Pretraga

Prostorno planiranje Jadrana: Što je ispod valova i kako će to utjecati na obalni razvoj

A- A+

Predstavljen je projekt ‘Kartiranje obalnih i pridnenih morskih staništa na području Jadranskog mora pod nacionalnom jurisdikcijom’, kao i prezentacija same karte. Mapiranje Jadrana koje će odrediti prostorno planiranje predstavlja investiciju od 11,9 milijuna eura, a očekuje se da će postati osnova za bottom up pristup održivog korištenja i očuvanja Jadrana. U izradu mape utrošeno je 48.000 radnih sati.

more i maslinici

more i maslinici | foto: Freepik, diana.grytsky

U sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. do 2020. proveden je projekt ‘Kartiranje obalnih i pridnenih morskih staništa na području Jadranskog mora pod nacionalnom jurisdikcijom’. Projektom je u razdoblju od 2018. do 2023. izrađena je cjelovita karta za 51 % površine obalnih i pridnenih morskih staništa u hrvatskom teritorijalnom moru i epikontinentalnom pojasu. Ugovorena vrijednost projekta je 11,9 milijuna eura, a realizacija će, ističu iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, premašiti 98 %.

Kartiranje mora proveo je hrvatski konzorcij zbog čega ovaj projekt ima dodanu vrijednost i za hrvatsku znanost i znanstvenike uključene u njegovu provedbu. Naime, temeljem podataka prikupljenih kroz ovaj projekt u narednom razdoblju očekuje se objava većeg broja znanstvenih radova.

Izdvojeni članak

Otok u Jadranu prodan kompaniji s Malte: Kupili ga za oko 100 milijuna eura

Napominje se kako je nova mapa rađena s obzirom na to da je ona iz 2004. godine bila izrađena modeliranjem s vrlo malo terenskih podataka u mjerilu 1:100.000. Nova mapa izrađena je u mjerilima od 1:5.000 do 1:50.000 u obalnom moru, a u isključivom gospodarskom pojasu u mjerilu od 1:25.000  do 1:50.000. U terenski rad utrošeno je preko 48.000 radnih sati.

– Ova nova karta predstavlja prvi pravi pregled što i gdje imamo ispod valova u hrvatskom djelu Jadrana. Poboljšanje znanja o stanju bioraznolikosti mora kao temelj za integralno morsko prostorno planiranje, učinkovito očuvanje i održivo korištenje morskih resursa i provedbu okolišnih politika, poručuju iz Ministarstva.

U sklopu prezentacije projekta rečeno je i kako je obavljeno mapiranje morskih staništa u Jadranu jedan od preduvjeta za sustavan, bottom up pristup održivog korištenja i očuvanja Jadrana, kao i provedbu optimalnih mjera očuvanja u zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže.

Nin, Privlaka i Vrsi dobivaju novi pročišćivač otpadnih voda s ispustom u Virsko more, pogledajte sve o projektu ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap