Od mosta do novih pruga: Ovo su najveći zagrebački prometni projekti
Do 2030. godine Zagreb bi se trebao u potpunosti prometno preobraziti. Od mostova do novih tramvajskih pruga, ovo su najveći gradski projekti.
16:12 5 h 03.03.2026

Karapınar upravljački centar | foto: WAF 2024
Karapınar kontrolni centar nalazi u KonyI, jedinoj regiji u Turskoj s pustinjskom klimom. Riječ je o području od 20 četvornih kilometara koje je postalo neprikladno za poljoprivredu. No, kako ima značajan energetski potencijal zbog pustinjske klime, označeno je kao područje energetske specijalizacije.
Tvrtka Kalyon Energy je u ovoj regiji postavila solarnu elektranu snage 1.350 MWp s kapacitetom da bude najveća solarna elektrana u Europi. Radom pogona upravlja se preko Centralne upravljačke zgrade koja predstavlja jednu od najboljih novih građevina u 2024. godini prema izboru napravljenom u sklopu renomiranog World Architecture Festivala (WAF) održanog u Miamiju od 12. do 14. studenog.
Projekt je autorski rad arhitektonskog studija Bilgin Architects na čelu kojega su Begüm Yılmaz Bilgin i Caner Bilgin. Proglašen je najboljim ostvarenjem prijavljenim na WAF 2024 u kategoriji ‘Proizvodnja energeije i logistika’.
Jedna od primarnih funkcija zgrade bila je osigurati tehnološku infrastrukturu za upravljanje postrojenjem. Međutim, osim pružanja ove infrastrukture, zgrada se smatra sučeljem koje predstavlja tehnologije održive energije. U izazovnoj geografiji pustinje, sučelje koje predstavlja nove energetske tehnologije u ravnoj topografiji koja se proteže do horizonta.
Naime, zgrada je savršeno pozicionirana. Postavljena je na 40 metara od solarnih panela, u području koje neće bacati sjene na njih.

Kalyon Karapınar | foto: WAF 2024

Kalyon Karapınar | foto: WAF 2024
Pročelja zgrade osmišljena su ne samo kao arhitektonski element već i kao dio zemlje, pa čak i neba. Zahvaljujući visokoj razini refleksije fasada, zgrada postaje integrirana s zemljopisom koji nastanjuje. Silueta na horizontu nastavlja se na pročeljima.
Iako osigurava precizno korištenje energije, dizajn fasade također služi kao značajan dio identiteta zgrade. Fasada, koja se sastoji od dva sloja, dizajnirana je tako da minimizira zračenje koje pada na glavnu fasadu.

Kalyon Karapınar | foto: WAF 2024
Sekundarnu fasadu, koja sprječava visoku izloženost toplini tijekom većeg dijela godine, čini 7.200 ploča od nehrđajućeg čelika na četiri različite razine prozirnosti. Dizajn fasade temelji se na parametrima kao što su geografski smjer, okolni prostor i optimalni zahtjevi za svjetlom, dok se stvara jedinstveni uzorak koji se ne ponavlja.
Zbog svoje reflektirajuće površine, materijal mijenja boju, pružajući pasivno kinetičko iskustvo u različitim svjetlosnim uvjetima tijekom dana. Za oblačnih dana granice fasade postaju zamagljene.
Fasada postaje ne samo dio zgrade nego i dio neba. Kako pada noć, fasada se okreće naopako, u kontrastu s iskustvom na dnevnom svjetlu i otkrivajući interijer i dvorište noću.

Kalyon Karapınar | foto: WAF 2024
Iz WAF-a ističu kako ova jednokatna zgrada, odvojena od tla, nudi različite iskustvene prostore na raskrižju ljudi, prirode i tehnologije. Dok fasada preuzima reflektirajuću ulogu za okolinu, ona tvori nježnu barijeru poput prozirne zavjese za interijer.
Foaje, gdje su granice nejasne, dočekuje posjetitelje dvorišnom fasadom. Ovaj niz prostora koji se proteže do kavane i višenamjenske dvorane dizajniran je s infrastrukturom koja može ugostiti razne organizacije, događaje, panele i radionice.

Kalyon Karapınar | foto: WAF 2024

Kalyon Karapınar | foto: WAF 2024
Doznajte ovdje koja su dva povijesna hotela na Kvarneru osvojila su prestižne nagrade kao top destinacije za ljubav.
Sportska akademija za koju ne trebaju upute: Igra svjetlosti i sfera vide se na kilometre
Indija kao prijestolnice badmintona trebala bi dobiti čudesnu zgradu neobičnog oblika. Ima zaštitu od ciklona, ali i čudesan krov.
16:08 5 h 03.03.2026
Podzemni hotel na otoku sagrađen za bijeg: Luksuz ukopan u stijenu s ludim pogledom
Grčki arhitektonski studio Ateno dovršio je Olen, podzemni obalni hotel na otoku Syrosu. Na pola je ukopan u rub litice, ima i pogled na Egejsko more.
09:42 2 d 01.03.2026
Vila na Braču remek-djelo je poznatog arhitekta: Savršeno se stapa s prirodom
Na otoku Braču u skladu s prirodom smjestila se Vila Perez. Djelo je renomiranog arhitekta Damira Rake i njegovog ureda Porticus.
12:20 3 d 28.02.2026
Hrvatski arhitekti oblikuju budućnost: Objavljene nominacije za nagrade najboljima
Hrvatska komora arhitekata i ove godine prepoznaje iznimna postignuća u arhitektonskoj struci. Fokus je na inovaciji i održivosti.
14:31 4 d 27.02.2026