Pretraga

Zagreb skoro nema stanova u Centru, trećina na istoku grada: Evo kakvi su i tko u njima stanuje

A- A+

Zagreb ima 9.000 stanova, podatak je to lako dostupan u novom Katalogu gradskih nekretnina Grada. U njemu se može pronaći baš sve, od kvadrature, sobnosti pa do vlasnika i načina korištenja stana. Ipak, jednog nema – praznih stanova. Pomno smo ‘pročešljali’ dostupne podatke kako bismo doznali kakvi su stanovi na elitnim i drugim lokacijama u gradu. U Centru ih nema puno, dok je jedno naselje na istoku grada trećina ukupnog broja.

stambena zgrada u zagrebu | unsplash

Prošli tjedan iz Grada Zagreba konačno je predstavljen Katalog gradskih nekretnina. Taj potez, istaknuo je gradonačelnik Tomislav Tomašević, znači transparentnost trenutne gradske vlasti, a sadrži ukupno 9.000 gradskih nekretnina. Doduše, Katalog nije dovršen te će se ažurirati, a u podatke još treba unijeti sva gradska zemljišta, od kojih je dosad ažurirano samo oko polovice.

– Katalog nekretnina redovito će se ažurirati i dodavati nove mogućnosti kako bi se pratio proces digitalne transformacije i dodatno unaprijedila transparentnost upravljanja imovinom Grada Zagreba, stoji na stranicama Kataloga.

Izdvojeni članak

Idejni tvorac Trga bana Jelačića: U centru se ne stanuje, nekretnine su spremišta suvišnog novca

Najbrojniji na istoku

Sami smo ‘pročešljali’ nekretnine u Katalogu, a zanimalo nas je gdje Grad Zagreb ima najviše stanova i kakvih. Po broju gradskih stanova, najviše se ističe jedna očekivana lokacija na istoku grada. Na prostoru Sopnice-Jelkovca, ‘crvenom’ je označen veliki broj stanova, gdje se nalazi čak 2.787 stanova. Ovo je očekivano, budući da je Urbanističko rješenje Sopnice-Jelkovca, kao što je dobro poznato, nastalo u okviru POS-a.

Osim toga, još jedan ‘crveni krug’ nalazi se na južnom rubu grada, u Podbrežju, gdje se nalazi 370 gradskih stanova. S druge strane, u Centru apsolutno dominiraju žute ‘točke’ koje označavaju poslovne prostore. No, ima i nešto stanova. Stanovi u Centru prilično su ‘raspršeni’, a tek u nekim zgradama Grad ih ima više od jednoga.

Tko stanuje u gradskim stanovima?

A, kakvi su stanovi u Zagrebu i tko u njima stanuje? Stanovi u naselju Sopnica-Jelkovec raznih su kvadratura. Kvadrature se okvirno kreću od 50 do 80 kvadrata, a a garažna mjesta površine su od 17 četvornih metara. Slična situacija je i u Podbrežju, gdje je 370 gradskih nekretnina, a površine stanova također se kreću u kvadraturama između okvirno 50 i 80 četvornih metara. Ti stanovi ili se daju u priuštiv najam, ili u njima stanuju zaštićeni najmoprimci.

stambena zgrada | Foto: Nina Šantek, Bauštela.hr

S druge strane, centar grada u kojem su gradske nekretnine, ima više specifičnosti. Prvenstveno, gradskih stanova u strogom centru prilično je mali broj. Primjerice, Zelengaj ili Tuškanac, neke od najelitnijih zagrebačkih ulica u blizini središta grada, praktički su prazni kad se govori o gradskim stanovima. Ono što se nalazi na prostoru Donjega grada, u većini slučajeva, su poslovni prostori, a najviše ih je oko Ilice i Trga.

Najpoželjnije lokacije

U ulici Pantovčak svega je nekoliko gradskih stanova. Od osam koliko smo pobrojali, jedan je površine jedva nešto više od 30 kvadrata, drugi 21, još dva oko 23, jedan skoro 25 i još jedan stan površine od okvirno 15 kvadrata, a u svim slučajevima riječ je o jednosobnim stanovima. Pretpostavka je da se tu radi o starim stanovima za služinčad u velikim gradskim kućama koje su nekada bile dom tek jedne obitelji.

U blizini, u Zamenhofovoj ulici još su manji gradski stanovi, površine oko 15 kvadrata, dok su u Radničkom dolu nešto veći. Jedan je jednosoban površine 40, a drugi trosobni stan površine nešto manje od 80 kvadrata.

Izdvojeni članak

Mladi čekaju obećane priuštive kvadrate, a POS projekte izvođači ne žele

Uglavnom zaštićeni najmoprimci

Iznenađujuće, naseljenim gradskim stanovima ne obiluju ni preostale atraktivne gradske lokacije, pogotovo ne prostranim stanovima. U strogom centru jedva ih je nekoliko, a nešto dalje, na potezu između Cvjetnog i Kvaternikovog trga, na pojedinim lokacijama primjećuje se da u nekoliko zgrada Grad Zagreb ima i više stanova koji su uglavnom namijenjeni za zaštićen najam.

Samo nekoliko gradskih stanova nalazi se u Preradovićevoj i Jurišićevoj, a nešto više u Ulici Šandora Brešćenskoga te u Vlaškoj ulici. Na posljednje dvije lokacije uglavnom su jednoipolsobni, trosobni pa čak i četverosobni gradski stanovi, a na navedenim lokacijama veliki broj stanova također koriste zaštićeni najmoprimci. Površinski ipak najveći stan smješten je u Opatičkoj ulici.

Tko se može prijaviti?

A tko uopće ima pravo na gradski stan? Odlukom o najmu stanova koji je na temelju Zakona i Statuta Grada Zagreba donijela Gradska skupština Grada Zagreba 23. siječnja 2025. godine, gradski stanovi u najam se daju po dvije osnove. Unajmiti se mogu u najam dati stanovi za stambeno zbrinjavanje na temelju socioekonomskog statusa, te za stambeno zbrinjavanje osoba nižih i srednjih prihoda po priuštivim cijenama.

Stanovi se, stoji u Odluci, daju u najam putem javnog natječaja, a iznimno mogu biti dati u najam i neposredno. S druge strane, stan se ne može dati u najam osobama ako one ili članovi njihova kućanstva na području Grada Zagreba ili Zagrebačke županije imaju u vlasništvu useljiv stan ili kuću. Nadalje, natječaj za davanje gradskih stanova u najam na temelju socioekonomskog statusa objavljuje se najmanje svakih pet godina, dok se natječaj za stanove po priuštivim cijenama objavljuje najmanje svake tri godine.

stambena zgrada | foto: Bauštela.hr (Nina Šantek)

Drugi uvjeti

Za najam gradskih stanova imaju pravo prijaviti se podnositelji iz Republike Hrvatske, ali i drugih članica Europske unije ili osobe pod međunarodnom zaštitom, ali samo ako na dan objave natječaja imaju neprekidno prebivalište u Zagrebu.

Uz to, prihodi po članu kućanstva podnositelja zahtjeva za godinu koja prethodi godini objave natječaja ne smiju prelaziti 30 posto prosječne mjesečne neto plaće po zaposlenom u gospodarstvu Grada Zagreba, za višečlana kućanstva. Za samačka kućanstva, iznos ne smije prelaziti 50 posto prosječne plaće.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Sve što treba znati o kultnim platoima u zagrebačkim naseljima pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap