Krov koji štedi novac: Pravi odabir smanjit će troškove kroz godine i olakšati izgradnju
Odluka o tome kakav će krov biti rijetko pada za stolom. Donosi se na gradilištu i jedna kriva odluka može koštati višestruko više.
11:00 3 d 18.05.2026

Trg Zrinski Kraljevica | foto: Grad Rijeka
Trg Zrinski je obnovljen u sklopu projekta ‘Povežimo se baštinom’ realiziranog unutar ITU mehanizma Urbane aglomeracije Rijeka, sufinanciranog sredstvima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, europskih strukturnih fondova i investicijskih fondova, operativnog programa konkurentnosti i kohezije.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 590.922 eura, od čega je kroz europske fondove osigurano bespovratnih 366.343 eura, a iz gradskog proračuna dodatnih 196.564 eura. Primorsko-goranska županija projekt je pomogla sa 13.272 eura, a resorno ministarstvo sa 14.742 eura.
Uređenje velikog dvorišta Starog grada Zrinskih u Kraljevica realizirano je s ciljem da se atriju Zrinski koji je 50 godina bi prekriven asfaltom vrati stari sjaj i postane središte mjesta. Danas je prostor popločen, ljetna pozornica ima novu infrastrukturu, uređen je prostor za info centar, te su izgrađeni sanitarni čvorovi.
– Trg Zrinski nakon uspješne obnove sada predivno izgleda i na tome vam čestitam. Želimo što bolje iskoristiti kulturnu baštinu kojom je Hrvatska bogata, naročito ovo primorsko područje, da bi obnovili ono što nam je ostavljeno u nasljeđe. Ovaj trg je primjer toga”, rekao je prilikom otvorenja Dragan Jelić, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije.
Projekt uređenja velikog dvorišta Starog grada Zrinskih u Kraljevici autorski je rad koji potpisuju Ira Rechner Šustar, Tatjana Baković Kukoč i Enija Kukoč. Za ovaj projekt autori su dobili nagradu Tripun Bokanić u 2023. godini, u kategoriji najuspješnije arhitektonsko ostvarenje. Nagradu tradicionalno dodjeljuje Klesarska škola Pučišća, u suradnji s Oris Kućom arhitekture za radove u kamenu.
Pogledajte ovdje tko su sve dobitnici nagrade Tripun Bokanić u 2023. godini.
Krov koji štedi novac: Pravi odabir smanjit će troškove kroz godine i olakšati izgradnju
Odluka o tome kakav će krov biti rijetko pada za stolom. Donosi se na gradilištu i jedna kriva odluka može koštati višestruko više.
11:00 3 d 18.05.2026
Kvadratura nije jedino što određuje koju klimu trebate za svoj dom. Krivi odabir znači visoke račune, slabije hlađenje i kraći vijek trajanja uređaja.
13:30 7 d 14.05.2026
Bosch i portal bauštela.hr nagrađuju najbolje 'sam svoj majstor' projekte od nule. Prijavite svoj projekt do 13. lipnja i osvojite bogate nagrade.
11:40 8 d 13.05.2026
Najposjećeniji muzej na svijetu ide u veliku rekonstrukciju: Na novu lokaciju seli se i Mona Lisa
Na međunarodnom natječaju sudjelovalo je pet arhitektonskih konzorcija, a pobjedu su odnijeli STUDIOS Architecture Paris i Selldorf Architects.
16:32 18 h 21.05.2026
U gradnji je posebno korisno što se od samog početka ne razmišlja samo o zidovima i podovima, već se planiraju kuhinja, rasvjeta, ormari, itd.
16:48 1 d 20.05.2026
Spiralni atrij i lebdeće galerije: Arhitektonsko čudo spaja svemir, prirodu i umjetnu inteligenciju
Futuristički muzej u Haikouu spaja znanost, prirodu i arhitekturu u spiralni prostor bez stupova.
16:48 1 d 20.05.2026
Nova riva i istarski kamen uz bajkoviti dvorac pored Trsta: 'Radili smo da bude korisno, a ugodno'
Nova riva pored Trsta mijenja se na viziju arhitektonskog ureda 3LHD sa sjedištem u Zagrebu. S projektanticom razgovaramo o ideji i cijelom procesu.
09:00 6 d 16.05.2026
Mlade arhitektice otkrivaju sve o zahtjevima klijenata: 'Htjeli su kadu u dnevnom boravku'
Kreativnost, društvene mreže i drugačiji pristup arhitekturi pretvorili su Ninehertz office u jedno od najzanimljivijih mladih imena scene.
16:43 8 d 13.05.2026