Nakon posljednje oluje, Croatia osiguranje je prve štete isplatilo već u satima nakon prijave, a brojne su riješene istoga dana.
13:48 1 d 13.07.2026

Koliko se ulaže u Zadarskoj županiji, na što? | Canva (Zadarska žuapnija)
Grad Zadar netom je započeo s realizacijom projekta izgradnje bazena u sklopu SC-a Višnjik, procijenjene nabavne vrijednosti od 5,37 milijuna eura s PDV-om. Važan je ovo projekt za napredak grada, no nije jedini u tom području. U nadolazećih godinu dana početi će realizacija ključnih ulaganja u Zadru i ostatku Zadarske županije za koja je ukupno osigurano 43 milijuna eura, najavio je ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić.
– Financijska je konstrukcija zatvorena za sportsku infrastrukturu, odnosno olimpijski bazen na Višnjiku, ali i sportske terene s popratnim sadržajima u Poličniku, Škabrnji i Bibinjama te u 17 do 19 škola i školskih dvorana, obznanio je Erlić.
Kako je dodao, financiranje od 43 milijuna eura je osigurano za i van sportske infrastrukture pa je na jedinicama lokalne samouprave osigurati da se dođe do faze kada se mogu prijaviti na natječaj, povući novac te započeti građevinske radove. Dok potpomognuta brdsko-planinska područja imaju priliku do kraja godine prijaviti se na natječaje za vatrogastvo, biciklističku i turističku infrastrukturu, za projekte vrijedne do dva milijuna eura, osigurana su i ulaganja na otocima.
Konkretno, kroz integrirani teritorijalni program 2021.-2027. osigurano je 25 milijuna eura za ulaganja na otocima, među kojima su DVD Pašman, sveučilišni centar Arhipelagos na Molatu, srednja škola na Pagu, Tvrđava sv. Mihovila u Preku. Najavljeno je da se kraju privodi i gradnja azila za životinje između Bokanjca i Briševa, gdje bi radovi trebali završiti do kraja godine, te bi u veljači moglo početi preseljenje.
Izmjenama pak Zakona o otocima, nastavio je Erlić, predviđene su nove mjere – od sufinanciranja zatvaranja divljih odlagališta, do odvoza otpada. Osigurao bi se i novac za otoke koji već imaju vodoopskrbu, ali im se zbog nestašica vode u sezoni omogući participacija vodonosaca. Na Dugom otoku pokrenut će se i pilot-projekt biopročišćivača u kućanstvima.
Podsjetimo, Zakonom o otocima se uređuje način upravljanja razvojem hrvatskih otoka, zaštitom otoka te otočića u Jadranskom moru, kao i poluotoka Pelješca, kao i određivanje politika otočnog razvoja. Isti zakon trebao bi se koristiti i da bi se utvrdilo tijela nadležna za upravljanje otočnim razvojem, razvrstavanje otoka u skupine i vrednovanje razvijenosti otoka, praćenje i izvještavanje o provedbi politike u svrhu učinkovitog korištenja sredstava državnog proračuna te drugih izvora financiranja.
Vratimo se na Zadarsku županiju, za koju je, kako smo spomenuli i pisali vrlo značajno predviđeno širenje vodovodnog sustava na otok koji će im osigurati pitku vodu. Naime, u okviru obuhvatnijeg ulaganja u vodoopskrbu na prostoru županije koji uključuje otoke u županiji planira se za četiri godine završiti širenje sustava vodoopskrbe, a uspješna provedba stanovnicima bi trebala osigurati upravo – pitku vodu.
Koji će još top projekti promijeniti Zadar doznajte ovdje.
Nakon posljednje oluje, Croatia osiguranje je prve štete isplatilo već u satima nakon prijave, a brojne su riješene istoga dana.
13:48 1 d 13.07.2026
Hrvatska digitalizirala sustav prijevoza opasnih tvari
Predstavljen je novi digitalni sustav za praćenje prijevoza opasnih tvari. Projekt eADR donosi sigurniji i učinkovitiji nadzor cestovnog prometa.
15:10 6 d 08.07.2026
Čitajte bauštela.hr cijelo ljeto uz posebnu cijenu: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:10 21 d 24.06.2026
Osim tunela, gradit će se i vijadukt dug 210 metara, cestovni podvožnjak duljine 12 metara te dva nadvožnjaka, svaki duljine 35 metara.
12:54 46.3 min 15.07.2026
Zagreb priprema natječaj za megaprojekt od 51 milijun eura: Na šljunku niče kompleks s 8 dvorana
Prostor bi bio namijenjen različitim događanjima, od kongresa, konferencija i poslovnih skupova do koncerata, predstava, izložbi, banketa i svadbi.
10:34 3 h 15.07.2026
Nakon desetljeća ovisnosti o skelama i dugim obilascima, novi most trebao bi povezati obale Save te znatno olakšati svakodnevni život.
17:00 20 h 14.07.2026
Novo sjedište službeno bi trebalo biti otvoreno 21. srpnja 2026. godine.
17:00 20 h 14.07.2026
Ovo će biti najveći projekt željeznice u Hrvatskoj: Pruga od 175 kilometara do mora i najduži tunel
Najveći projekt željeznice u Hrvatskoj bit će nizinska pruga Zagreb-Rijeka. Prvi korak je ugovaranje tehničke pomoći za nabavu i provedbu ugovora.
16:59 20 h 14.07.2026