Pretraga

Majstor otkriva: Kako protiv vlage u domu?

A- A+

Svakom stanaru plijesan u domu je vjerojatno jedna od najvećih ‘noćnih mora’. Najgore je što se plijesan javlja i u novim i starim stanovima i kućama, a nekad i kad mislite da ste je se riješili se iznenada ponovno pojavi. Zašto zapravo nastaje i može li je se zauvijek riješiti otkriva građevinar, Darko Kojić.

Darko Kojić | Bauštela.hr, Freepik

Vlaga je problem s kojim se mnogi susreću u svojim kućama i stanovima. Nekoliko je razloga zbog kojih se može javiti, a mogu se podijeliti na greške napravljene još u izvedbi objekta, te one nakon što dom nasele prvi stanari.

Tajne o tome kako se zašto se javlja i kako se riješiti ove kućne pošasti koja postaje posebno ozbiljna zimi kad su ljudi najčešće zatvoreni u domovima u kojima je znatno toplije nego vani odao je na svom Instagram profilu građevinar Darko Kojić koji je nedavno gostovao u našem Bauštela podcastu.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Darko Koja Kojic (@darkokoja)

Kad nema hidroizolacije

Sve počinje od grešaka počinjenih još za vrijeme izvođenja objekta, odnosno prilikom gradnje, objašnjava Kojić u svom videu dok obilazi zidove od opeke na gradilištu kuće koja je još daleko od toga da bude završena. Objašnjava da se vlaga najčešće stvara uslijed nedostatka hidroizolacije zbog čega je ponajviše problem kod starijih kuća.

Izdvojeni članak

Nakon obnove zgrade vreba ‘bolestan’ zrak: Kako sačuvati zdravlje i izbjeći plijesan

– Ona nastane jer se ne napravi hidroizolacija temelja ili se ne odradi ovaj prekid između temelja i zida što se najčešće događa na starim kućama, ali postoji rješenje za to. Nema li potrebnog prekida, zidovi ‘vuku’ vlagu od zemlje. Najbolje je da bude neka hidroizolacijska traka kao presjek između zida i temelja, i da se na temelju odradi hidroizolacija, a najlakše je da se premaže bitulitom, ispričao je svojim pratiteljima građevinar.

Prozračivanje prostora

No, tu nije kraj problema za one koji stanuju u novogradnji gdje je izolacija izvedena kako treba. I u novim stanovima i kućama, nije sigurno da se vlaga neće pojaviti u jednom trenutku. Kad je objekt već naseljen, vlaga se može stvoriti zbog kuhanja ili sušenja odjeće u zatvorenom prostoru bez ventilacije.

– Otvoriš li prozor, sa ulaskom hladnog zraka napravit ćeš još veći problem. Najbolje je da se prostorija prozrači ujutro dok je još hladna, ili za vrijeme dana kad je vani toplije. Loša stolarija, aluminijski prozori, bez termo prekida, jednostrano staklo pa čak i PVC, ako su im rupice na ručkama ‘začepljene’, odčepi, zamijeni stolariju i riješen problem, poručuje Kojić dobacujući na kraju šaljivo kako je umjesto ‘kemije’ za ukloniti vlagu kod kuće puno bolja vunena čarapa.

Koji sustav u starim zgradama se može nazvati ‘energetskim vampirom’ jer vuče energije koliko i novaca i zašto ga se neki ne mogu riješiti pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap