Pretraga

Za prilagođavanje starih rashladnih uređaja Fond za zaštitu okoliša dijeli 5 milijuna eura

A- A+

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost raspisao je javni poziv putem kojega se sufinancira zamjena za ozonski omotač štetnih tvari u rashladnim uređajima starijim od 14 godina. Po projektu maksimalan iznos potpore 110 tisuća eura.

Ozon

Ozon | foto: Fond za zaštitu okoliša

Kako bi olakšao tranziciju i potaknuo daljnje korištenje klimatski prihvatljivih tehnologija Fond za zaštitu okoliša i energetski učinkovitost uputio je javni poziv vrijedan ukupno 5 milijuna eura. Sredstva će se odobravati za zamjenu klorofluorougljika (CFC), klorofluorougljikovodika (HCHC) te  fluoriranih ugljikovodika (HFC) koji se  nalaze u više od četrnaest godina starim rashladnim i klimatizacijskim sustavima te dizalicama topline s punjenjem radne tvari više od 10 tona CO2 eq. Uz to sufinancirat će se i zamjena nepokretnih rashladnih sustava u hladnjačama koji sadrže fluorirane stakleničke plinove.

Potpora za javne i privatne pravne osobe

Javni poziv Fonda namijenjen je jedinicama lokalne i područne samouprave, njihovim javnim ustanovama, tijelima državne uprave, javnim i privatnim trgovačkim društvima te obrtnicima. Proračunskim korisnicima Fond će u cijelosti financirati zamjenu radnih tvari u rashladnim i klimatizacijskim uređajima te dizalicama topline, a maksimalan iznos odobren po pojedenom projektu iznosit će do 110 tisuća eura.

Javna i privatna trgovačka društva, te obrtnici moći će dobiti potporu u iznosu od 40% ukupne vrijednosti projekta, odnosno do 15.000 eura za nabavu uređaje od 2,5 do 10 kW rashladnog učinka. Za uređaje većeg rashladnog učinka Fond će odobravati do 40.000 eura opravdanih troškova ukupne vrijednosti ulaganja po jednom rashladnom sustavu.

Izdvojeni članak

Fond za zaštitu okoliša potpisao ugovore za 46 projekata: Investicije vrijedne preko 15 milijuna eura

Obavezna tranzicija za bolju budućnost

Iz Fonda ističu kako se Hrvatska, kao potpisnica Montrealskog protokola, obvezala u skladu s definiranim rokovima na postepeno ukidanje proizvodnje i potrošnje tvari koje oštećuju ozonski omotač i fluoriranih stakleničkih plinova. Kao i da je sufinanciranje ovakvih projekata dio aktivnosti kojima se potiče tranzicija prema tehnologijama koje ovise o dopuštenim radnim tvarima s niskim potencijalom globalnog zagrijavanja i niskim utjecajem na klimatske promjene, a koje su ujedno i energetski učinkovitije.

Prema prošlogodišnjem javnom pozivu na kojem je bilo odobreno 28 projekata ukupno je smanjen utjecaj na globalno zagrijavanje od 5.665 t CO2 ekvivalenta, a što se može usporediti s uklanjanjem godišnjih emisija koje nastaju potrošnjom fosilne energije u oko 2.300 kućanstava.

Inače, tvari koje oštećuju ozonski sloj i fluorirani staklenički plinovi  primjenjuju se u području rashladne i klimatizacijske tehnike, no njihovo nekontrolirano ispuštanje u atmosferu oštećuje ozonski sloj koji štiti Zemlju od ultraljubičastog (UV) zračenja. Ispušteni u atmosferu pridonose globalnom zatopljenju i nekoliko tisuća puta više od ugljikova dioksida.

Za smanjenje stakleničkih plinova prema nalogu EU u planu su i projekti za stambene zgrade, pročitajte više ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap