlazi iz Direktive 2014/61/EU Europskog parlamenta i Vijeća prema kojoj je potrebno osigurati pravovremenu dostupnost informacija – kako o postojećoj fizičkoj infrastrukturi, tako i o planiranim građevinskim radovima.

Izdvojeni članak

U gotovo 600 tisuća stanova u Hrvatskoj posljednjih godinu dana nije potrošen niti jedan kilovat struje

Svi zakonski, tehnički i organizacijski preduvjeti za uspostavljanje i primjenjivost sustava usustavljeni su od 2020. godine.

– U lipnju ove godine, u produkcijski je rad pušten SKI za područje zadnje četiri županije, čime je omogućeno vođenje i održavanje podataka katastra infrastrukture u jedinstvenom sustavu za područje svih hrvatskih županija i Grada Zagreba, opisao je Šustić.

Evidentirano preko 300.000 kilometara

Trenutno su uneseni podaci o 143.130 km elektroenergetske, 182.000 km elektroničko-komunikacijske, 210 km toplovodne, 16.400 km plinovodne, 620 km naftovodne, 13.280 odvodne i 36.600 vodovodne infrastrukture na području Republike Hrvatske. Ukupno je u Sustavu evidentirano oko 15 milijuna objekata kao što su vodovi, priključci, stupovi, trafostanice, hidranti, zdenci i sl.

– Digitalni elaborat o katastru infrastrukture pustili smo prvi put s početkom 2022. godine. Već na kraju godine bilo je dostupno 70 posto elaborate u onim županijama u kojima je sustav tada bio u produkciji. Danas imamo više od 93 posto predanih digitalnih elaborata, a u županijama koje su nam ušle prije u produkciju imamo 100-postotnu predaju, rekla je načelnica Sektora za katastar infrastrukture, nadzor i geodetsku inspekciju Ariana Bakija Lopac.

Izdvojeni članak

Gradski ured za katastar donio odluku: Prva hrvatska zviždačica dobiva svoje šetalište u Zagrebu

Javni i privatni dio

Sustav katastarske infrastrukture pak se sastoji od javnog i privatnog dijela. Prvi koriste službenici katastarskih ureda za osnivanje, vođenje i održavanje katastra infrastrukture te javnog dijela – već spomenute Jedinstvene informacijske točke.

U tom smislu, vanjskim korisnicima se omogućava pretraživanje prostornih podataka katastra infrastrukture, obavijesti o građevinskim radovima, no i, primjerice, podnošenje zahtjeva za izdavanje podataka i javnih rasprava te predaja spomenutog digitalnog geodetskog elaborate infrastrukture.

Sustav trenutno koristi 769 ovlaštenih inženjera geodezije i preko 30.000 ostalih korisnika registriranih preko Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava, a očekuje se kako će se te brojke u idućem razdoblju i povećati, rečeno je na konferenciji.

Za SKI se vjeruje kako je ključan alat za unaprjeđenje upravljanja infrastrukturom u Republici Hrvatskoj koji donosi brojne koristi za građane, ali i za tvrtke te javne institucije. Ova jedinstvena baza obuhvaća sve vrste infrastrukture na nacionalnoj razini, čime omogućuje bolju koordinaciju građevinskih radova, smanjenje troškova te dugoročno planiranje projekata.

Ovdje je sažeto apsolutno sve što trebate znati o katastru, katastarskim česticama i planovima.

Copy link
Powered by Social Snap