Koliko su precijenjeni kvadrati novogradnje? Izgradnja i do četiri puta jeftinija od prodajne cifre
Dok tržište nekretnina i dalje ‘divlja’ postavlja se pitanje koliko su opravdane cijene kvadrata novogradnje. Hrvatska komora arhitekata (HKA) objavila je podatke o trošku izgradnje raznih vrsta građevina. Dok se kvadrati u Zagrebu i na Jadranu prodaju i po pet tisuća eura, izgradnja kvadrata višestruko je manja. Zanimljiv je podatak i niska cijena izgradnje podzemnih garaža u kojima se kvadrati također cijene kao ‘suho zlato’.
Dok tržište nekretnina i dalje ‘divlja’, pogotovo u Zagrebu i na Jadranu, gdje se cijene kvadrata penju do nekoliko tisuća eura po kvadratu, koliki je stvarni trošak izgradnje? Hrvatska komora arhitekata provela je istraživanje investicijskih vrijednosti u graditeljstvu za 2023. godinu.
Prikupljeni su podaci o cijenama zahvata u prostoru, građevinsko obrtničkih radova, instalacija, niskogradnje, kako bi se ujednačili podaci koje ovlašteni arhitekti koriste u svakodnevnom radu. Takvi podaci ujedno su ulazni parametri za kalkulaciju vrijednosti arhitektonskih i inženjerskih usluga, a neke cijene kvadrata koji obuhvaćaju cijenu konstrukcije i instalacija građevina mogle bi vas iznenaditi.
Troškovi instalacija i konstrukcije
Prikaz troškova građenja prikazuje troškove za samu građevinsku konstrukciju koja uključuje troškove građevne jame, temeljenja, vanjskih zidova, stropova, krovova, građevinske ugradnje te ostale građevinske konstrukcije. S druge strane, podaci navode troškove instalacija. Postoji pregled troškova odvodnje, vodovoda, plina, grijanja, instalacija za obradu zraka, jake struje, telekomunikacijskih i informacijskih instalacija, transportnih uređaja, posebnih postrojenja za korištenje, automatika zgrade i ostale instalacije.
Pregled troškova sadrži utrošak izgradnje poslovnih zgrada, obiteljskih kuća, obiteljskih kuća s podrumom, obiteljskih nizove i manjih višestambenih zgrada. Zatim višestambenih zgrada, stambeno-poslovnih zgrada (85 posto stambene namjene – srednji standard) za 2023. godinu.
U pregled troškova ulaze i objekti domova za učenike, studente i umirovljenike, hoteli, zgrade za ugostiteljstvo, vrtići te zgrade osnovnih, općih srednjih škola i srednjih strukovnih škola. Kao i zgrade znanstvenih, medicinskih ustanova, zgrade za sport, kulturu i religiju, trgovinu, skladišne zgrade te one industrijskih i proizvodnih objekata i one podzemnih garaža izgrađenih prošle godine.
Najskuplja izgradnja
Kolika je cijena troškova svake od ovih zgrada i za koje se udjele ukupne cijene najviše utrošilo? Od svih vrsta građevina, najskuplji je kvadrat gradnje bio za izgradnju objekata znanstvenih ustanova i laboratorija, gdje se kvadrat u prosjeku gradio za 2.910 eura.
Nije ‘jeftino’ izgraditi ni zgradu za kulturu i religiju, koja se u prosjeku podiže za 2.733 eura po kvadratu. Prema podacima o cijeni izgradnje kvadrata slijede zgrade za ugostiteljstvo koje se u prosjeku izgrade za 2.640 eura po kvadratnom metru.
Za koliko se podižu ‘stambenjaci’?
Zgrade domova za učenike, studente i umirovljenike, hotele, vrtiće, škole, sport, medicinske ustanove i poslovne zgrade grade se po cijenama koje se protežu od otprilike 1.700 do 2.100 eura. Na primjer, izgradnja kvadrata poslovne zgrade cijeni se na u prosjeku 1.896 eura po četvornom metru, domova 1.718, hotela 1.861, vrtića 1.976, a medicinskih ustanova 2.101 eura po kvadratu.
Sudeći prema podacima cijene kvadrata prilikom izgradnje, najjeftinije je izgraditi skladišne zgrade, gdje je kvadrat u prosjeku ‘koštao’ 936 eura, a unatoč cijenama na tržištu koje divljaju nisu toliko skupi ni kvadrati stambenjaka, ni stambenih kuća. Izgradnja kvadrata stambeno-poslovne zgrade cijeni se na 1.356 eura po četvornom metru, višestambenih zgrada 1.297, obiteljske kuće bez podruma 893, a obiteljske kuće s podrumom još manje, 871 eura po četvornom metru.
Ipak najjeftinija je izgradnja podzemne garaže. Čini se da je tako jer nije uključen udio cijene za stropove, građevinske ugradnje, a u cijena ne sadrži ni utrošak za instalacije – grijanje, transportne uređaje, posebna postrojenja za korištenje, automatika zgrade, ni cijena za preostale instalacije. Prema podacima, izgradnja kvadrata podzemne garaže iznosi u prosjeku 783 eura po kvadratnom metru.
Građevina ‘bez instalacija’
Što se tiče podjele troška izgradnje, sama građevinska konstrukcija nekad je znatno skuplja od instalacija, dok su za pojedine građevine instalacije nešto skuplje. Dok kod izgradnje poslovnih zgrada 75 posto troška odlazi na građevinsku konstrukciju, a 25 posto na instalacije. Kod izgradnje kuća i višestambenih zgrada građevinska konstrukcija nešto je skuplja pa čini oko 80 do 85 posto cijene kod izgradnje obiteljskih kuća s podrumom, a instalacije su onda između 14 i 17 posto troška.
Prilikom gradnje zgrada za ugostiteljstvo troškovi građevinske konstrukcije sadržavali su 68 posto, dok su instalacije bile 32 posto troška. Iznimka su znanstvene ustanove i zgrade laboratorija, za koje je građevinska konstrukcija bila manje od 60 posto ukupnog troška (57,7 posto ukupnog troška gradnje).
Instalacije prilikom izgradnje te vrste objekata koštale su 42,3 posto ukupnog troška gradnje. Najmanji udio troška za instalacije ipak je bio prilikom gradnje podzemnih garaža, kod kojih je građevinska konstrukcija bila 92,7, a instalacija samo 7,3 posto ukupnog troška. Ovdje pronađite pregled svih troškova.
Kako bi investicija bila isplativa, građevinari moraju smanjiti troškove i povećati vrijednost građevine. Kako pomiriti dvoje, pročitajte ovdje.