O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 14 d 13.04.2026

Branko Bačić | foto: ilustracija Brank Bačić FB / Photo room
Predstavljena je Strategija upravljanja državnim nekretninama do 2035. godine, kao i ovogodišnji Plan upravljanja državnom imovinom kojim država planira uprihoditi 75 milijuna eura. Učinio je to potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja i državne imovine, Branko Bačić, koji je tom prilikom poslao poruku kako sva državna imovina mora biti aktivirana.
Do 2035. godine država planira aktivirati 60 posto nekretnina od strateškog značenja i najmanje 50 posto aktivirane površine koje nisu od strateškog značenja i kojima raspolažu jedinice lokalne samouprave. Također, plan je da država u tom razdoblju od nekretnina i pokretnina u svom vlasništvu uprihodi milijardu i dvjesto milijuna eura.
Što se tiče ovogodišnjeg Plana upravljanja državnom imovinom, namjerava se uprihoditi ukupno 75 milijuna eura, a ministar je nabrojao i nekretnine od strateškog značenja kojima država misli raspolagati u 2026. godini. To su turistička zona Privlaka, dječje selo Promajna, Spomen dom Kumrovec, kamp Peruština u Diklu i Vila Svežanj u Kostreni, izvještava Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.

spomen dom kumrovec | foto: screen shot You Tube
U ovoj godini, istaknuo je Bačić, tvrtka Državne nekretnine planira obnoviti dodatnih 300 stanova u državnom vlasništvu i to za potrebe priuštivog najma i stanovanja, ali i za zaštićene najmoprimce. Planira se i obnova deset poslovnih prostora i dviju zgrada za smještaj tijela državne uprave i organizacije civilnog društva.
– Planiramo značajno povećati broj tijela državne uprave kojima bi sjedište upravo bilo u prostorima koji su vlasništvo RH kako bi smanjili iznose godišnjih zakupnina koje državna tijela plaćaju, istaknuo je ministar.
Ministar je također rekao kako je plan da država stekne dvije nekretnine, a to su Vjesnik i Hrvatska pošta u Branimirovoj.
– Prvo to je otkup onih 36 posto Vjesnika kojima država nije vlasnik i stjecanje zgrade Hrvatske pošte u Branimirovoj ulici. Kao što sam rekao, za smještaj državnih tijela čije zgrade ulaze u obnovu ili su trenutno u zakupu poslovnih prostora u privatnom vlasništvu, naglasio je Bačić.
Planira se raspisati 177 javnih poziva za nekretnine koje nisu od strateškog značaja što se odnosi na zemljišta, stanove i poslovne prostore, a nadležna tijela planiraju sklopiti oko 1.900 ugovora od kupoprodaje do prava građenja i prava služnosti. Kada su u pitanju državne pokretnine i privremeno oduzete imovine, plan je da država na taj način uprihodi oko 400 tisuća eura.

Vjesnik | foto: Ministrastvo graditeljstva
Na novinarsko pitanje jesu li svi ti ciljevi ostvarivi s obzirom da i dalje ne znamo koja je to sve državna imovina ili je li registar sada kompletniji, ministar je odgovorio da Ministarstvo upravlja građevinskim zemljištem te poslovnim odnosno stambenim jedinicama u državnom vlasništvu. Taj registar, rekao je, trenutno se digitalizira i uskoro će biti dostupan iako već sada postoji registar državne imovine koji vodi Ministarstvo i koji je u funkciji.
– Mi vrlo precizno imamo podatke o državnoj imovini, s time da želim napomenuti da svakodnevno RH stiče novu imovinu i stambene jedinice. Mi ćemo ovu strategiju, uvjeren sam, realizirati jer smo točno propisali nekretnine, tvrdi Bačić.

Branko Bačić | foto: Vlada RH
Dodao i da su u godišnjem planu točno pobrojali s kojim nekretninama država raspolaže i što im je namjena, osobito kada je riječ o strateškim nekretninama. Ista situacija je i s nekretninama koje nisu strateške, a koje su usklađene sa zahtjevima gradova – sjedišta županija i velikim gradovima koji su također sudjelovali, rekao je, u izradi godišnjeg plana.
Ministar je predstavio i izmjene i dopune Zakona o građevnim proizvodima koji je, kako je rekao tehnički zakon i ide u hitnu proceduru jer se mora uskladiti s EU Uredbom, a cilj je uspostaviti učinkovito funkcioniranje unutarnjeg tržišta sa sigurnim i održivim građevnim proizvodima. U tom smislu svaki će građevni proizvod, istaknuo je Bačić, imati svoju digitalnu putovnicu koja će sadržavati sve sastavnice određenog građevnog proizvoda.
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 14 d 13.04.2026
Država sprema stanove za azilante u 10 gradova, više od polovice u Slavoniji, ovo su lokacije
Planira se obnova 33 stambene jedinice za smještaj osoba sa odobrenom međunarodnom zaštitom, zna se i koliko će koštati. Nije sitnica.
07:55 1 d 26.04.2026
Cijeli slučaj vuče korijene iz razdoblja od 2007. do 2009. godine, kada je Opatovina Projekt uzela kredit za kupnju zemljišta.
07:54 1 d 26.04.2026
Stručnjaci na primjeru obitelji koja podigla kredit 2006., objašnjavaju u detalje što im se sve dogodilo posljednjih 20 godina. Ovo je njihova priča.
10:42 2 d 25.04.2026
Poslovni prostor na prvom katu prepoznatljive zgrade na Ilici 15 našao se u sustavu elektroničkih dražbi. Vrijedi milijun i pol, a vlasnik je u ovrsi.
10:24 2 d 25.04.2026
Bungalovi i apartmani na 13.000 kvadrata: Za 2 milijuna eura prodaje se kultni jadranski autokamp
Cijeli postupak proizlazi iz duga većeg od 1,3 milijuna eura koji Grad Senj ima prema tvrtki Regulus Immobilis, temeljem pravomoćne sudske presude.
15:18 2 d 24.04.2026
Tri velika poljudska projekta: Predstavljen novi stadion, kreće uređenje pomoćnog terena i bazena
Arhitekt Nenad Fabijanić objavio je video 'svoje' rekonstrukcije Poljuda, a izabrani su i izvođači radova za dva popratna projekta.
15:56 3 d 23.04.2026
Država uređuje 243 prazna stana u 13 županija: Najviše posla bit će u Panonskoj regiji
Stari stanovi dobit će novo ruho kako bi postali useljivi i dijelom fonda uporabljivih državnih stanova
14:50 4 d 23.04.2026