Pretraga

Započela 32,9 milijuna eura ‘teška’ obnova palače Štedionice u središtu Zagreba

A- A+

Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine započelo se obnovu postsecesijske zgrade na uglu Ilice i Gundulićeve ulice u Zagrebu. Trajat će dvije godine, a vrijednost projekta je 32,9 milijuna eura. Zgrada je izgrađen 1907. godine i predstavlja jedno od značajnijih djela arhitekata Hönigsberga i Deutscha.

obnova zgrada centar zagreb

Obnova zgrade u centru Zagreba, foto: srednja.hr | Ramona Ščuric

Od kako je komad pročelja s zgrade na raskrižju Ilice i Gundulićeve pao na prolaznika uz zgradu se nalazi tunel skelu za koju su mnogi građani već pomislili da će tu biti zauvijek. No, konačno je stigao trenutak za obnovu koja je upravo započela pod kapom  Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.

Izdvojeni članak

Foto: Rekonstrukcija krova na baroknoj palači Califfi iz 18. stoljeća

Uz bok europskim prijestolnicama

Obnova je razveselila mnoge, posebno one koji se s nostalgijom prisjećaju kavane Corso, gradskog dnevnog boravka, koja je na svome vrhuncu mogla ravnopravno stati uz bok sličnim ugostiteljskim objektima u Parizu, Beču, Pragu, Ljubljani. Također, zgrada je bila palača Hrvatsko-slavonske zemaljske štedionice, a donedavno u njoj je bio Područni ured Centar Grada Zagreba.

Projektna dokumentacija financirana je kroz Fond solidarnosti EU dok se sredstva za obnovu planiraju osigurati kroz europske fondove i državni proračun. Izvođač radova je ING-GRAD d.o.o., a s obzirom na to da je riječ o zgradi koja je pojedinačno kulturno dobro, u obnovu je uključen i konzervatorski odjel Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture. Uglovnica s kupolom na kojoj je sat jedan je od prepoznatljivih motiva zagrebačke arhitekture na prijelazu 19. u 20. stoljeće, piše jutarnji.hr.

Impresivna unutrašnjost

Obnova građevine podrazumijeva sanaciju i obnovu konstrukcije građevine. Kao i svih instalacija i sustava, restauraciju i konzervaciju vrijednih elemenata interijera i eksterijera građevine kao i završno opremanje. Zgrada ima površinu od 7.959 kvadrata.

Izdvojeni članak

Obnovljen Knežev dvor na Lopudu, 2 milijuna eura vratilo stari sjaj građevini iz 16. stoljeća

Na samom ulazu nalazi se veliko stepenište, te put koji vodi u impresivnu dvoranu sa staklenim svodom i vitrajem u unutrašnjosti, veličine je 10×15 metara. Na galeriji se trenutno nalaze pregradni zidovi za uredske prostore koji bi trebali biti uklonjeni tijekom obnove.

Bočno od dvorane nalazi se sef štedionice. Na katovima se pak nalaze raskošni lusteri ,m kaljeve peći i štukature koji čekaju obnovu. Dok je vrhu zgrade je kupola drvene konstrukcije i oplate, te limenog pokrova.

Rad poznatih arhitekata

Zgrada je sagrađena kao poslovno-stambena trokatnica, s poslovnim prostorom banke u dijelu prvog kata i s blagajničko-bankovnom dvoranom te trgovačkim lokalima i kavanom u prizemlju i mezaninu. Autori osnove ove zgrade bili su Vjekoslav Bastl i Ivan Štefan, dok je Otto Goldscheider uredio njezin interijer, a građevinsko poduzeće Hönigsberg & Deutsch izvelo je i građevinski dio.

-Najznačajnije zagrebačke uglovnice tog vremena projektirane su u arhitektonskom atelijeru Hönigsberg & Deutsch. Posebnost je ovog atelijera da su u njemu djelovali vrhunski arhitekti poput Vjekoslava Bastla, Otta Goldscheidera i Ivana Štefana. Atelijer Hönigsberg & Deutsch, u okružju zagrebačke i hrvatske arhitekture, promovirao je tada suvremena kretanja u europskoj arhitekturi, piše Krešimir Galović, povjesničar umjetnosti, na svome blogu Panoptikum.

Copy link
Powered by Social Snap