Od garaže na škrapi do plovila izrađenog bez nacrta, ovo su najimpresivniji projekti koji su pobijedili na natječaju portala bauštela.hr i Boscha.
14:00 5 d 19.06.2026

Foto: Filozofski fakultet
Tijekom četiri dana stručnjaci iz raznih znanstvenih područja (povijest, povijest umjetnosti, antropologija, sociologija, muzeologija…) govorit će o odnosu države prema umjetnosti u središnjoj Europi od 19. stoljeća do danas.
Najveći broj predavača će, međutim, propitivati odnos države prema umjetnosti u zadnjih stotinu godina, obilježenim dvama svjetskim ratovima, komunističkim režimima i tranzicijama 90-tih godina 20. stoljeća. Konferencija će biti održana u hibridnom obliku kako bi se zadovoljile sve protuepidemijske mjere.
Najzvučnije ime među predavačima je Mirko Ilić, grafički dizajner koji u Hrvatskoj, odnosno u Jugoslaviji, provodi formativne godine, a potom se seli u Ameriku gdje živi i radi zadnjih 35 godina. Njegovo će predavanje pokazati kako je, živeći i radeći u Jugoslaviji 70-tim i 80-tim godinama prošlog stoljeća, razvio različite subverzivne taktike vizualnog komuniciranja i to zbog cenzure koju je nametao tadašnji režim. Zadnji njegov kontroverzni plakat je onaj za 10. festival Miroslav Krleža.
Ilićevo će se predavanje moći slobodno pratiti na Facebook stranici skupa u četvrtak 1.7. od 11:00 sati.
Državne institucije, bez obzira na to o kojemu se tipu država radilo (monarhijama, republikama, diktaturama, demokratskim, federalnim ili unitarnim državama, itd.) igrale su kroz povijest veliku, često i ključnu ulogu u umjetničkoj produkciji, a osobito u institucionalizaciji obrazovanja i kulture.

Foto: Filozofski fakultet
– Odlučili smo se na organiziranje međunarodnoga znanstvenoga skupa koji bi prikazao mnogostruke utjecaje države na umjetnost i to na području kojemu je Hrvatska kulturološki bliska, šire shvaćenom teritoriju Srednje Europe, od obala Baltičkog mora do Sredozemlja.
Znanstvenici iz brojnih europskih zemalja (Njemačke, Italije, Poljske, Češke, Litve, Latvije, Mađarske, Rusije, Ukrajine, Rumunjske, Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, itd.) te iz Izraela i Sjedinjenih Američkih Država kroz 74 izlaganja dotaknut će se brojnih epizoda iz povijesti javne skulpture, obrazovanja umjetnika, cenzure i autocenzure, odnosa umjetnika i umjetnosti općenito prema totalitarnim sustavima te drugih epizoda iz povijesti umjetnosti Srednje Europe, pojašnjava prof. Dragan Damjanović s Odsjeka za povijest umjetnosti FFZG-a.
Od garaže na škrapi do plovila izrađenog bez nacrta, ovo su najimpresivniji projekti koji su pobijedili na natječaju portala bauštela.hr i Boscha.
14:00 5 d 19.06.2026
Čitajte bauštela.hr cijelo ljeto uz posebnu cijenu: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:10 1 d 24.06.2026
Strobilus nije samo toranj, već je zamišljen kao planinarska mikroinfrastruktura boravka.
16:11 16 h 24.06.2026
Hrvatska nakon poraza od Engleske u Torontu protiv Paname traži prve bodove na najmanjem stadionu Svjetskog prvenstva.
16:21 1 d 23.06.2026
Ovaj asimetrični stambenjak ima stan za svakoga, a tu su i zajedničke terase za vrtove i druženje
Na vrhu triju od sedam zgrada nalaze se otvorene krovne terase okružene rešetkastim konstrukcijama s ostakljenim zaštitnim ogradama.
10:27 2 d 22.06.2026
U saudijskoj pustinji gradi se najveći teniski kompleks u regiji, s arenama, pomičnim krovovima i 30 terena.
10:06 3 d 21.06.2026
Sprema se totalna transformacija rive u Baškoj od oko 5 milijuna eura. Zna se tko će voditi projekt, ali ne i hoće li graditi jedini ponuditelj.
10:32 4 d 20.06.2026
Obnova poznate željezničarske kolonije: Uređenje stogodišnjih zgrada sa zelenom stolarijom
Poznati radnički stanovi na istoku Hrvatske pripadaju takozvanoj 'Gutmannovoj koloniji'. Stogodišnje zgrade zelenih prozora konačno će se sanirati.
10:12 4 d 20.06.2026