Kvadratura nije jedino što određuje koju klimu trebate za svoj dom. Krivi odabir znači visoke račune, slabije hlađenje i kraći vijek trajanja uređaja.
13:30 1 d 14.05.2026

miniranje tunela Kozjak | screen shot Hrvatske ceste
Građani Kaštela, okupljenih u Građansku inicijativu Spasimo Kozjak i Kaštela (GISKK), nastavljaju svoju borbu protiv projekta izgradnje tunela Kozjak i pripadajuće prometnice koji će, po njihovom mišljenju, nepovratno devastirati kraj u kojemu žive. Ovoga puta održali su miran prosvjed ispred Županijske skupštine Splitsko-dalmatinske županije.
– Naši zahtjevi su jasni – zaustavljanje izvođenja radova i revidiranje projekta, sazivanje tematske sjednice Županijske skupštine uz mogućnost sudjelovanja javnosti i rasprava na temu tog projekta, dostavljanje izvješća o postupanju nadležnih inspekcija na temelju podnesenih prijava u povodu nelegalnih radova tijekom vikenda 28. i 29. rujna na području Kaštel Gomilice, kao i izvješća o pokretanju pravnih radnji prema počiniteljima, poručili su prosvjednici.
Tvrde i kako se od rujna na Kozjaku radi ‘nasilno, mučki i protupravno’, te da je ‘državna vlast započela otimačinu i devastaciju privatne imovine’. Navodno se građevinski radovi obavljaju na javnim i privatnim parcelama bez potrebne dokumentacije, a kada su u pitanju tereni u privatnom vlasništvu i bez provedenog postupka izvlaštenja. Naime, prosvjednici kažu kako im iz Hrvatskih cesta još uvijek nisu niti ponuđeni uvjete otkupa.
U skladu s ovim navodima biti su i natpisi na transparentima prosvjednika. ‘Inspekcije i DORH gdje ste sada kada se rade zločini?’, ‘Ne damo kolijevku hrvatske državnosti’ i ‘Spasimo živote’ samo su bili neki od njih.
Probijanje tunela Kozjak dio je realizacija velikog projekta Hrvatskih cesta, spojne ceste čvor Vučevica na autocesti A1 koja je dio projekta Novi ulaz u Split – čvor Vučevica na A1 – tunel Kozjak – čvor na DC 8 – Trajektna luka Split. Ova bi prometnici trebala rasteretiti lokalne ceste, posebno u ljetnim mjesecima. Izvođač radova ovdje je tvrtka koja je gradila i Pelješki most – China Road and Bridge Corporation (CRBC).
Tunel Kozjak je projektiran za brzinu od 80 kilometara na sat kao jednocijevni tunel s dvosmjernim prometom i servisnom tunelskom cijevi. Servisna cijev se izvodi paralelno s glavnom tunelskom cijevi na razmaku osi od 35 metara. Dužina cijevi je 2.545,7 metara, poprečni presjek tunela svijetlog je otvora 56,17 kvadrata.
No, Kaštelani tvrde kako je ‘Novi ulaz u Split’ zapravo ‘novi ulaz u Kaštele’ koji će njihovoj lokalnoj zajednici nanijeti nemjerljivu štetu. ‘Želimo prometno rješenje za probleme Splita, Solina i Kaštela, a ne dodatno stvaranje poteškoća’, poručili su prosvjednici.
Doznajte ovdje detalje o akciji Kaštelana podno Kozjaka u rujnu kada se na gradilištu bila i policija.
Kvadratura nije jedino što određuje koju klimu trebate za svoj dom. Krivi odabir znači visoke račune, slabije hlađenje i kraći vijek trajanja uređaja.
13:30 1 d 14.05.2026
Na njega je najviše utjecao njegov prvi šef mehanizacije, a mladi mehaničari 'izrastaju u jako dobre meštre', misli Zoran Žmire iz STRABAG BMTI-ja.
11:25 2 d 13.05.2026
Bosch i portal bauštela.hr nagrađuju najbolje 'sam svoj majstor' projekte od nule. Prijavite svoj projekt do 13. lipnja i osvojite bogate nagrade.
11:40 2 d 13.05.2026
Građevinski dio projekta temelji se na izvedbi lagane čelične konstrukcije sa stupovima i gredama koje će nositi platformu i vodilice dizala.
17:15 12 h 15.05.2026
Oko 10 mjeseci nakon otvaranja ponuda za dvije od tri poddionice najskuplje autoceste u Hrvatskoj, umjesto odabira, stiže poništenje! Zna se i zašto.
16:58 12 h 15.05.2026
Od vojnog aerodroma do regionalnog čvorišta: Kreće velika modernizacija hercegovačke zračne luke
Osim izgradnje novog terminala, u planu su i modernizacija piste te uvođenje dodatnih sadržaja za charter i redovne linije.
16:36 12 h 15.05.2026
Uskoro se zaključuje Vladin Poziv najmoprimcima u okviru Programa priuštivog stanovanja. Broj prijava otprilike se poklapa s prijavama vlasnika.
11:53 17 h 15.05.2026
U planu novo gradilište na zapadu Zagreba: Gradit će se još jedan pothodnik, opet ispod kolosijeka
Nakon otvaranja pothodnika Trokut-Savski gaj, ovo prvo naselje sad će dobiti poveznicu s još jednim kvartom. Radovi bi trebali biti jeftiniji.
10:01 19 h 15.05.2026