Odabrano idejno rješenje mosta preko Kaštelanskog zaljeva! Vizija postaje stvarnost
18:38 10 h 23.02.2026

Otpad | Pixabay
U ponedjeljak je u emisiji Newsnight televizije N1, gostovao arhitekt Igor Ekštajn s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu. Komentirao je trenutne probleme i teme koje se pojavljuju u javnom mnijenju grada Zagreba. Radi se o odlaganju otpada koje je glavna tema već neko vrijeme u gradskom medijskom prostoru te cijenama nekretnina i njihovoj dostupnosti mladim građanima koji se žele osamostaliti.
Prvo je objasnio njegovo idealno rješenje za odlaganje otpada.
– Najelegantnije rješenje da se smeće ne gomila u javnim prostorima: mnoge zagrebačke zgrade su projektirane da imaju prostorije za odlaganje otpada u prizemlju. Obiteljske kuće imaju dvorište u koje se mogu odlagati kontejneri. Princip da se smeće odvaja na parceli stambene zgrade i kuće, a onda iznosi u određeno vrijeme kad će Čistoća pokupiti smeće mislim da je to najelegantniji princip. Tako nema prisutnosti kontejnera i smeća u javnom prostoru, objasnio je Ekštajn.
Pošto je Zagreb odgodio primjenu novog modela odvajanja otpada, Ekštejn je naveo kao primjer sistem odvoza otpada u Bostonu.
– U Bostonu zgrade imaju prostorije u prizemlju u kojem se odvaja smeće. Upravitelj zgrade dužan je jednom tjedno iznijeti kontejnere na ulicu i tada Čistoća pokupi kontejnere, rekao je Ekštajn.
Uz odvoz otpada, komentirao je i potencijalnu izgradnju socijalnih stanova kao rješenje za preskupe cijene nekretnina koje su mladima teško dokučive.
– O tome treba razmišljati kao o točkastoj izgradnji na više različitih lokacija i time će se eliminirati stigmatizacija ljudi koji žive u takvim stanovima. Drugo, grad će imati ravnomjerniju i bolju strukturu stanovništva, zaključio je arhitekt.
Odabrano idejno rješenje mosta preko Kaštelanskog zaljeva! Vizija postaje stvarnost
18:38 10 h 23.02.2026
Veliki planovi za Kukavicu: Od malog izletišta do turističko-sportskog centra
17:28 11 h 23.02.2026
Bageri ponovno na Braču: U tijeku nova runda rušenja bespravnih objekata
16:08 12 h 23.02.2026