Tokom pandemije Covid-19 smanjile su se emisije ugljika, koje su do tog trena bile na rekordnim razinama. Nakon pauze od dvije godine, negativni trend se nastavio.
Nova analiza globalnih emisija ugljika pokazuje ponovni porast trenda zagađenja koji je bio na rekordnim razinama prije pandemije uzrokovane korona virusom – prenosi The Guardian. Globalno usporavanje prometa i industrije tokom vrhunca pandemije pozitivno se odrazio na smanjenje zagađenja i emisija ugljikai time na kratko usporilo porast globalnog zagrijavanja.
Nažalost ove godine emisije ugljika porasle su više negoli što su pale 2020. godine. Građevinska industrija jedan je od najvećih zagađivača, u čemu je ključan faktor cement koji ispušta velike količine ugljika. U Glasgowu je nedavno održana 26. konferencija Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama – COP, pod ravnateljskom palicom Ujedinjenog Kraljevstva na kojoj je sudjelovalo više od 30 000 svjetskih delegata i novinara. Zaključak summita je da bi kroz razne inicijative uključene u sporazum trebalo biti prikupljeno 19 milijardi dolara za financiranje borbe protiv devastacije i krčenja šuma te suzbijanje požara, a financijska sredstva su se obvezale dati države, ali i privatne kompanije kao što su Aviva, Schroders i AXA.
Šume su izrazito bitan faktor u borbi protiv globalnog zatopljenja, a veliki požari zadnjih godina dodatno su pogoršali situaciju. Prije 6 godina u Parizu je potpisan Pariški sporazum, a cilj mu je zadržati rast temperature na maksimalno 1,5 stupanj celzijus u odnosu na predindustrijsko razdoblje.