O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 14 d 13.04.2026

Neboder Walkie Talkie u Londonu | foto: screenshot Youtube
Naime, radi se o zgradi koja je izgrađena još 2014. godine kada su se uselili i prvi stanari. Iako je prvotna zamisao bila da neboder bude visok 200 metara, postojala je određena zabrinutost da bi zdanje te visine moglo imati određeni negativni vizualni utjecaj na obližnju katedralu sv. Pavla kao i na Londonski toranj. Iz tog su razloga, oni originalni planovi revidirani i izgrađen je neboder visok 160 metara s ukupno 38 katova.
Međutim, ‘Walkie-Talkie’, koji je dobio ime jer oblikom neodoljivo podsjeća na ovaj dvosmjerni komunikacijski uređaj, bio je podjednako nepopularan i prije završetka izgradnje, a još i više kasnije. Tako je 2013. godine, Paul Finch iz dobrotvorne organizacije Vijeća za dizajn (Design Council CABE), za Architects’ Journal izjavio kako je požalio što je podržao ovaj projekt tijekom procesa planiranja te da su dizajneri “napravili nered od toga” i da su arhitekti vlastite nesreće, piše ArchDaily. Da stvar bude gora, zgrada je 2015. godine proglašena najgorom novom zgradom u izgrađenoj u toj godini, a ovu takozvanu “nagradu” osvojila je u okviru natjecanja Carbuncle Cup koje na godišnjoj razini organizira časopis Building Design.

Neboder Walkie Talkie u Londonu | foto: screenshot Youtube
Međutim, to nisu najveće kontroverze koje se vežu uz ovu zgradu koja je od 2017. godine u vlasništvu hongkonške prehrambebne korporacije Lee Kum Kee. Najveća kontroverza se pojavila u obliku problema sa solarnim odsjajem. Naime, tijekom izgradnje je otkriveno da ako tijekom dana sunce direktno sja na zgradu, ona djeluje kao konkavno zrcalo i usmjerava svjetlost na ulice na jugu. U tom je slučaju, odraz svjetlosti na ulicu ispod, bio do šest puta snažniji od izravne sunčeve svjetlosti.
To je uzrokovalo sagorijevanje pojedinih dijelova nekih auta koji su se u toj ulici nalazili. Jednom su vlasniku automobila, čija se karoserija istopila od posljedica reflektirajuće svjetlosti, dizajneri zgrade morali platiti 946 funti odštete. Osim oštećenja automobila, poznat je i slučaj u kojem je spržen i otirač ispred jednog dućana u ulici ispred zgrade.

Neboder Walkie Talkie u Londonu | foto: screenshot Youtube
A slučaj koji svakako najbolje prikazuje koliko su temperature u izravnoj liniji s refleksijom postale intenzivne, jest situacija u kojoj je novinar City A.M. -a, Jim Waterson, u roku od pet minuta uspio ispeći jaje u tavi na tlu koristeći odsjaj sunca s ‘Walkie Talkija’, piše City A.M. Tako je zgrada tijekom 2013. godine prozvana ‘Walkie Scorchie’.
Problem je riješen 2014. godine kada je postavljena trajna tenda s južne strane viših katova nebodera. Arhitekt ove vrlo nepopularne zgrade, Rafael Viñoly, također je projektirao hotel Vdara u Las Vegasu koji ima sličan problem refleksije sunčeve svjetlosti koji su neki zaposlenici nazvali ‘Vdara – Zraka smrti’. Kasnije je za Guardian izjavio da prilikom planiranja dizajna ‘Walkie Talkija’ nije znao kako će u Londonu biti tako vruće i da će biti toliko sunčanih dana, čime je sugerirao da je zapravo krivo globalno zatopljenje.
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 14 d 13.04.2026
Kakva prilika! Susjedi prodaju legendarnu austrougarsku utvrdu i tisuće kvadrata zemljišta
U ponudi je zemljište površine 23.539 četvornih metara zajedno s ruiniranim, ali očuvanim fortifikacijskim objektom iz kasnog 19. stoljeća.
16:07 14 h 27.04.2026
Država sprema stanove za azilante u 10 gradova, više od polovice u Slavoniji, ovo su lokacije
Planira se obnova 33 stambene jedinice za smještaj osoba sa odobrenom međunarodnom zaštitom, zna se i koliko će koštati. Nije sitnica.
07:55 1 d 26.04.2026
Cijeli slučaj vuče korijene iz razdoblja od 2007. do 2009. godine, kada je Opatovina Projekt uzela kredit za kupnju zemljišta.
07:54 1 d 26.04.2026
Stručnjaci na primjeru obitelji koja podigla kredit 2006., objašnjavaju u detalje što im se sve dogodilo posljednjih 20 godina. Ovo je njihova priča.
10:42 2 d 25.04.2026
Poslovni prostor na prvom katu prepoznatljive zgrade na Ilici 15 našao se u sustavu elektroničkih dražbi. Vrijedi milijun i pol, a vlasnik je u ovrsi.
10:24 2 d 25.04.2026
Bungalovi i apartmani na 13.000 kvadrata: Za 2 milijuna eura prodaje se kultni jadranski autokamp
Cijeli postupak proizlazi iz duga većeg od 1,3 milijuna eura koji Grad Senj ima prema tvrtki Regulus Immobilis, temeljem pravomoćne sudske presude.
15:18 3 d 24.04.2026
Tri velika poljudska projekta: Predstavljen novi stadion, kreće uređenje pomoćnog terena i bazena
Arhitekt Nenad Fabijanić objavio je video 'svoje' rekonstrukcije Poljuda, a izabrani su i izvođači radova za dva popratna projekta.
15:56 4 d 23.04.2026