O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026

Otto Barić u Bauštela.hr podcastu | Foto: Bauštela.hr
Arhitekt Otto Barić u bauštela.hr podcastu osvrnuo se na projekte izgradnje novih stadiona i proširenje kapaciteta postojećih, s naglaskom na nedavno predstavljena idejna rješenja za Kranjčevićevu, Maksimir i Kantridu. Barić je istaknuo kako je najveća boljka ovakvih projekata činjenica se da pri stvaranju njihova koncepta ne razmišlja dovoljno o infrastrukturi koja ih okružuje, a najmanje o prometnoj prohodnosti.
– Kantrida ima sličnu povijesnu komponentu kao što nosi Maksimir, ali sigurno Kantrida nije idealna lokacija za to jer je vezana je uz onu jednu jedinu cestu koja ide tamo uz more. Ja sam radio svojedobno u jedan detaljni plan uređenja za onaj trgovački centar koji je malo povrh toga, a uključivao je i hotelski toranj. Taj projekt je bio manje više već spreman, ali nije se financijski isplatio, oni su napravili samo trgovački centar. Tako da se ta priča na Kantridi s 3 tornja koja bi se tamo trebala desiti nisu problem što se tih vertikala tiče. Rijeka je grad vertikala, tamo još dodatna 2 ili 3 tornja, ne bi to bitno promijenilo vizure. No, to se uvijek veže na tu neku našu infrastrukturu koja je, realno gledano, u Zagrebu austrougarska, a u Rijeci nije daleko, kaže Barić.
Dodaje i kako je najveći infrastrukturni problem u slučaju Kantride činjenica da je puno toga želi nagurati u malu kvadraturu. U razgovoru s Ardijanom Karlom Gashijem dolazi do zaključka kako je problematika realizacije ovakvih projekata nastojanje investitora da uguraju komercijalne kvadrate, ne računajući kako je stadion po sebi poprilično opterećenje za postojeći prostor.
Zapratite nas na Facebooku, Instagramu, YouTubeu i Tik Toku te uskoro očekujte još ovakvih edukativnih podcasta i zanimljivog sadržaja s vašeg digitalnog glasa gradilišta. Cijelu epizodu Bauštela.hr podcasta u kojoj je gostovao arhitekt Otto Barić pogledajte u nastavku:
Otto Barić ima i zanimljive ideje o razvoju glavnog grada po mjeri njegovih građana, odnosno po uzoru na Tokio, više doznajte ovdje.
O hlađenju treba razmišljati prije prvog toplinskog vala. Danas su dostupne inovacije koje troše manje, filtriraju zrak i prilagođavaju se prostoru.
10:30 12 d 13.04.2026
Ovako će izgledati nova splitska riva, 'jarboli' odlaze u povijest, stiže nešto novo i moderno
Splitska riva kakva je danas otvorena je 7. svibnja 2007. godine. Nakon 19 godina dobit će novu urbanu opremu u skladu s vizijom studija 3LHD.
15:16 1 d 24.04.2026
Nije na Marsu, ali je u Marsi: Otok s pola milijuna stanovnika dobit će stadion vrijedan divljenja
Stadion će prvenstveno služiti za odigravanje ligaških utakmica, čime će rasteretiti ostale stadione.
16:50 3 d 22.04.2026
Otok Hormuz često se naziva 'duginim otokom' zbog svojih nadrealnih krajolika i bogatstva boja. Upravo je to bila glavna inspiracija za projekt.
15:45 5 d 20.04.2026
Umjetna trava ne može biti zamjena za pravu zelenu površinu jer ne doprinosi ekosustavu
12:51 5 d 20.04.2026
Kuća u Andama kao gledalište na vulkanski krajolik: 300 kvadrata za život u bajci
Jedan od ključnih elemenata projekta jest sustav od deset drvenih konstruktivnih portala koji definiraju volumen kuće.
16:07 11 d 14.04.2026
Trump želi graditi trijumfalni luk, bio bi dio mega kružnog toka i grandiozniji od pariškog
Riječ je o monumentalnoj intervenciji u prostoru koja zahvaća postojeći prometni kružni tok poznat kao Memorial Circle.
16:57 12 d 13.04.2026
Tri vile na 30 tisuća kvadrata: Čisti luksuz u spoju s prirodom na otoku iz snova
Danski arhitektonski studio BIG realizirao je svoj prvi projekt u Japanu, i to u obliku triju vila od nabijene zemlje smještenih na udaljenom otoku
16:31 17 d 08.04.2026