Nekretnine Veliki projekt u Chicagu: Pogledajte kako će izgledati novi neboder napravljen od drva

Veliki projekt u Chicagu: Pogledajte kako će izgledati novi neboder napravljen od drva

Ana Šoda
Ana Šoda

12. kolovoz 2022.

Google Dodajte Bauštela.hr kao željeni izvor na Googleu

Arhitektonski studio Hartshorne Plunkard Architecture (HPA) najavio je planove za izgradnju 2100 N Southport Avenue, stambenog nebodera od masivnog drva u četvrti Lincoln Park u Chicagu.

2100 N Southport Avenue bit će projekt stambenog nebodera s devet katova koji će voditi investitori Sterling Bay. Ako bude dovršen, bit će to najviša zgrada u gradu napravljena od drva, još od velikog požara u Chicagu 1871. godine. Lokalni studio  (HPA) dizajnirao je zgradu visoku 36 metara, koja će imati 130 stambenih jedinica, kao i ostale razne pogodnosti.

Konstrukcija će imati lijepljene grede i stupove, kao i poprečne lamelirane podne sklopove s armirano-betonskim parkirnim prostorom i stubišnom jezgrom. Fasada će biti obložene aluminijskim prozorskim zidom koji će očuvati ovojnicu zgrade laganom i omogućiti vanjski pogled na izložene masivne drvene stupove, grede i palube. U predvorju i na prvom katu bit će uključeni ukrasni čelični zatvarači i ploče.

– Zgrada je dizajnirana iznutra prema van i organizirana oko rešetke stupova s ​​optimiziranim uvalama koje smanjuju otpad i povećavaju učinkovitost u montažnom drvenom materijalu, rekli su iz HPA.

Izdvojeni članak

[FOTO] Zanimljiva skulptura koja se nalazi u jednom od najvećih američkih gradova

Početak izgradnje sljedeće godine

Očekuje se da će izgradnja započeti 2023. nakon što je projektni tim dobio odobrenje od gradskog odjela Chicago Building u svibnju 2022.  godine, kada je zaključeno da bi hibridni strukturni sustav mogao zadovoljiti rigorozne potrebne ocjene otpornosti na vatru. Međutim, projekt još uvijek treba osigurati promjene zoniranja i konačno odobrenje vijeća. Prema studiju, zgrade od masivnog drveta imaju brojne prednosti.

– Rokovi izgradnje su brži i, što je najvažnije, masovno drvo dobro se ponaša u slučaju požara. HPA je spremna iskoristiti svoje značajno iskustvo u dizajnu masovnog drva kako bi pomogla Sterling Bayu da isporuči ovaj povijesni novi projekt Chicaga, rekao je ravnatelj HPA-e Ray Hartshorne.

Sterling Bay primijetio je da se na drvenu konstrukciju gleda s određenom skepsom otkako je veliki čikaški požar opustošio grad u kasnom 19. stoljeću, uništivši više od 17.000 zgrada.

– Dok se nakon požara na drvo gledalo kao na nesiguran i nestabilan građevinski materijal, nedavni napredak u ljepilima koji omogućuju stvaranje masovnog drveta, alternative lameliranom drvu otpornom na vatru, nadahnuo je arhitekte, graditelje i zagovornike održivosti diljem svijeta na preispitivanje drvenih konstrukcija zbog njihove prirodne ljepote, trajnosti i smanjene emisije ugljičnog dioksida, rekao je investitor.

Masivne drvene konstrukcije, one izgrađene od drva spojenog kako bi se stvorile otporne na vatru i nosive grede u rangu s čeličnim, sve su popularnije u mnogim američkim gradovima. U srpnju je u susjednom Milwaukeeju dovršena gradnja najviše drvene građevine na svijetu, Ascent.

– Masovne drvene zgrade su sigurne, održive i lijepe, a mi smo uzbuđeni što predvodimo zajednicu nekretnina u Chicagu u radu s ovim inovativnim građevinskim materijalom na 2100 N Southport, rekao je Andy Gloor, izvršni direktor Sterling Baya.

HPA je prethodno vodio niz projekata masovne gradnje drva diljem zemlje, uključujući stambeni program s devet katova u Clevelandu. Ostali nedavno najavljeni projekti masovnog drveta u Sjevernoj Americi uključuju plan Icon Architecture za izgradnju 90 metara visokog stambenog nebodera u Ontariju.