Od garaže na škrapi do plovila izrađenog bez nacrta, ovo su najimpresivniji projekti koji su pobijedili na natječaju portala bauštela.hr i Boscha.
14:00 5 d 19.06.2026

Tržnica Gruž | foto: promo
Tržnica Gruž, jedan od ključnih infrastrukturnih projekata i simbol održivog razvoja u Dubrovniku, ove godine zasluženo se našla među nominiranima za prestižnu arhitektonsku nagradu Piranesi. Ova nominacija predstavlja priznanje projektu koji je uspješno spojio tradicionalni identitet Dubrovnika s modernim građevinskim rješenjima te već ostvaruje pozitivan utjecaj na svakodnevni život zajednice, turizam i urbani prostor grada.
Smještena u jednoj od najprometnijih dubrovačkih četvrti, Tržnica Gruž nastala je prema ideji splitskog arhitekta Dinka Peračića, uz podršku tvrtke Belina. U srcu ovog jedinstvenog projekta je inovativan pomični krov koji, unatoč svojoj masivnoj konstrukciji, funkcionira jednostavnim pritiskom na gumb.
Ovaj sustav omogućuje otvaranje segmenata krova kako bi propustili prirodno svjetlo, čime prostor postaje prozračniji i fleksibilniji, savršeno se uklapajući u originalne vizure staroga grada – karakteristike koje su ključne za održivu arhitekturu.
U realizaciji ovog ambicioznog projekta istaknula se tvrtka Belina, odgovorna za izvedbu inovativnog rješenja krova tržnice. Belina je razvila napredni pomični krov koji se rotira po uzdužnoj osi, omogućujući optimalnu ventilaciju prostora i prilagodbu vremenskim uvjetima.
Krov, izrađen od laganih, ali izdržljivih materijala, dizajniran je da pruži ugodan ambijent u svim godišnjim dobima te zadovolji stroge zahtjeve Konzervatorskog zavoda za očuvanje kulturne baštine, skladno se uklapajući u okolinu.
– Naš angažman na projektu tržnice Gruž, svakako možemo izdvojiti kao jedan od najkompleksnijih i izazovnijih projekata na kojem smo sudjelovali. Izrada izvedbenog projekta te izvođenje radova na dinamičkoj prostornoj rešetci dimenzije po uzdužnoj osi od gotovo 22 metra, te okomito na uzdužnu os gotovo 40 metara u svakom je slučaju izazovna, a kad se projekt izvodi u Dubrovniku koji vodi računa o očuvanju kulturno-povijesne baštine ‘izazovno’ postaje potpuno nova dimenzija. Nakon svladavanja svih prepreka i dovršetka radova s ponosom možemo konstatirati da nam je izuzetno drago što smo imali mogućnost sudjelovati i surađivati sa svim dionicima ovog inovativnog i estetski vrlo vrijednog projekta, kaže voditelj projekta iz Beline, Tomislav Fučkar.
Ovaj projekt nije bio jednostavan jer se Tržnica Gruž nalazi u neposrednoj blizini zaštićenog renesansnog ljetnikovca, Gundulićevog vrta, čije očuvanje je od presudne važnosti za lokalnu zajednicu. Idejni začetnik projekta, Dinko Peračić kaže kako je ovo okruženje zahtjevalo pomnu pripremu.
– Morali smo osigurati da nova struktura ne narušava povijesni karakter lokacije. Svaki detalj pomno je planiran kako bi se tržnica skladno uklopila u okolinu, a istovremeno zadovoljila potrebe modernog života, rekao je Peračić.
Belinina realizacija krova, i dizajn Dinka Peračića omogućili su jedinstvenu kombinaciju funkcionalnosti i estetske integracije. Pomični krov, koji omogućuje prirodnu ventilaciju i prilagodbu vremenskim uvjetima, samo je jedno od brojnih inovativnih rješenja koje je Belina implementirala, pokazujući stručnost u rješavanju najsloženijih izazova.
Ovo rješenje značajno doprinosi energetskoj učinkovitosti i održivosti objekta. Pomični krov sastoji se od čvrste čelične konstrukcije prekrivene visokokvalitetnom tekstilnom membranom koje filtriraju prirodno svjetlo, smanjujući potrebu za umjetnom rasvjetom i osiguravajući ugodan ambijent.
Treba reći i da su tkanine testirane na otpornost prema mediteranskim vremenskim uvjetima i osiguravaju dugotrajnu zaštitu uz minimalno održavanje. Automatski sustav krova omogućuje optimizaciju ventilacije i smanjenje potrošnje energije za hlađenje, čime se značajno smanjuje ukupni ugljični otisak zgrade.
Dubrovnik je veliko gradilište, pogledajte ovdje što se i kako gradi na top 8 lokacija.
Od garaže na škrapi do plovila izrađenog bez nacrta, ovo su najimpresivniji projekti koji su pobijedili na natječaju portala bauštela.hr i Boscha.
14:00 5 d 19.06.2026
Čitajte bauštela.hr cijelo ljeto uz posebnu cijenu: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:10 1 d 24.06.2026
Strobilus nije samo toranj, već je zamišljen kao planinarska mikroinfrastruktura boravka.
16:11 17 h 24.06.2026
Hrvatska nakon poraza od Engleske u Torontu protiv Paname traži prve bodove na najmanjem stadionu Svjetskog prvenstva.
16:21 1 d 23.06.2026
Ovaj asimetrični stambenjak ima stan za svakoga, a tu su i zajedničke terase za vrtove i druženje
Na vrhu triju od sedam zgrada nalaze se otvorene krovne terase okružene rešetkastim konstrukcijama s ostakljenim zaštitnim ogradama.
10:27 2 d 22.06.2026
U saudijskoj pustinji gradi se najveći teniski kompleks u regiji, s arenama, pomičnim krovovima i 30 terena.
10:06 3 d 21.06.2026
Sprema se totalna transformacija rive u Baškoj od oko 5 milijuna eura. Zna se tko će voditi projekt, ali ne i hoće li graditi jedini ponuditelj.
10:32 4 d 20.06.2026
Obnova poznate željezničarske kolonije: Uređenje stogodišnjih zgrada sa zelenom stolarijom
Poznati radnički stanovi na istoku Hrvatske pripadaju takozvanoj 'Gutmannovoj koloniji'. Stogodišnje zgrade zelenih prozora konačno će se sanirati.
10:12 4 d 20.06.2026