Pretraga

Građevina tjedna: Meksičko čudo od golog betona je remek-djelo japanskog arhitekta

A- A+

Centar Robert Garza u Meksiku jedan je od najljepših primjera ‘gole’ betonske gradnje. Ovo remek-djelo dizajn je japanskog arhitekta Tadaa Anda koji je poznat po minimalističkom i jednostavnom stilu. Inače, zgrada se nalazi u Monterreyju i centar je za umjetnost, arhitekturu i dizajn. Zanimljivo, ima i funkciju ulaznih vrata te tako simbolizira početak studiranja.

Roberto Garza Sada Centar | Foto: YouTube screenshot

Jedan od najboljih primjera betonske gradnje zasigurno je Roberto Garza Centar za umjetnost, arhitekturu i dizajn u meksičkom Monterreyju, piše deezen.com. Ovo čudo od golog betona sastoji od šest katova koji su za više od pet metara odvojeni jedan od drugog. Ime nosi prema meksičkom filantropu i poduzetniku čiji je rodni grad bio baš Monterrey.

‘Vrata stvaranja’

Ova betonska ljepotica izgrađena je 2013. godine i djelo je samoukog japanskog velemajstora arhitekture, Tadao Anda. Upravo je njegov najdraži materijal obični, goli beton. Japanac joj je dao i ime – Vrata stvaranja jer je riječ o mjestu gdje će se umjetnost stvarati, iako se na prvu možda ne bi reklo.

Izdvojeni članak

Deset neobičnih kuća diljem svijeta: Možete živjeti u nogometnoj lopti ili kući zrakoplovu

Škola je predviđena za tristo studenata koji će u njoj brusiti svoj talent. Zgrada ima i funkciju ulaznih vrata. Prolazak kroz njih zapravo simbolizira početak studiranja. Prazan prostor ispod stvara prolaz u obliku trokuta koji vodi prema sveučilišnom kampusu

Prava konstrukcija

Zgrada ima modulaciju nosača raspoređenih u rasteru od devet metara po stranici, s tri modula na kraćoj strani i 11 na dužoj. Glavna potporna konstrukcija temelji se  na četiri okvira u uzdužnom smjeru, međusobno razmaknutih devet metara, koji ‘opisuju’ prazne prostore od oko 80 do 65 metara.

Osnovni okviri su stabilizirani kroz sekundarnu strukturu koja omogućuje potrebnu krutost u svrhu stabilnosti strukture. Konstruktivni koncept temelji se na principu kompozitnog djelovanja, odnosno elemenata konstruktivnog čelika obloženog betona i spojenih tako da zajednički primaju i predaju napore.

Izdvojeni članak

Betonske oaze za uživanje: Od pogleda na najveće bazene svijeta zastaje dah

Dodatno ima prozore od aluminija (profili s toplinskim prekidom) i iso stakla s niskoemisionim licem uključena su u područja izravne izloženosti sunčevim zrakama. Prozorski sustav pojačan je sustavom automatiziranih sjenila i povezan sa sustavom upravljanja rasvjetom za učinkovitiji sustav. Arhitektonski dizajn koncentrira većinu prozora u tri glavne rupe koje dolaze od krova do nižih katova koji omogućuju prirodno osvjetljenje i ventilaciju zgrade.

Monolitna jednostavnost

Izvana je građevina jednostavna i monolitna. Ipak, u praznom prostoru prolaza pojavljuju se kiparski elementi. Udubine u betonu trebaju podsjećati na strukturu stijena. Slično izgledaju i planine koje okružuju grad.

Goli beton oživljen je zahvaljujući igri svjetla koja se lomi na izdubljenoj površini. Povezivanje arhitekture s prirodnom okolinom karakteristična je osobina većina građevina koje projektira Tadao Ando.

Tko je Tadao Ando?

Tadao Ando jedan je od vodećih suvremenih japanskih arhitekata. Najpoznatiji je po svojim minimalističkim betonskim zgradama, piše britannica.com. Zanimljivo, Ando je samouk i prije nego je otvorio svoj Ured u Osaki 1969. godine, bio je profesionalni boksač. Tijekom 70-ih i 80-ih godina kreirao je uglavnom male, stambene zgrade u Japanu, među kojima se ističe Kuća Azuma i Kuća Koshino.

Izdvojeni članak

Japanac dizajnirao savršenu kuću za svoje dvije mačke

U tim ranim narudžbama koristio je armirano-betonske zidove s prekrasnim detaljima, oblik koji je njegovim zgradama davao masivan minimalistički izgled i jednostavne kontemplativne unutarnje prostore. Ovi su radovi uspostavili estetiku koju će Ando nastaviti tijekom cijele svoje karijere.

Njegov veliki uzor je Le Corbusier, legendarni Švicarac čiji je rad ukorijenjen u duhovnosti japanskog arhitektonskog prostora. Nedavno smo pisali o kultnoj zgradi za zajedničko stanovanje koju je projektirao Le Corbusier, a više o tome pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap