O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026

Arhitektura | Freepik
Sam vrh arhitektonske struke oglasio se po pitanju teme o kojoj prošla dva tjedna ‘bruji’ cijeli Zagreb. Naravno, u pitanju je odbijanje, odnosno vraćanje Prijedloga izmjena i dopuna GUP-a na doradu, a ovu odluku donijelo je Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine. Arhitekti iz krovnih stručnih organizacija diljem Hrvatske u javnom pismu osvjetljavaju problematiku donesene odluke.
Što struka kaže, struka ispuni, ili bi tako barem trebalo biti. Poznato je kako Hrvatska već dva stoljeća njeguje instituciju arhitektonskih i urbanističkih natječaja koji su važni kao ključni mehanizam postizanja dugoročne kvalitete planiranja prostora. Arhitekti se boje da bi tradicija sada mogla biti kompromitirana.
Iako bi provedba natječaja trebala osigurati prostorno planiranje, arhitekti smatraju da najnovije tumačenje Zakona o prostornom uređenju, odnosno Uputa Ministarstva prostornog uređenja i graditeljstva od 11. rujna 2023. godine pokazuje kako nastojanja Ministarstva nisu uvijek usklađena s provedivosti postavljenih ciljeva.

arhitektura nije samo crtanje | pixabay
Zaključak srruke proizlazi iz uskraćivanja suglasnosti Konačnom prijedlogu izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana Grada Zagreba od 22. siječnja 2025. godine.
– Navedenim primjedbama onemogućuje se sustavna kontrola velikih zahvata u prostoru putem procedure javnog natječaja, zbog nepodudaranja sa spomenutom Uputom iz 2023. godine. Slični problemi predvidivi su i u gradovima koje izmjene generalnih urbanističkih planova tek očekuju, a koji kroz takve procedure imaju ambiciju očuvanja i osiguranja kvalitete prostora, postupajući sukladno članku 129 a Ustava Republike Hrvatske, složna je struka.
Ponavljajući kako u domeni zahvata te infrastrukturnih i prostornih planova natječaji mogu osigurati kvalitetu prostora budućim generacijama, arhitekti vodećih udruženja apeliraju na Ministarstvo da uskladi mehanizme poticanja i zaštite vrsnoće građenja. Više o tome što poručuju pročitajte u cijelom pismu ovdje.
Ovdje pročitajte još jedan ‘trn’ koji žulja struku, a tiče se javne nabave.
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026
Kreće val uređenja plaža na jugu Hrvatske: Ronioci će pod morem imati pune ruke posla
Plaže treba redovito održavati. Novi val radova kojima će se povećati kvaliteta kupališta pred novu turističku sezonu planira se i u Dubrovniku.
10:21 17 h 25.04.2026
Jedna nadbiskupija u Slavoniji ostala je bez 13.000 hektara zemlje, šuma i zgrada. Vlada RH upravo je donijela odluku o zamjenskim kvadratima.
10:19 17 h 25.04.2026
Radi poboljšanja kvalitete prometa, državna cesta DC76 treba alternativu. Nakon odbijanja žalbe koju je podnio ZG-Projekt kreće projektiranje 20 km.
10:18 17 h 25.04.2026
Svugdje u Hrvatskoj fali stanova za mlade: U ovoj županiji traže se i zbog brakova i zbog razvoda
U jednoj županiji u Hrvatskoj stanovi se traže i zbog razvoda i zbog brakova. Koliko jeftinih kvadrata treba za mlade obitelji pokazat će studija.
10:18 17 h 25.04.2026
Povratak građevinskog diva: Tehnika dobila ogroman posao blizu Zagreba, gradit će nove bazene
Novo kupalište u Sisku gradit će se na lokaciji koja je nekima kontroverzna. Milijunsko gradilište bilo bi između starog lječilišta i poznatog jezera.
15:15 1 d 24.04.2026
Novi pothodnik zamijenio bi opasni prelazak preko pruge. Na kobnom prijelazu prije nešto više od godinu dana tragično je stradao 14-godišnjak.
15:10 1 d 24.04.2026
Hrvatska dobiva još jednu obilaznicu: Na trasi će biti 3 rotora i 2 kilometarska vijadukta
U kombinaciji s postojećim i planiranim prometnicama, uključujući autocestu A3, obilaznica će omogućiti učinkovitije povezivanje regionalnih pravaca.
12:40 1 d 24.04.2026