Kvadratura nije jedino što određuje koju klimu trebate za svoj dom. Krivi odabir znači visoke račune, slabije hlađenje i kraći vijek trajanja uređaja.
13:30 1 d 14.05.2026

ArhiBau, foto ArhiBau
Krovna tema oporavka i otpornosti postavlja izazove pred građevinski sektor i arhitektonsku struku, koji su pozvani zajednički dati odgovor na kompleksno pitanje osiguranja ubrzanog gospodarskog oporavka te zelene tranzicije radi održivijeg razvoja i veće otpornosti društva na buduće krize.
– Pripreme za drugo izdanje ArhiBau.hr su u punom zamahu. I ove godine, okupit ćemo brojne dionike graditeljskog sektora iz Hrvatske i inozemstva, a stručna javnost graditeljskog i arhitektonskog sektora ponovno će dobiti priliku razmijeniti iskustva i razgovarati o važnim temama. Sudeći po interesu izlagača, očekuje nas vrlo zanimljiv sajamski program, koji će, sigurni smo, privući veliki broj posjetitelja, istaknuo je Tihomil Matković, predsjednik Društva arhitekata Zagreba.
Četverodnevni program sajma i konferencije bavi se temama koje će u ovom trenutku, ali i kroz buduće višegodišnje razdoblje, zaokupljati dionike graditeljskog sektora – od kupaca do dobavljača, od inženjera do izvođača radova, od financijera do upravitelja i osiguravatelja, od laika do profesionalaca, od realnog sektora i civilnog društva do institucionalnog sektora i javne uprave. Prijave za izlagače na sajmu su u tijeku – zainteresirani izlagači se mogu prijaviti putem web stranice www.ArhiBau.hr.

ArhiBau, foto ArhiBau
Uz sajam, organizirana je i stručna te znanstvena konferencija. Potvrđeni članovi znanstvenog odbora su: dr.sc. Luca Maria Francesco Fabris iz Politehnike Milano, dekanica Arhitektonskog fakulteta u Podgorici dr.sc. Svetlana Perović, dekan Arhitektonskog fakulteta u Beogradu dr.sc. Vladimir Lojanica, dr.sc. Josipa Mijoč s Ekonomskog fakulteta u Osijeku, dr.sc. Josip Atalić s Građevinskog fakulteta u Zagrebu, izvanredni profesor Tehničkog veleučilišta Zagreb i predsjednik ICOMOS-a dr.sc. Dražen Arbutina, izvanredna profesorica s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu dr.sc. Zrinka Barišić Marenić, dr.techn. Peter Ferschin – izvanredni profesor s Tehničkog univerziteta u Beču, dok programsku sekciju za urbanizam vodi Bojan Linardić – ravnatelj Zavoda za prostorni razvoj.
Četverodnevni program sajma i konferencije bavi se i drugim važnim temama koje će u ovom trenutku, ali i kroz buduće višegodišnje razdoblje, zaokupljati dionike graditeljskog sektora – od kupaca do dobavljača, od inženjera do izvođača radova, od financijera do upravitelja i osiguravatelja, od laika do profesionalaca, od realnog sektora i civilnog društva do institucionalnog sektora i javne uprave. Glavna tema nosi naziv IZAZOVI OPORAVKA I OTPORNOSTI – dionici će raspravljati o zelenoj i digitalnoj tranziciji koja je uključena u sve projekte rekonstrukcije i novogradnje u budućem višegodišnjem razdoblju, i koja unosi niz novih pravila ponašanja uspostavljenih radi klimatske, energetske i ekonomske krize koja pogađa Europu i svijet.
Na jednome mjestu posjetitelji će moći pronaći svoje partnere za gradnju i opremanje stambenih i poslovnih prostora, od temelja do krova! Prošle godine, na sajmu su svoje najnovije proizvode i usluge izlagale vodeće tvrtke građevinskog sektora i opremanja – 3D Art, ACO, Alu-kon, Beton Lučko, Bjelin, Diasen, Durante, Geberit, Genesis grupa, Geo-centar, Haby, Hutterer & Lechner, ISO SPAN, KAZ, Koch parkirni sistemi, Lokve, Lorenčić, M Sora Norica, Miha element, MUZA, PPS Galeković, Profine, Rockwool, Samoborka, Sika, Soudal, Uprent, Vaillant, Velux, Visio Domus, Wienerberger i Ytong i brojni drugi. Ove godine izlagačkom timu pridružile su se i tvrtke Draco, HL, Pana, Orso i Tece, a interes je i ove godine izniman. Generalni sponzor ovogodišnjeg Arhibau.hr je tvrtka Wienerberger d.o.o. iz Karlovca, vodeći proizvođač opeke, fasadne opeke i glinenog crijepa, koja će kroz svoj nastup na sajmu te pratećoj konferenciji predstaviti najnovije proizvode svoje grupe.

ArhiBau, foto ArhiBau
Na sajmu će izlagati predstavnici graditeljskog sektora, koji dolaze iz područja usluge projektiranja, obnove i rekonstrukcija, građenja te uređenja interijera, održivih građevinski materijali i tehnologija, modeli obnove u potresom pogođenim područjima, zelena infrastruktura, i brojnih drugih. Prijave za izlagače su otvorene – online na www.arhibau.hr, te putem mailova [email protected] i [email protected].
Pokrovitelji ArhiBau.hr 2022 su: zastupnica u Europskom parlamentu Željana Zovko, Austrijsko veleposlanstvo – trgovinski odjel u Zagrebu, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije RH, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Ministarstvo turizma i sporta RH, Ministarstvo kulture i medija RH, Ministarstvo pravosuđa RH, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja RH, Grad Zagreb i Turistička zajednica Grada Zagreba, Hrvatska gospodarska komora, Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet u Zagrebu, Građevinski fakultet u Zagrebu, Hrvatska komora arhitekata, Hrvatska komora inženjera građevinarstva i HAZU.
Partneri Arhibau.hr 2022 su: Hrvatski savjet za zelenu gradnju, Klaster nZEB, HUP, IFMA Croatia, HUPFAS, Europan, Udruga gradova i brojni drugi.
Kvadratura nije jedino što određuje koju klimu trebate za svoj dom. Krivi odabir znači visoke račune, slabije hlađenje i kraći vijek trajanja uređaja.
13:30 1 d 14.05.2026
Na njega je najviše utjecao njegov prvi šef mehanizacije, a mladi mehaničari 'izrastaju u jako dobre meštre', misli Zoran Žmire iz STRABAG BMTI-ja.
11:25 2 d 13.05.2026
Bosch i portal bauštela.hr nagrađuju najbolje 'sam svoj majstor' projekte od nule. Prijavite svoj projekt do 13. lipnja i osvojite bogate nagrade.
11:40 2 d 13.05.2026
Građevinski dio projekta temelji se na izvedbi lagane čelične konstrukcije sa stupovima i gredama koje će nositi platformu i vodilice dizala.
17:15 11 h 15.05.2026
Oko 10 mjeseci nakon otvaranja ponuda za dvije od tri poddionice najskuplje autoceste u Hrvatskoj, umjesto odabira, stiže poništenje! Zna se i zašto.
16:58 11 h 15.05.2026
Od vojnog aerodroma do regionalnog čvorišta: Kreće velika modernizacija hercegovačke zračne luke
Osim izgradnje novog terminala, u planu su i modernizacija piste te uvođenje dodatnih sadržaja za charter i redovne linije.
16:36 11 h 15.05.2026
Uskoro se zaključuje Vladin Poziv najmoprimcima u okviru Programa priuštivog stanovanja. Broj prijava otprilike se poklapa s prijavama vlasnika.
11:53 16 h 15.05.2026
U planu novo gradilište na zapadu Zagreba: Gradit će se još jedan pothodnik, opet ispod kolosijeka
Nakon otvaranja pothodnika Trokut-Savski gaj, ovo prvo naselje sad će dobiti poveznicu s još jednim kvartom. Radovi bi trebali biti jeftiniji.
10:01 18 h 15.05.2026