O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026

Hitachi bager | Foto: Hitachi
Kako građevinski projekti postaju sve kompleksniji, tako raste i potreba za kvalitetnom i naprednom opremom. Japanski proizvođač Hitachi nastavlja potvrđivati svoj status lidera u tom segmentu predstavljanjem novih modela bagera. Jedan od njih, Hitachi ZX130LCN-7B, nedavno je postao dio flote britanske građevinske tvrtke Westpoint Construction, koja je upravo tim strojem obilježila svoju 35. obljetnicu poslovanja. Paralelno, u susjednoj Mađarskoj isporučen je i prvi Hitachi Premium Used bager, koji je preuzela tvrtka Bonag.
Kako bi proslavili godišnjicu, u Westpointu su se odlučili za potpuno prilagođeni bager – prepoznatljiv po sivoj boji tvrtke te opremljen najmodernijom tehnologijom poput Engcon tiltrotatora i Leica 3D sustava za upravljanje strojem. Ovaj 14-tonski stroj trenutačno je angažiran na gradilištu stambenog kompleksa u Coventryju.
Kabina novog bagera je osjetno prostranija i udobnija, s dodatnim pogodnostima poput grijanja sjedala i standardno ugrađenih zaštita od sunca i kiše. Posebno mu je olakšano praćenje rada zahvaljujući preglednom i intuitivnom monitoru, a nova hidraulika ostavlja dojam snage i preciznosti.

Hitachi bager | Foto: Hitachi
Na jugoistoku Mađarske, u Békéscsabi, kompanija Bonag Ltd. specijalizirana za opću gradnju i izgradnju infrastrukture preuzela je svoj prvi Hitachi Premium rabljeni bager – model ZX160LC-7. Ova bivša demonstracijska jedinica, koja je imala manje od 200 radnih sati, isporučena je krajem 2024. godine, a trenutačno se koristi za širenje poljoprivredne farme i izvođenje komunalnih radova.
Odabir upravo tog stroja bio je rezultat pažljive procjene – savršeno je odgovarao dimenzijama potrebnim za njihove projekte, a dodatni plus bilo je i tvorničko jamstvo. Bonag je posebno zadovoljan stabilnošću i tehničkom opremljenošću bagera, koji se već dokazao na terenu.
Tvrtka u budućnosti planira dodatno proširiti flotu Hitachijevim strojevima, a Premium Used program preporučuje svima koji žele kvalitetnu opremu, ali bez potrebe za ulaganjem u potpuno nove modele. U suradnji s kompanijom Valkon Kft., uspostavljen je odnos povjerenja i razumijevanja potreba korisnika, što za Bonag predstavlja važan element uspješnog poslovanja.

Hitachi bager | Foto: Hitachi
S druge strane, poznata američka kompanija Bobcat uskoro će na sajmu Bauma predstaviti revolucionarne modele mini bagera, kao i najnoviju verziju modela E88. Osim toga, posjetitelji će imati priliku vidjeti inovativne strojeve poput autonomnih utovarivača RogueX i RogueX2, koncepta električnog teleskopskog utovarivača TL25.60e te električnih strojeva, uključujući kompaktne utovarivače T7X i S7X te električne mini bagere E10e i E19e.
Novi mini bageri opremljeni su vrhunskim pogonskim sklopom s potpuno novim hidrauličkim sustavom. Riječ je o modelima koji svojim dizajnom i performansama podsjećaju na formule – na prvi pogled ne biste ni pomislili da je riječ o bageru.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026
Kreće val uređenja plaža na jugu Hrvatske: Ronioci će pod morem imati pune ruke posla
Plaže treba redovito održavati. Novi val radova kojima će se povećati kvaliteta kupališta pred novu turističku sezonu planira se i u Dubrovniku.
10:21 20 h 25.04.2026
Jedna nadbiskupija u Slavoniji ostala je bez 13.000 hektara zemlje, šuma i zgrada. Vlada RH upravo je donijela odluku o zamjenskim kvadratima.
10:19 20 h 25.04.2026
Radi poboljšanja kvalitete prometa, državna cesta DC76 treba alternativu. Nakon odbijanja žalbe koju je podnio ZG-Projekt kreće projektiranje 20 km.
10:18 20 h 25.04.2026
Svugdje u Hrvatskoj fali stanova za mlade: U ovoj županiji traže se i zbog brakova i zbog razvoda
U jednoj županiji u Hrvatskoj stanovi se traže i zbog razvoda i zbog brakova. Koliko jeftinih kvadrata treba za mlade obitelji pokazat će studija.
10:18 20 h 25.04.2026
Povratak građevinskog diva: Tehnika dobila ogroman posao blizu Zagreba, gradit će nove bazene
Novo kupalište u Sisku gradit će se na lokaciji koja je nekima kontroverzna. Milijunsko gradilište bilo bi između starog lječilišta i poznatog jezera.
15:15 1 d 24.04.2026
Novi pothodnik zamijenio bi opasni prelazak preko pruge. Na kobnom prijelazu prije nešto više od godinu dana tragično je stradao 14-godišnjak.
15:10 1 d 24.04.2026
Hrvatska dobiva još jednu obilaznicu: Na trasi će biti 3 rotora i 2 kilometarska vijadukta
U kombinaciji s postojećim i planiranim prometnicama, uključujući autocestu A3, obilaznica će omogućiti učinkovitije povezivanje regionalnih pravaca.
12:40 1 d 24.04.2026