Pretraga

Što kažu građani, koliku pričuvu plaćaju u Zagrebu i je li previsoka?

A- A+

Zajednička stambena pričuva plaća se u svakoj zgradi. Dok postoji minimalna pričuva, u većini slučajeva nije dostatna ni za osnovne radove održavanja zbog čega o njoj odlučuju suvlasnici. Na zahtjev suvlasnika može ju propisati i sud, no ta mjera uglavnom nije potrebna. Koliku pričuvu plaćaju stanari različitih zagrebačkih naselja? U gradu smo pričali s nekima koji su nam rekli iznos pričuve u svojoj zgradi, kao i misle li da je previsoka.

Koliko građani plaćaju pričuvu? | Foto: YouTube screenshot

Prema važećim propisima, u svakoj zgradi se na temelju zajedničke odluke suvlasnika uplaćuju sredstva za pričuvu. U iznimnoj situaciji, sud na zahtjev suvlasnika donosi odluku o količini sredstava koja se na razini ulaza izdvajaju za predvidive troškove. Zajednička stambena pričuva općenito je usko vezana za održavanje zgrade jer se uplaćuje upravo kako bi se kako bi se u zgradu ulagalo i poboljšala se kvaliteta stanovanja.

Poput zajedničkog je fonda u koji svi suvlasnici uplaćuju kako bi se, osim stanova, zbrinjavao i zajednički prostor koji svi koriste. No, ne plaća se u svakoj zgradi jednaka pričuva. Postoji minimalna pričuva koju zakon određuje na 0,36 eura po metru kvadratnom, iako ona zapravo ne dostaje za kvalitetno održavanje većine zgrada. Prošetali smo zagrebačkim ulicama i upitali građane koliko u svojoj zgradi plaćaju pričuvu, a odgovori su bili raznoliki.

Izdvojeni članak

Prostranost stambenog prostora: U koliko kvadrata žive građani Zagreba?

Jedan gospodin nije ni znao iznos pričuve koji plaća jer o tome, rekao je, brine njegova supruga. Jedna prolaznica rekla je da pričuvu plaća 70 eura. Za ovu cifru priznala je da je nešto viša, ali je dodala da su suvlasnici na razini zgrade barem nešto uštedjeli na grijanju zbog energetske fasade koja je na zgradi posljednjih nekoliko godina. Još jedna prolaznica nam je rekla da, iako ne zna koliku pričuvu plaća za stan, zna da je u posljednje vrijeme poskupila.

Pričuva, napominjemo, može poskupjeti zbog nepredviđenih ulaganja poput obnove zgrade. Sugovornica je konstatirala da je dojma kako je pričuva i skuplja u dijelu grada u kojem stanuje, kao i da očekuje dodatno povećanje trenutnog iznosa. Jedan gospodin isto tako je rekao da u novoj zgradi plaća 67 centi po kvadratu, a da je predstavnik suvlasnika predvidio daljnje poskupljivanje. Dok su neki zaključili da je pričuva preskupa, drugima je bila prihvatljiva, a trećima je problem bio manjak profesionalnosti u izvođenju takvih radova na zgradi koji se plaćaju iz zajedničke pričuve.

– Ja živim zadnjih 15 godina u Švicarskoj gdje isto morate imati nazovi-pričuvu, odnosno čovjeka koji rukovodi stanom ili zgradom. Tamo vam u ugovoru stoji, svakih pet godina ili osam trebate prefarbati stan. On vam pošalje mjesec dana prije poruku da trebaju doći po ugovoru ofarbati stan. Kad želite da dođu. Ista stvar je s vodom, ista stvar je s plinom. Ista stvar je sa svim onim što vam se dešava u stanu, a ako su nekakvi kvarovi, nazovete i on je u roku od sat vremena kod vas. Nema čekanja, jedan sugovornik je podijelio iskustvo prakse plaćanja pričuve u Švicarskoj.

Nedavno smo u šetnji Zagrebom upitali građane i prepoznaju li alate na slici. Odgovori su bili urnebesni, a što su rekli pogledajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap