Kvadratura nije jedino što određuje koju klimu trebate za svoj dom. Krivi odabir znači visoke račune, slabije hlađenje i kraći vijek trajanja uređaja.
13:30 1 d 14.05.2026

Trg Vinkovačkih jeseni | foto: Grad Vinkovci
Za projekt rekonstrukcije Trga Vinkovačkih jeseni vrijednost investicije iznosila je preko 1,8 milijuna eura. Financiranje je uvelike, odnosno s 1,35 milijuna eura, osigurano kroz ITU mehanizam, iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Integriranog teritorijalnog programa 2021.-2027. godine.
Gradilište je otvoreno u listopadu 2024., s rokom za izvođenje radova od sedam mjeseci. Radovi su se nešto odužili, ali sada je sve gotovo. Projekt je podrazumijevao uređenje čak 8.000 kvadrata prostora uz ozelenjavanje, izgradnju pergole, tribina, pozornice, zelenih otoka s elementima za sjedenje te fontane koja tlocrtno asocira na grb Vinkovačkih jeseni.
– Od danas Vinkovčanke i Vinkovčani imaju novo mjesto okupljanja i zajedništva – mjesto na kojem ćemo slaviti naše manifestacije, obilježavati važne događaje i stvarati nove uspomene. Ovo nije samo živi spomenik Vinkovačkim jesenima, najvećoj hrvatskoj kulturnoj manifestaciji, nego i izraz želje da Bosut približimo našim sugrađanima i svima koji će ubuduće posjećivati naš grad. Novi trg uređen je kroz ITU projekt koji povezuje Vinkovce sa susjednim mjestima, baš kao što će i ovaj prostor povezivati i okupljati čuvare tradicijske kulture iz cijele naše županije, Hrvatske i svijeta, rekao je prilikom otvorenja gradonačelnik, Josip Romić.

Trg Vinkovačkih jeseni | foto: Grad Vinkovci
U sklopu radova obavljeno je popločavanje cijelog obuhvata, te postavljanje nove rasvjete, na stupovima i podne. Projekt su realizirali Grad Vinkovci i kao projektni partner Agencija za razvoj i investicije grada Vinkovaca VIA.
Treba reći kako će novi trg posebno zablistati u povodu 60. obljetnice Vinkovačkih jeseni, tradicionalne folklorne manifestacije koja će se na njemu održati za koji dan, te po kojoj je ovaj javni gradski prostor i dobio ime. Također, kako je istaknuto, Trg je projektiram imajući na umu održavanje ove manifestacije.

Trg Vinkovačkih jeseni | foto: Grad Vinkovci
Pozornica koja dominira trgom spuštena je u odnosu na razinu trga poput amfitetatra. Zajedno sa spremištem i nadstrešnicom funkcionira kao ljetna pozornica, ali s ostatkom Trga kao multifunkcionalni prostor koji se može koristiti za različite događaje kao što su izložbe, tržnice ili kulturni festivali.
Tu je i fontana koja tlocrtno asocira na grb Vinkovačkih jeseni, s mlaznicama koje su smještene u razini poda Trga. Ostali elementi kojima se oblikuje parter te odvaja promet od pješaka su ‘zeleni otoci’, odnosno nasadi zelenila definirani betonskim zidom s elementima za sjedenje.

Trg Vinkovačkih jeseni | foto: Grad Vinkovci
Projekt uređenja Trga Vinkovačkih jeseni obuhvatio je i uređenje prometnice koja povezuje Ulicu Matije Gupca i Ulicu H. D. Genschera.
– Uz 120 novih parkirnih mjesta, novu prometnicu te pješačke i biciklističke staze, ovaj dio našega grada dobio je potpuno novo lice, odnosno sve smo pripremili kako bi prostor oko Trga Vinkovačkih jeseni bio opremljen i uređen, poručuju iz Grada Vinkovaca.

nova prometnica, Vinkovci | foto: Grad Vinkovci
Svečanom otvorenju Trga, uz vukovarsko-srijemskog župana, Ivana Bosančića, te gradonačelnika Vinkovaca, Josipa Romića, prisustvovala su i ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Nataša Mikuš Žigman koja je tom prilikom podsjetila kako je iz ITU mehanizma za urbano područje Vinkovaca osigurano 22 milijuna eura.
– Uz sam Trg Vinkovačkih jeseni, sredstva su namijenjena i za izgradnju biciklističke infrastrukture i sportsko-rekreacijskog centra Papuku, rekonstrukciju plivališta Lenije i otvorene gradske tržnice, interpretacijsko-edukacijski centar te potporu kulturnom, društvenom i sportskom životu na urbanom području, rekla je Mikuš Žigman.
– Vinkovci su grad koji na jedan poseban način već 60. godina čuva identitet i kulturnu baštinu, jezik i običaje ovog kraja. Stoga je iznimno zadovoljstvo biti danas ovdje i sudjelovati u otvaranju ovog Trga koji je, zahvaljujući ulaganjima iz ITU mehanizma, oživljen te prilagođen potrebama grada, njegovih građana i gostiju, rekla je ministrica Mikuš Žigman.

Trg Vinkovačkih jeseni | foto: Grad Vinkovci
Doznajte ovdje sve o rekreacijskoj zoni u Vinkovcima koja je sagrađena na lokaciji starog smetlišta.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Kvadratura nije jedino što određuje koju klimu trebate za svoj dom. Krivi odabir znači visoke račune, slabije hlađenje i kraći vijek trajanja uređaja.
13:30 1 d 14.05.2026
Na njega je najviše utjecao njegov prvi šef mehanizacije, a mladi mehaničari 'izrastaju u jako dobre meštre', misli Zoran Žmire iz STRABAG BMTI-ja.
11:25 2 d 13.05.2026
Bosch i portal bauštela.hr nagrađuju najbolje 'sam svoj majstor' projekte od nule. Prijavite svoj projekt do 13. lipnja i osvojite bogate nagrade.
11:40 2 d 13.05.2026
Građevinski dio projekta temelji se na izvedbi lagane čelične konstrukcije sa stupovima i gredama koje će nositi platformu i vodilice dizala.
17:15 10 h 15.05.2026
Oko 10 mjeseci nakon otvaranja ponuda za dvije od tri poddionice najskuplje autoceste u Hrvatskoj, umjesto odabira, stiže poništenje! Zna se i zašto.
16:58 10 h 15.05.2026
Od vojnog aerodroma do regionalnog čvorišta: Kreće velika modernizacija hercegovačke zračne luke
Osim izgradnje novog terminala, u planu su i modernizacija piste te uvođenje dodatnih sadržaja za charter i redovne linije.
16:36 11 h 15.05.2026
Uskoro se zaključuje Vladin Poziv najmoprimcima u okviru Programa priuštivog stanovanja. Broj prijava otprilike se poklapa s prijavama vlasnika.
11:53 15 h 15.05.2026
U planu novo gradilište na zapadu Zagreba: Gradit će se još jedan pothodnik, opet ispod kolosijeka
Nakon otvaranja pothodnika Trokut-Savski gaj, ovo prvo naselje sad će dobiti poveznicu s još jednim kvartom. Radovi bi trebali biti jeftiniji.
10:01 17 h 15.05.2026