Nakon posljednje oluje, Croatia osiguranje je prve štete isplatilo već u satima nakon prijave, a brojne su riješene istoga dana.
13:48 2 d 13.07.2026

Sisak nakon potresa; foto: Andrej Kauzlarić | baustela.hr
Podsjetimo, riječ je o Fondu za koji je Bruxelles prošli tjedan rekao kako nema mogućnosti produženja roka povlačenja sredstava. Crkva je, kako prenosi Jutarnji list, najuspješnija u izvođenju radova i obnovi svojih građevina. Tako je primjerice u bazilici Presvetog Srca Isusova dovršena prva faza radova, odnosno učvršćeni su nosivi zidovi i srušen je kompletan svod, a u rujnu prošle godine sigurno je uklonjen strop. Crkva sv. Marka otvorena bi trebala biti već ove godine, a obnova na katedrali samo što nije krenula, skele su već postavljene. Problem je jedino kod crkve sv. Katarine, pitanje je svoda za koji još nemaju rješenje, rušiti ga ili obnavljati.
Crkva je uspješnija od države zbog postojeće dokumentacije kod brojnih crkava, koje su ju izradile za vrijeme svojih prijašnjih obnova. Crkva također, nije ni obveznik javne nabave, a jedino se moraju držati uvjeta da prilikom izvršenja radova, izaberu najpovoljniju ponudu, piše Jutarnji.
U bazilici Presvetog Srca Isusovog u Palmotićevoj su angažirali zagrebačku konzultantsku tvrtku Plavi partner, koja im je pomogla prikupiti svu potrebnu dokumentaciju.
– Odmah smo reagirali i znali smo da moramo zasukati rukave i krenuti. Financiramo tu konzultantsku tvrtku iz vlastitih sredstava, a sve bi puno teže išlo da ih nismo angažirali. Mi nismo ekonomisti, pravnici ni građevinari, nego svećenici. Kako bismo znali što treba raditi sa svim tim papirima i propisima, izjavio je za Jutarnji list voditelj obnove za baziliku Presvetog Srca Isusovog u Palmotićevoj, Pater Damir Kočiš.
– Bazilika sada normalno radi, održavamo mise, ali ćemo u ožujku najvjerojatnije, kada se završi idejni i glavni projekt obnove, krenuti u drugu i završnu fazu obnove i izgradnje svoda za što smo dobili konačnu ocjenu konzervatora, nadalje dodaje Kočiš.
Za obnovu crkve Majke Božje Remetske izdvojeno je 60 milijuna kuna, a s obnovom se krenulo prije dva dana. U crkvi Sv. Marka, obnova napreduje dobro, župnik najavljuje liturgiju već ove godine.
– Neće, naravno, biti obnovljena do kraja, ali će se moći obavljati liturgija. U drugoj fazi će ići fini radovi čišćenja freski. Mi smo već prošle godine postavili skele, zaštitili freske, oltar i orgulje, a kada su dobivene sve dozvole, jučer smo započeli s pravim radovima sanacije, izjavio je župnik Vladimir Magić.
Dodaje kako nisu čekali da im netko da novac, sami su financirali skelu i zaštitne radove te su neumorno održavali sastanke s konzervatorima. Novac će povratiti iz Fondova. Imali su dokumentaciju, s obzirom na to da su Crkve obnavljane i prije potresa, piše Jutarnji list.
Nakon posljednje oluje, Croatia osiguranje je prve štete isplatilo već u satima nakon prijave, a brojne su riješene istoga dana.
13:48 2 d 13.07.2026
Hrvatska digitalizirala sustav prijevoza opasnih tvari
Predstavljen je novi digitalni sustav za praćenje prijevoza opasnih tvari. Projekt eADR donosi sigurniji i učinkovitiji nadzor cestovnog prometa.
15:10 7 d 08.07.2026
Čitajte bauštela.hr cijelo ljeto uz posebnu cijenu: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:10 21 d 24.06.2026
Ugovoreno uređenje HRT-ove povijesne 'ljepotice' pored dubrovačkih zidina, evo i cijene
Vila Dubravka ponosno nosi status zaštićenog spomenika kulture. U skladu s time o njoj treba i brinuti, a vlasnik HRT planira nekoliko novih zahvata.
10:29 4 d 11.07.2026
Velika promjena u najvišoj ulici u centru Zagreba: Konačno izabrano tko će ju transformirati
Sprema se preobrazba najviše ulice u centru. Prvi korak je projekt obnove, a onda kreću radovi. Dio će biti nekonstrukcijska, a dio cjelovita obnova.
16:40 19 d 25.06.2026
Poboljšat će se standard i podići broj sjedećih mjesta na stadionu najstarijeg nogometnog kluba u Hrvatskoj. Uskoro kreće izrada projekata.
09:40 31 d 14.06.2026
Nova faza obnove: Država osigurala bespovratnih 79 milijuna eura, sada je prilika
Obnova javnih zgrada stradalih u razornim potresima iz 2020. godine ulazi u novu fazu.
16:19 43 d 01.06.2026
Planovi za 'područje katastrofe': Država sprema radove na 750 kuća, a broj bi se mogao povećati
Na područjima katastrofe i dalje traju postupci vezani za poslijepotresnu obnovu. Upravo je zaključen natječaj za radove na 750 kuća.
08:41 46 d 30.05.2026